reklama

Řecko - co je okraj propasti

Hugo Dixon na serveru agentury Reuters píše, že Řecko se potřebuje dostat na okraj. Teprve ta zkušenost okraje přiměje lidi k tomu, aby akceptovali tvrdou zeštíhlovací kúru, která zemi otočí. Aby se Řecko dostalo na skutečný okraj, bude třeba vypnout záchranné peněžní toky, a to jak pro vládu, tak pro banky.

Pokud vyhraje opakované volby Nová demokracie Antonise Samarase, nebude mít dostatečnou většinu a bude muset sestavit buď koaliční, nebo menšinovou vládu. Obojí Řecku nepomůže.

 

Dostane-li se k moci radikální levice, tedy Alexis Tsipras a strana SYRIZA, může to vést k tomu, že se opravdu vypnou penězovody jak pro banky (ze strany Evropské centrální banky), tak ze strany Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu (pro vládu).

 

Teprve až nebudou výplaty a nebude možné si vybrat peníze v bance, zvolí si ve třetích volbách Řecko silnou vládu národní jednoty, která umožní setrvat v eurozóně.

...

Tento komentář agentury Bloomberg, který se jmenuje „Hej Němci, také jste byli zachráněni“, upozorňuje, že převládající názor, že Řekové jsou nezodpovědné malé děti a Němci zodpovědní a prudérní dospěláci, se nezakládá na pravdě. Díky špatné a příliš laxní regulaci napůjčovaly německé banky do roku 2009 na periferii Evropy 704 miliard eur. Když ECB přispěchala na pomoc periferním zemím, de facto pomohla zafinancovat exit německých bank. Celková částka, kterou byly zachráněny německé banky, činí podle Banky pro mezinárodní platby (BIS) 466 miliard eur, zatímco Řecko až dosud obdrželo 340 miliard eur.

Abychom v záplavě špatných zpráv nezapomněli také na nějakou dobrou, tak jsou tu už první zprávy o tom, jak oslabení eura pomáhá exportu, například portugalskému (automobily, olivy).

Zaujal mne termín „bank jog“, který ve sloupku pro Financial Times použil Mohamed El-Erian. Chce tím říci, že v Řecku zatím nedochází k runu na banky, ale spíše k jogu na banky, což má znamenat rekreační či odpočinkový běh, tedy proces pozvolný a postupný. Ale i ten „bank jog“ je třeba okamžitě zastavit, aby se z něj nestal plnohodnotný „bank run“.

  Audit Jana Macháčka je na Facebooku Objednejte si zdarma e-mailové zasílání newsletterů Auditu Jana Macháčka.
Newsletter je rozesílán pondělí-pátek ve 14:00. PŘIHLÁSIT

reklama
comments powered by Disqus
Původní diskuse
Rico
30.5.2012 10:19
V ZÍVÁNÍ NIKDO NENÍ SÁM
Ad HUGO DIXON:
Řecko už na okraji je. Ale neví to. Ti, kteří to vědí, jsou jako turisté na ostrovu Santorin. Koukají dolů na dálavy malebného moře, na zbytky kráteru, fotí. Snímky posílají mobilem: „V dávných dobách zde došlo ke katastrofě, zanikla Mykénská tentononc, říkal náš průvodce, ale ouzo a souvlaki jsou fantastické!“. Výsledky posledních voleb jsou toho důkazem: Trucvolba levicových radikálů.

Ad: 466 MILIARD NĚMECKO, 340 MILIARD ŘECKO:
Hej! Na předních místech akciovek hitparády řecké burzy pořád ještě figuruje Sodovkárna. Nejen bez sodovky made in greece, ale i bez sýru feta EU přežije.
Hej! DE neposkytlo svým bankám záchranné miliardy, protože jsou německé, nýbrž proto, že si navzájem přestaly půjčovat miliony.
Hejhou.

Ad OSLABENÍ EURA POMÁHÁ EXPORTU:
Portugalským autem do kauflošu pro portugalské olivy v nabídce! Kdo odolá?

Ad JOG NEBO RUN:
V Řecku je v už v květnu horko.
ProOptimisty
29.5.2012 18:29
Neco veseleho o Spanelsku
http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2081245/spanelsko-si-na-zachranu-bank-a-regionu-pujci-na-trhu-stav-uveru-a-realit-mnohem-cernejsi-nez-banky-priznavaji.html
Toni
30.5.2012 00:35
abychom videli i druhou stranu, ktera to plati
davam k dispozici prispevek nemeckeho diskutera, ktery komentuje recke a francouzske pozadavky na evropskou solidaritu:
Klaus Schmidt v FAZ: " Valka ma tradicne za cil zdroje a pracovni silu protivnika vyuzit a nechat pracovat pro sebe. Prave to nyni probiha, ovsem ne ve valce, ale v ekonomice. Ale to, co se nazyvalo "protivnikem" ma nyni nazev "pozadovat po priteli solidaritu ". Cil se ovsem nezmenil - druhe k vlastnimu prospechu vykoristovat."

To jenom dodavam, aby lide v Cesku nepremysleli v pojmech Nemci proti Recku nebo Nemci proti EU, ale zamysleli se nad tim. ze normalni lide v Nemecku, kterym se nezvysi duchod, nebo musi platit vetsi dane, maji jiny pohled na problem evropskych fondu.
Jaryn
30.5.2012 11:20
pro Toni:
"lide v Nemecku... maji jiny pohled na problem evropskych fondu."

Tak to je snad tak jasné že není třeba to ani zmiňovat.

Taky jsi mohl rovnou napsat "a zítra ráno s největší pravděpodobností vyjde znovu slunce".
Lech Walesa
30.5.2012 10:29
S O L I D A R I T A
Jistě. Ale toto vykořisťování, téměř válečný akt, existuje např. i v ČR mezi čistými daňovými plátci a čistými daňovými přijemci.

Takový analytik, manager, konzultant, ... s platem 120.000 hrubého se myslím celkem oprávněně cítí vykořisťován všemi, kdo žijí z jeho daní. Politiky a byrokraty počínaje, přes nezaměstnané a příjemce dávek, až po příjemce jakýchkoli grantů a dotací. Parazitují na něm ale i ti, kdo pracují např. za 15.000 hrubého, protože ti díky daňovým bonusům a odečitatelným položkám platí minimální daně, ale služby školství, zdravotnictí, atd... čerpají v neztenčené míře.

A teď samozřejmě někdo vykřikne: "Ne, to je ta pravá a nezbytná solidarita". Ale má to asi stejnou váhu, jako požadování solidarity řeky po němcích.
1 - 5 / 24
reklama
reklama
5
Pražská kavárna

Naše první food porno

Časopis Respekt

Stíny Martina Nejedlého

Ondřej Kundra, Jana Klímová

Kdo je prezidentova spojka na ruský byznys

celý článek

Co Čech, to husita

Petr Třešňák

Na začátku byl vcelku korektní rozsudek nad jedním knězem....

celý článek
všechny články předplatné
 
Nenechte si ujít

Kam zmizela paní učitelka

Tomáš Feřtek

Příběh zákona, který nikomu nepomohl a mnohým uškodil

Řecko dospělo: žádné střílení, občanská válka nebo převrat

Jiří Sobota

Jakou zmrzlinu má ráda Hillary :: Řecká krize je vlastně piknik :: Magická síla slova NE...

Užívejte si Evropu, dokud je čas

Martin M. Šimečka

Pokud se má Evropská unie rozpadnout, je lepší, když to bude ve vášnivém sporu o její...

Režisér Aramisova: Talent, nebo spíš příznak všech bolístek FAMU?

Kamil Fila

Ve výsledku jsou pro mě ceněné filmy zesnulého režiséra až na hranici sledovatelnosti

reklama
 
reklama
reklama