reklama

Španělské drama

Ač se nám to v Česku nezdá, protože nás vzrušuje přítomnost dr. Ratha ve sněmovně, v Evropě se rozjíždí docela dramatická situace. Zprávou dne je jistě to, že španělský ministr financí vyzval Evropskou unii, aby mu pomohla vyřešit krizi španělského bankovního sektoru. Podle Der Spiegelu k tomu však španělskou vládu tlačí Německo.

Skupina zemí G 7 se chystá ve světle útoku na španělské banky vyzvat evropské lídry k akceschopnosti. Výroba i služby v Evropě klesají a euro padá.

Přitvrdil poněkud i George Soros, který na konferenci v Itálii varoval Německo, že má jen tři měsíce na to, aby zachránilo eurozónu i Evropskou unii před kolapsem.

Yanis Varoufakis se na serveru Naked Capitalism vrací k irskému referendu. Irové hlasovali pro fiskální kompakt, který nebude možné dodržovat, a kdyby to možné bylo, způsobilo by to katastrofu.

Alexander Hagelüken se diví tomu, jak si někdo mohl myslet, že Německo se vyhne recesi a depresi, když partneři v eurozóně padají nalevo i napravo.

Dodejme, že ono to není tak překvapivé, když německý export do EU činí 60 procent německého exportu a když slavný německý export do Číny (jakkoli exponenciálně roste) se stále pouze rovná německému exportu do Česka a Polska dohromady.

O návrzích na bankovní a fiskální unii píšou přehledně The New York Times a v tomtéž listě text o tom, jak evropská krize dopadá na americké firmy.

 

A nyní otázka pro tento týden do diskuse s ekonomy na iHNed.cz:

Evropským lídrům to sice trvalo tři roky, ale nyní – zdá se – konečně pochopili, že hlavní problém eurozóny je problém bankovní a institucionální. Krize eurozóny totiž začala po pádu Lehman Brothers, kdy se pod tlakem Německa na rozdíl od přístupu Spojených států rozhodlo, že každý členský stát eurozóny bude sanovat svůj bankovní sektor sám. Nyní se horečně přemýšlí o tom, které banky jsou pro celou eurozónu tzv. systémově důležité a jak budou z evropské úrovně regulovány a případně rekapitalizovány.

To by mělo zajímat i nás. Naše banky jsou totiž vlastněny zahraničními matkami či macechami z eurozóny. Budou tyto matky v kontextu eurozóny systémově důležité? A je to pro nás důležité?

Druhá otázka se týká horečných příprav bankovní a fiskální unie. Ve věci fiskálního kompaktu jsme se rozhodli stát s Velkou Británií stranou, na rozdíl třeba od Slovenska a Polska. Budeme v trendu směrem k izolaci pokračovat? A je to dobře, nebo špatně?

  Audit Jana Macháčka je na Facebooku Objednejte si zdarma e-mailové zasílání newsletterů Auditu Jana Macháčka.
Newsletter je rozesílán pondělí-pátek ve 14:00. PŘIHLÁSIT

reklama
comments powered by Disqus
Původní diskuse
Facundo Morales
6.6.2012 08:13
mě Rath nevzrušuje,
a nikdy mě nevrušoval. Když už, tak mě vzrušuje to, že média nechápou roli jeho obhájce a nechávají ho mluvit k národu. Přitom zaprvé Ratha bude soudit soud, ne lid, zadruhé úkolem obhájce není hledání pravdy, ale vždy obhajoba klienta bez ohledu na jeho skutečnou vinu.
Daň z finančních transakcí
5.6.2012 16:56
D z F T
Tak Merkelová již prý je pro podporu růstu a zaměstnanosti mladých...
Rád bych věděl, jak to bude vypadat. Vytvoření statisíců míst ve státní správě pro lidi do 25ti let? Nebo bude stát platit podnikatelům za to, že propustí padesátníky a místo nich naberou dvacátníky?

Každopádně už se Angie nechala slyšet, kde na to chce vzít - z daně z finančních transakcí.

To je opravdu dobrá zpráva, zejména pro Londýn, HonkKong a Singapur, kam se finanční instituce odstěhují.
A také skvělá zpráva pro budoucí penzisty spořící v různých druhých a třetích pilířích. Nejen že díky aktivitě centrálních bank mají tyto pilíře výnos nižší, než inflaci, nyní jej ještě sníží náklady na daň z finančních transakcí, které instituce zcela jistě přenesou na klienty.

Ale všechno zlé je pro něco dobré: dalším a dalším lidem dojde, že cizí (zejména státní) dluh není žádným kapitálem, investicí ani úsporou. Další lidé přejdou na www.auragentum.de, odejdou z papírového systému a přiblíží jeho nevyhnutelný konec.
Flint Weastwood
6.6.2012 10:38
GAME OVER, TEuro! bye bye Barroso-ce Tung !
- toto vyústění muselo být známo dávno. Otázka nezněla "zda", ale "kdy".

...jen idealističtí pitomci a mediální mlžiči to nevidí. Ti druzí jsou o to horší, neboť když se nechce jest horší, jako když se nemůže. A ona rozsáhlá zrada intelektuálů jest trestuhodná.
J. Horský
6.6.2012 12:29
Potíž je v tom, ...
že "intelektuál" je spíš profesní zařazení, než charakteristika rozumových vlastností. V poslední době pojem intelektuál vnímám jako eufemismus namísto "nepraktického žvanila".
Milan Kovár
9.6.2012 11:56
Pěkný postřeh, s tím profesním zařazením :-D
V Evropě se rozjíždí docela dramatická situace, píše pan Macháček. - Že on bude taky intelektuál podle Vaší definice?

Drama se rozjíždělo daleko, daleko dříve; to jen pan Macháček se probudil až ve chvíli, kdy nám vítr začíná brát čepice a kola povážlivě nadskakují.

Jenomže v době nasedání na lochnesku ti, kdo tvrdili, že to bude riskantní jízda, nebyli slyšáni a byli ukřičeni. Poslední dobou postrádám dříve tak běžné výzvy eurofilů do řad odpůrců EU, aby teda konečně začali s konstruktivní kritikou. - Čím to, že ty hlasy náhle utichly?
1 - 5 / 11
reklama
reklama
Nicholas Winton v Praze 28. října převezme Řád Bílého lva.
nicholas winton

Vzpomínka na Nickyho

Časopis Respekt

Stíny Martina Nejedlého

Ondřej Kundra, Jana Klímová

Kdo je prezidentova spojka na ruský byznys

celý článek

Co Čech, to husita

Petr Třešňák

Na začátku byl vcelku korektní rozsudek nad jedním knězem....

celý článek
všechny články předplatné
 
Nenechte si ujít

Řekové řekli NE a co bude dál

Jiří Sobota

Situace je stejně patová jako před referendem; s tím rozdílem, že řecká vláda za sebou...

Před bojovým psem Sivasem nemá divák kam uhnout

Kamil Fila

Je Turecko krutá země, jež nepatří do civilizovaného světa, nebo jsme už my, ostatní...

Proč si iPad do hrobu nevezmete

Petr Třešňák

Svobodu pro deadheads :: Větší zábava v letadle :: Život se zdeformovanou tváří :: Výzva...

Legenda mistra Jana

Petr Třešňák

Před 600 lety, 6. července 1415, v Kostnici zemřel Jan Hus

reklama
 
reklama
reklama