reklama

Pojďme mluvit o Německu

Ekonom Satyajit Das je autorem textu pro server www.eurointelligence.com, který po pravdě řečeno nevyznívá pro Německo vůbec povzbudivě. Všichni nyní Německo oslavují, jak se mu v krizi dařilo, přitom ať už půjde vývoj v eurozóně jakýmkoli směrem, bude to mít pro Německo zničující důsledky. Pokud by se eurozóna rozpadla, ponese Německo obrovské náklady a bude muset sanovat svůj finanční sektor. Stačit k tomu bude už odchod Řecka.

Pokud nebude politická vůle k vyšší integraci a Evropa bude nadále postupovat pomalými a zmatenými krůčky, eurozóna se rozpadne a německé HDP se může snížit až o deset procent. Čtyřicet procent německého exportu totiž jde do eurozóny. Když se eurozóna rozpadne, „německé euro“ dramaticky posílí a zneškodní německý exportní výkon. Když se povede integrace a společný dluhopis, bude to stát německé daňové poplatníky neuvěřitelné prostředky. Němci zaplatí za eurozónu dvakrát. Nejprve zaplatili vnitřní devalvací po roce 2000, nyní zaplatí záchranu států na periferii a záchranu evropských bank.

William Pesek na serveru Bloomberg píše o tom, jak vypadá řecká krize z Asie: jihokorejská krize v roce 1997 se z lokální krize okamžitě stala krizí globální a je zcela jisté, že totéž způsobí řecký odchod z eurozóny. Jenže zatímco Jižní Korea vyšla z krize posílena, je takřka jisté, že s Řeckem se bude dít opak. Prý je jisté, že to, co se děje v eurozóně, bude mít na Asii daleko více devastující dopad než její vlastní krize v roce 1997. Evropa nemá žádný plán, skrze který bude schopna zařídit, že pokud odejde Řecko, nevezme Španělsko s sebou.

Hugo Dixon se domnívá, že Řecko čelí podobnému dilematu jako Odysseus, když proplouval mezi Skyllou a Charybdou, mezi snášením bolesti v eurózóně a nebezpečným vírem odchodu z eurozóny. Autor zdůrazňuje i některé pozitivní aspekty současného řeckého vývoje. Schodek rozpočtu bez splátek úroků se snižuje, mzdové náklady klesají. Nyní Řecko potřebuje silnou vládu, která dokončí boj s daňovými úniky a pokusí se zajistit Řecku další investice.

Editorial agentury Bloomberg se vrací k pomoci Španělsku a konstatuje, že to EU zase udělala špatně. Španělské banky měly být kapitálově posíleny rovnou bez zprostředkování španělské vlády. EU by podle textu měla vytvořit společný fond pro boj s nezaměstnaností.

Marc Faber se domnívá, že krize v Evropě nemá řešení, protože nikdo nechce akceptovat škrty. Nejlepší by prý bylo, kdyby Řekové opustili euro a zavedli drachmu. Nová drachma by musela devalvovat až o 70 procent a potíž je také v tom, že Řekové nechtějí, aby jim byly důchody vypláceny v drachmě. Jenže škrty také nechtějí.

  Audit Jana Macháčka je na Facebooku Objednejte si zdarma e-mailové zasílání newsletterů Auditu Jana Macháčka.
Newsletter je rozesílán pondělí-pátek ve 14:00. PŘIHLÁSIT

reklama
comments powered by Disqus
Původní diskuse
Pedol
13.6.2012 17:29
jak by se dala upravit jedna trefná glosa,
Germán připomíná veterináře, který za velkého potlesku majitelů farmaceutických firem pořád píchá drahé injekce do mrtvé kozy. Až i veterinář skolabuje, lidem se snad otevřou oči. Alespoň Evropa pozná, že úředníci, multikulti obohacovači, subvence a vyhlášky nás neuživí ani životní úroveň nezvýší.
IP
13.6.2012 15:26
Poznámka k Německu
Vážený pane redaktore,

v říjnu 2008 jsem zde německé banky označil pojmem "nafukovači bublin". Psal jsem, že kromě toho, že jsou největším investorem na Islandu, jsou největším investorem v Irsku a, vedle bank francouzských, také ve Španělsku. V únoru 2009 jsem psal, že to, co si Německo označuje jako export, se ukáže být dar, a že má upravit strukturu výroby tak, aby dosáhlo spotřeby doma. Vždy jsem považoval za správné, že Německo (a nejlépe konkrétní banky, jejich akcionáři a věřitelé) má nést ztrátu ze špatné investice na periferii. Přesto myslím, že by byla obrovská chyba, pokud by se podařilo přinutit Německo k ručení za dluhy periferie. Na rozdíl od Vás totiž vím, že k tomu nemá bonitu, a děsí mne i představa vzniku nějaké německé Tea Party, pokud by odpůrci euro bondů ztratili reprezentaci v rámci standardních stran.

http://machacek.blog.ihned.cz/?article[comment][ukaz_vsechny]=1&article[comment][art_id]=48418370&p=06bM00_d&article[id]=48418370#104514870
pk
13.6.2012 14:48
Německo
Německo jako největší věřitel (němečtí občané skrze penzijní fondy apod.) v eurech asi nebudou chtít tuto měnu oslabit tiskem peněz jak jim dnes radí Roubini (viz iHned).
Jejich dlužníci jim ovšem nejsou schopni splácet.
Jaké je řešení?
Rumcayz
13.6.2012 13:11
____________________________________________________________
NĚMECKO: To je překvápko! Odjaktěživa tvrdím, že zbankrotují VŠECHNY státy demokratického socialismu. A Německo z tohoto nijak nevybočuje. Vždyť dluih má dramaticky větší, než Španělsko a formou záruk směrem k PIIGS je potencionálně v totálním průšvihu.

ŘECKO: Kdo byl v poslední době v nějakém jejich větším městě, tak takto vehementně netvrdí, že si odchodem nepomohou. Drachma zdevalvuje a odnesou to penzisti a státní zaměstnanci (tedy ti, kteří doposud nejvíce tyli). Kdo pracuje, má úspory a není úplně padlej na hlavu, nemá je v řecké bance, ale jinde, nebo v hotovosti, nebo má dolar či zlato. A o nic nepřijde. Naopak bude moct po grexitu nakupovat domy, akcie, ,,, od těch, kteří tak prozíraví nebyli.
Ale vyšší výběr daní Řecku nepomůže. Co se vybere, bude chybět lidem, klesne poptávka. A stát s vybraným moc efektivně nenaloží...

Fond EU na boj s nezaměstnanosti? Vytvořeny z peněz sebraných zaměstnavatelům a zaměstnancům? Ten ji může jen ZVÝŠIT!
____________________________________
KAteřina
13.6.2012 20:58
Jaký socialismus?
Snad čistý imperialismus, ne? Západní Evropa si prosadila volný pohyb kapitálu a vynutila omezení pohybu pracovních sil. Německo a Rakousko si tohoto jednostranného penězovodu z periferií do svých bank užívali až do loňska. A nasyslené přebytečné peníze investovali. Takže tratit by měli ti, kteří špatně investovali.
1 - 5 / 18
reklama
reklama

Časopis Respekt

Léčka na Českou televizi

Ivana Svobodová

Politici hledají novou cestu, jak ovládnout veřejnoprávní...

celý článek

Stal se tu zázrak

Tomáš Lindner

S Berndem Posseltem o REMCÁNÍ VE střední Evropě, stále...

celý článek
všechny články předplatné
 
Nenechte si ujít

Putin: Nic se nehroutí, všechno funguje

Jiří Sobota

Poslanci nemají do čeho píchnout :: Proč politici nadržují seniorům :: Královna Skotska...

Život začíná na Lampeduse

Tomáš Lindner

Netrvalo to ani týden a došlo k historicky nejhorší utečenecké tragédii na hranicích...

Síla Nočních vlků

Jaroslav Spurný

A další nebezpečné absurdity ruského exportu do Česka

Tady a teď

Hana Přibylová

Za půl hodiny volám Josefovi znovu: „Už zemřela.“

reklama
 
reklama
reklama