Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Zemanova promarněná příležitost

Německé oživení, protiturecké spiknutí a bonusy

Prezident Zeman • Autor: Milan Jaroš
Prezident Zeman • Autor: Milan Jaroš

Projev prezidenta Miloše Zemana na Humboldtově univerzitě byl zklamáním. Zeman se označuje za eurofederalistu, a kdyby se trochu namáhal a dal si práci, měl příležitost pronést něco zajímavého o Evropě, podobně jako to již dvakrát učinil polský ministr zahraničí Radek Sikorski nebo německý prezident Joachim Gauck. Spíše než společnou armádu je třeba řešit institucionální, ekonomickou a bankovní krizi a dvourychlostní Evropu z hlediska integrace. Kromě toho, že se má jih Evropy z krize „proinvestovat“, jsme se nic nedozvěděli. Je to sice lepší než Klausova nenávist k Evropě, ale je to promarněná šance.

Federální statistický úřad v německém Wiesbadenu v pátek ohlásil, že oživení v největší evropské ekonomice nabírá rychlejší tempo, než se očekávalo. Daří se především spotřebě německých domácností, taktéž klesá nezaměstnanost a indexy sentimentů a důvěry útěšně stoupají.

Česká ekonomika by z toho měla nějak profitovat. Má to i politický dopad. Když se přidají domácí prorůstové impulzy, bude to před regulérními volbami už cítit a pomůže to vládě, která bude vládnout. Budou-li předčasné volby v září, konec krize voliči na vlastní kůži ještě nepocítí…

S německými čísly však kontrastují špatná čísla pro eurozónu jako celek, která stále je a bude v recesi.

Francouzská vláda, tedy přesně Arnaud Montebourg i prezident François Hollande, se pustili do šéfa Evropské komise Josého Manuela Barrosa. EK prý dělá málo prorůstových opatření. Barroso prý může za nástup radikální pravice ve Francii, připomíná prý sedící kachnu a nikdy se neměl šéfem Evropské komise vůbec stát. Agentura Reuters cituje nejmenovaného činovníka EK, který říká, že to je klasické odlákávání pozornosti směrem od neschopnosti řešit problémy doma. Předtím se takto útočilo na Merkelovou.

Editorial agentury Bloomberg upozorňuje, že konspirativní teorie předsedy turecké vlády Erdogana mohou výrazně poškodit tureckou ekonomiku, protože investoři mohou ztratit důvěru. Podle turecké vlády může za protesty internacionální konspirace, včetně bank a mediálních společností.

Po obchodnících na istanbulské burze žádá tamější vláda e-mailovou korespondenci s cizinou. Turecký ministr pro evropské záležitosti představil detaily protivládní konspirace: „200 000 falešných twitterových účtů, předpřipravené visačky a tisíce připravených sendvičů pro protestující“. Ještě horší jsou hrozby znárodnění firem patřících sekulárním rodinám, jako je Koç Holding a.s.

Podle sloupku Edwarda Hadase pro Reuters jsou bonusy pro šéfy firem příliš komplikované. Má velmi jednoduchý návrh: zrušit všechno a ponechat jen fixní platy. Mzda dnes činí pouze 17 procent celkových kompenzací pro šéfy amerických firem. Ještě v roce 1993 to bylo 50 procent. Perspektiva bonusu může motivovat méně placené zaměstnance, ale celý vějíř proměnlivých bonusů nemotivuje již tak přeplacené manažery, aby pracovali tvrději a lépe.

…………

Upozorňujeme čtenáře, že příštích 14 dní Audit vycházet nebude.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].