Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Víra v tři pokusy - Kalouskův chybný odhad

ČSSD - jak ji známe - nebude po řádných volbách existovat

O spojeneckých plánech Kalouska a tehdy Topolánkovy ODS jsme v HN psali někdy v roce 2006... • Autor: Karel Cudlín
O spojeneckých plánech Kalouska a tehdy Topolánkovy ODS jsme v HN psali někdy v roce 2006... • Autor: Karel Cudlín

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg přirovnal Zemanovo počínání, které umožňuje vládě bez opory v parlamentu ujmout se moci, k letům 1933 v Německu a k roku 1948 v Československu. Předtím doma Schwarzenberg řekl, že toto by bylo možné jen v Kazachstánu, a též řekl, že se projevilo, že Česká republika není součástí Západu.

Podobně silná slova volí bývalý ministr financí. Nastává prý boj o demokracii. Nějaké znepokojivé paralely s počátky totality i s Kazachstánem se tu skutečně najdou, ale potíž strany TOP 09 je bohužel v tom, že silná slova nedoprovází stejně usilovné hledání politické odpovědi prezidentovi republiky. Zapomeňme chvíli na Zemana: je to přece prezident jako instituce, kdo v této zemi instaloval vládu, která se neopírá o předem vytvořený konsenzus parlamentních politických stran.

Razantní a agresivní počin vyžaduje stejně razantní odpověď parlamentu. A adekvátně silnou odpovědí parlamentu je pouze rozpuštění sněmovny a s tím související vypsání nových voleb. V tom případě by byly volby za dva měsíce. Rusnokova vláda by nestačila nic předvést ani v dobrém, ani ve zlém a hned po létě a po dovolených už by si balila kufry. Zeman by se zesměšnil a už by si to víckrát nedovolil. Do vlády Zeman s Rusnokem sehnali stejně povětšinou pouze jakousi druhou ligu lobbistů a šíbrů. Kde by sháněl další várku, není jasno a veřejnost by se začala obracet proti němu.

Bylo-li někdy v této zemi třeba hledat konsenzus a ráznou odpověď napříč spektrem, pak je to nyní. Místo toho jsme svědky další vystupňované polarizace.

Objektivní důvody pro předčasné volby tu kromě razantní odpovědi Zemanovi a obrany ústavnosti zjevně jsou: závažný skandál a probíhající vyšetřování, demise Nečasovy vlády, slabá důvěra veřejnosti v právě odešedší koalici a její katastrofální ekonomické výsledky.

TOP 09 se mohla s podobně dramatickou rétorikou stát lídrem institucionální odpovědi parlamentu (zapomeňme na pravo-levo, tady jde o demokracii, ústavu, Západ apod.). Roky 1933 a 1948 se nám připomínají především proto, že se parlament prezidentovi nakonec poddá. Nerozpustí se a Rusnok důvěru nějak schrastí (proti Kalouskovi a Sobotkovi bude šloufovská lobbistická mašinerie), a když ji neschrastí, zkusí to znovu a jeho vláda se neodporoučí ještě dlouhé měsíce.

A svoji vinu na tom, že se parlament nerozpustí a občas se někdo zmůže jen na občasné štěkání na Zemana, ponese i TOP 09 a její chybná taktika, strategie a kalkulace. Pravdou je, že Kalousek je velice aktivní, je vidět a diskutuje, a taktéž platí, že kromě Zemana je to jediný velký hráč na české politické scéně. Jenže vše bohužel nasvědčuje tomu, že Kalousek si vybral špatnou cestu a strategii a Zeman ho tentokrát přehraje. Správný čas už byl patrně promeškán, protože každým ztraceným dnem se straně TOP 09 rozpadá před očima hlavní partner pro rozpuštění sněmovny, a tím je sociální demokracie.

Kromě ústavních věcí se na celou věc podívejme politicky: není pravda, že Zeman chce předčasné volby a vydával by je za své vítězství. To by muset lhát a to nikomu dost dlouho nevydrží. Kalouskova strategie nahrává vnitřnímu rozkladu ČSSD, kde – napsal jsem to už před třemi týdny – stále více lidí začne navrhovat podporu Rusnokově vládě s argumentem: přece nechcete, aby tady zase vládla pravice. Není jasné, co by ona pravicová koalice jmenovaná na tři měsíce (nejdříve někdy v únoru) mohla za pár měsíců do řádných voleb stihnout. Stejně tak není jasné, co na této možnosti krátkého předvolebního návratu Kalouska vlastně tak láká (ale ono se to nestane).

Zeman potřebuje především oslabit a rozložit sociální demokracii a čím déle bude Rusnokova vláda vládnout, tím se to bude lépe dařit. Je českou tradicí, že strana, která prezentuje různé názory navenek, začne u voličů ztrácet. Posilovat budou naopak SPOZ-Zemanovci, protože není pochyb, že někteří ministři, a asi i premiér sám, se stanou volebními lídry, jakkoli dnes říkají opak.

Ekonomická situace se na konci roku a příští rok začne vylepšovat a vydělá na tom samozřejmě „zachránce státu“ Zeman a jeho přechodná vláda a na ni napojená SPOZ a část sociální demokracie. Těžko předpokládat, že se podpora oslabované ČSSD bude přelévat k TOP 09. Přelije se spíše k SPOZ nebo ke komunistům.

V předčasných volbách by mohla na pravé části spektra TOP 09 výrazně profitovat na oslabené ODS, která je na dně právě teď. Lze předpokládat, že do regulérních voleb se začne ODS mírně vzpamatovávat na úkor TOP 09. TOP 09 se navíc mohla portrétovat jinak a sebevědoměji a „nad věcí“ než ODS, jejíž poslanci dávají najevo totální a směšnou existenciální hrůzu ze ztráty mandátu. Takhle lidem začne TOP 09 a ODS splývat v prezentaci titěrného sebezáchovného pudu.

Kromě toho TOP 09 takto zabíjí šanci vytvořit po volbách koalici s ČSSD. ČSSD – tak, jak ji známe – nebude už po řádných volbách existovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].