Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Jak to bude s inflací

Na serveru novinky.cz se dnes můžeme dočíst, že se „ČNB přepočítala a lidé si úspory nevybírají.“ Podívejme se ale o co se takový článek opírá. O pár telefonátů do některých bank. To přece není žádná relevantní ekonomická statistika! Kdoví s kým ti novináři v bankách mluvili. Pak je tu ještě jedna věc. Odpovědní lidé v bance odpovědí, co jim nařídí šéfové. Proč by nějaká banka měla vykládat novinářům, že právě v ní si lidé vybírají vklady? Je to to samé jako jiné články, kde naopak lidé z prodejen s elektronikou hlásí rekordní návštěvnost. To je přece práce marketingových oddělení v Datartu apod., říkat, že se tam netrhou dveře.

Podle některých ekonomů v článku lidé začnou vybírat úspory a nakupovat zboží dlouhodobé spotřeby teprve až jim úspory začne znehodnocovat reálná inflace. Jenže k vyvolání vyšší inflace nestačí přecenit dovážené zboží.

Vyšší inflace nastane teprve tehdy když lidé budou ochotni přeceněné, resp.zdražené zboží kupovat nebo když místo něj začnou v rámci tzv. substituce kupovat zboží české, které díky vyšší poptávce také zdraží. Pokud k tomu lidé nebudou ochotni, ceny se vrátí zpátky a prodejci si budou muset snížit marže. Uvídíme – ale tyhle tefonáty novinářů do bank a k prodejcům nevypovídají zatím vůbec o ničem.

Pozoruhodné je – a málokdo si toho všiml - že guvernér ČNB Miroslav Singer v pořadu OVM připustil, že pokud opatření nezaberou, nemůže vyloučit, že by ČNB snižovala kurs ještě víc. Stalo by se tak v případě, že by se roztočila deflační spirála v eurozóně.

To ale není tak nepravděpodobné a ECB se deflačního vývoje v příštím roce prostě reálně obává. O nebezpečí deflace se v západní Evropě dlouho diskutuje jako o poměrně reálné věci a v posledních dnech stále častěji
Za všechny ocitujme třeba tento článek z Reuters, kde se mimojiné praví:

„S tím jak aktivisté kolem Tea Party škrtí fiskální manévrovací prostor vlády a s tím jak se Evropská unie ocitá v deflační spirále kvůli „austerity“, je tu vzrůstající tlak na obou stranách Atlantiku zavést opatření, která budou energizovat ekonomickou aktivitu vyvoláním inflace. Inflace se nepochybně vrátí až nastane její čas. Ale zvýšení úrokových měr dnes by omezilo čerpání úvěrů, podlomilo realitní trh, srazilo akciový trh na kolena a zahnalo investory ke spoření.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].