Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Slyšeli v TOP 09 někdy něco o tzv. paradoxu spoření?

Palestinské zbraně, Václav Klaus, Karel Schwarzenberg a odborníci ve vládě

Slibuji, že udělám vše, abychom byli zase spořádaná, úspěšná země • Autor: Matěj Stránský
Slibuji, že udělám vše, abychom byli zase spořádaná, úspěšná země • Autor: Matěj Stránský

Případ nalezených zbraní v rezidenci palestinského velvyslance a na ambasádě má pozoruhodný vývoj. Nejprve většina médií informuje o tom, že na ambasádě bylo nalezeno sedmdesát samopalů a věci se chopí nejrůznější „odborníci na bezpečnostní problematiku“, kteří ucítí svoji příležitost v tom, jak to interpretovat a co z toho vyvodit, například v tom smyslu, že Česká republika je překladištěm zbraní.

Po dvou dnech se ukáže, že zbraní bylo jen dvanáct a mezi nimi i pušky. Tvořily většinu nože, luky, šípy, vzduchovky, nebo byly třeba i nějaké pistole apod.? Je zjevné, že posilvestrovské „limbo“ ještě oslabilo nároky na alespoň nějakou profesionalitu.

Václav Klaus se zlobí na prezidenta Zemana (samozřejmě je to řízený hněv v duchu opoziční smlouvy), že se mu nechtělo pronášet novoroční prezidentský projev a že se mu vůbec nechce pracovat, tedy jmenovat profesory a udělovat milosti. Za sebe bych konstatoval, že Zemana bylo v poslední době tolik, že není vůbec na škodu, když ho trochu ubude, tradice netradice.

Potíž je v tom, že si aktivity, které oželí, chce vynahrazovat jinde. Místo profesorů rozhoduje o velvyslancích a sám chce posuzovat odbornost ministrů. Celkově tato země potřebuje prezidenta uměřeného, respektujícího ústavu a jejího ducha, projev je záležitost nižší důležitosti.

Vánoční projev by měl mít spíše formu zdravice, mělo by jít o záležitost kulturní a slušel by skromnému, uměřenému a laskavému prezidentovi. Novoroční projev více sluší prezidentovi, který se považuje za aktivního lídra a hlavu exekutivy, což je celkově v případě Zemana paradoxní.

Tříkrálový projev Karla Schwarzenberga se mi líbí, dovedu si představit, že takhle vypadá laskavý projev státníka.

Zásadní výhrady mám pouze k této pasáži: „…Došlo k hospodářské krizi. Nevyřeší ji finanční kejkle. Vyřeší ji úsporný režim a práce, a proto musíme pracovat a na čas se trochu omezit. Došlo k politické krizi. Vyřeší ji nereálné sliby populistů? Ne, ale skutečný zájem o dění ve společnosti. Někdy mi připadá, že došlo i ke krizi myšlení, kdy jsme ztratili schopnost samostatně uvažovat. Necháme za sebe myslet často velmi povrchní a prvoplánové komentátory?…“

Za prvoplánové komentátory bych dodal, „došlo“ ke krizi. Ano, krize přišla před pěti lety zvenčí. Ale některé země se vzpamatovaly z hlediska růstu velmi dobře, jako třeba Slovensko, jiné se do recese za celou dobu ani nedostaly, jako třeba Polsko. Jedním z důvodů, proč se Česká republika dostala do nejhlubší a nejvleklejší krize v regionu, je fakt, že v době propadu soukromé poptávky začal ještě stát prudce omezovat poptávku a investice.

Slyšeli v TOP 09 někdy něco o tzv. paradoxu spoření? Když jednotlivec v době krize či ohrožení spoří, chová se zdánlivě logicky. Když si začnou utahovat opasky všichni jednotlivci, jde ekonomika do háje. Když do toho začne prudce šetřit ještě stát (a nesmyslně strašit Řeckem) a banky omezovat úvěry, jde do háje dvojnásob. Představa, že se „máme na čas omezit“, nám prosperitu nezajistila a stav veřejných financí ve výsledku zhoršila. Člověk chápe, že se tím vším nechce TOP 09 chlubit, ale asi je lepší mlčet.

A co myslí KS těmi „finančními kejklemi“? Oslabení koruny rozhodnutím ČNB? V tom případě je třeba připomenout, že to, čemu říká KS „kejkle“, tedy experimentální měnovou politiku, dnes provádí skoro celý svět, od Japonska, přes Británii po Ameriku, a potíž České republiky je, že s odvážnější měnovou politikou na podporu ekonomické aktivity měla začít o dost dříve.

Aktuálním tématem jsou úvahy o tom, zda mají ve vládě sedět a ministerstva řídit odborníci, či nikoli a co to slovo „odborník“ vlastně znamená. Hezky to vykládá třeba Jiří Pehe.

Dodal bych pár věcí. Je třeba to posuzovat případ od případu, resp. posuzovat odbornost ve smyslu kdy a kde. Pokud je třeba ministrem zemědělství zemědělec či potravinář, asi nenajdeme takového, který není napojen na nějakou lobby: velkého agroprůmyslu či menších farmářů.

V případě ministerstva pro místní rozvoj má docela logiku, že zde bude sedět odborník na evropské dotace, což třeba Věra Jourová splňuje. Kdo je odborník na obranu či vnitro? Chceme vojáka nebo policistu? Raději ne, že? Odborníka na vyzbrojování? To už vůbec ne!

Odborník na zahraniční politiku či diplomacii – to se mi zdá vcelku jasné. Věnoval se tomu, připravoval se na to, přednášel, publikoval, byl v diplomacii apod. Pro všechny rezorty pak platí, že politik v jejím čele by měl mít alespoň nějakou manažerskou zkušenost, tedy že už někdy řídil nějaký tým lidí.

A třeba s „odborností“ ekonomů je to vůbec legrační. Většina světových i českých ekonomů zcela selhala v prognózování ekonomické krize, v jejím prvním vyhodnocování i v doporučování receptů. Stačí k odbornosti diplom z Vysoké školy ekonomické?

O Řecku se asi oprávněně tvrdí, že jde o nejzkorumpovanější zemi v Evropě. Pokud jde o zahraniční dodavatele státních zakázek, má mince dvě strany. Úplatky někdo bere, ale také někdo nabízí.

Tento text upozorňuje na to, jak se obvinění úředníci v Řecku začali rozpovídávat o okolnostech nákupu 170 německých tanků značky Leopard, o nákupu německých torpéd, ponorek a námořní elektroniky. Případy už od léta vyšetřuje německá prokuratura.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].