Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Test EU: Marshallův plán pro Ukrajinu

Na Ukrajině se neodehrává pouze národní revoluce, ale revoluce proti kleptokracii

Po propuštění: Julia Tymošenko s velvyslanci Spojených států a Evropské unie • Autor: ČTK, AP
Po propuštění: Julia Tymošenko s velvyslanci Spojených států a Evropské unie • Autor: ČTK, AP

Nová dočasná ukrajinská administrativa už si vytyčila za hlavní prioritu evropskou integraci Ukrajiny. Vzhledem k tomu, že zástupci Evropské unie jsou dnes na Ukrajině tzv. pečení vaření, těžko lze Ukrajince podezřívat, že by si mysleli, že členy EU se mohou stát v dohledné době.

Vzdělaní Ukrajinci nepochybně vědí, jak se má situace třeba s možným členstvím Turecka v EU - a i když má Ukrajina asi větší naděje než Turecko, je jim jasné, že to je běh na dlouhou trať. I tak nové Ukrajině stojí tato deklarace za to. Je to běh na dlouhou trať, ale s jasným cílem.

Je asi načase připomenout myšlenku evropských intelektuálů z počátku letošního ledna, kteří vyzvali Evropu, aby připravila pro Ukrajinu něco na způsob Marshallova plánu. V sobotu to celé pro ruský deník Vedomosti ještě rozvedl Ivan Krastev, jeden z autorů původního otevřeného dopisu.

Krastev rýsuje paralelu s rokem 1947, kdy Stalin přinutil tehdejší českou vládu, aby neakceptovala nabídku Marshallova plánu. Protože se Česká republika tehdy nacházela v podobné geopolitické pozici mezi Západem a Východem jako dnes Ukrajina, ukázalo se odmítnutí této pomoci pro další osud Československa jako fatální.

Zde se ukáže velký test EU. Buď bude uvažovat velkoryse, strategicky a geopoliticky, nebo to nechá na chladném chroustání provinčních politiků a euroúředníků a jenom mírně navýší přísnou pomoc Mezinárodního měnového fondu, aby nenazlobila lidi ve Španělsku, Portugalsku a Řecku, na něž je EU velmi přísná a kde si při nepředstavitelně vysoké nezaměstnanosti lidé utahují opasky.

Pomoc EU musí být cílená: posílení institucí, infrastruktury, vybudování právního státu, podpora malého a středního podnikání, deoligarchizace, vstup zahraničních investic a kapitálu, podpora občanské společnosti, transparentnosti a kontroly veřejných prostředků.

Leckdo se samozřejmě domnívá, že Evropská unie musí nabídnout Ukrajině plné členství, a to co nejdříve. Německý zahraničněpolitický expert Ulrich Speck tvrdí, že Německo musí převzít vedoucí roli, vzít na palubu Francii a kancléřka Merkelová se podle něj musí chopit odvážného řešení po vzoru Helmuta Kohla.

Co se odehrálo na Ukrajině za revoluci? Svým způsobem teprve nyní zažili Ukrajinci svůj rok 1989. Na počátku devadesátých let jim spadla nezávislost do klína bez boje, v počátku relativně idealistická oranžová revoluce před deseti lety nikam nevedla, a teprve nyní si Ukrajinci nezávislost vyvzdorovali a vybojovali za cenu obětí.

Že Klaus obdivuje autoritářské vládnutí, potěmkinovské volby a nihilizovanou občanskou společnost, dávno víme. 

Je to však i revoluce, jejíž vypuknutí můžeme nahlížet v kontextu arabského jara, kde byla také jedním z motivů vzpoura mladých lidí proti zkorumpovaným autoritářským vládám a diktaturám. Doufejme, že to na Ukrajině skončí lépe než v Egyptě a hlavně lépe než v Sýrii.

Ukrajinskou revoluci můžeme nahlížet i v kontextu úspěchu protestních hnutí v Evropě proti neschopným a zkorumpovaným elitám od Itálie po Českou republiku. Na Ukrajině se neodehrává pouze národní revoluce, ale revoluce proti kleptokracii.

Zlodějství, defraudace a korupce přitom dosáhly takového rozsahu, že se o tom možná nesnilo ani zasvěceným Ukrajincům. Fotografie a videa Janukovyčovy rezidence už obletěly svět, zde nabízím náhled do rezidence (dnes už bývalého) generálního prokurátora.

Je to něco opravdu neuvěřitelného. Zde se skýtá také velká naděje. Jestli je dnes v nějaké zemi naděje přijmout zákony na prokazování majetku politiků a veřejných činitelů, pak je to na Ukrajině. Pochybuji, že lidé budou po této zkušenosti tolerovat, že jedna klika kleptokracie placená oligarchy bude vystřídána druhou - jak leckdo ukrajinskou revoluci už nyní skepticky hodnotí.

Leckdo věnuje pozornost prohlášení Institutu Václava Klause o tom, že Ukrajinci historicky patří do ruské sféry vlivu a mají tam zůstat. To, že Klaus obdivuje autoritářské vládnutí, potěmkinovské volby a nihilizovanou občanskou společnost, dávno víme.

Je tu ale ještě jedna věc. Podobně jako Putin nemá rád EU, ale hlavně v Putinovi vidí mocenskou baštu světového konzervatismu, který se vypořádá například s homosexuály.

V tomhle Klaus také není sám. Třeba americký konzervativec a bývalý prezidentský kandidát Pat Buchanan také obdivuje Putina, a dokonce napsal článek, že „Putin je jeden z nás“ (konzervativců).

Kdo chce slyšet něco rozumného, ať si raději pustí tohle video s krátkým projevem Václava Havla o Ukrajině z roku 2004, jímž jsme v pátek zahájili konferenci Evropské dialogy VH, kterou pořádala Knihovna Václava Havla. Osobně považuji za pozoruhodnou tu pasáž, kde Havel mluví o tom, že Ukrajina se má stát přiznaným členem regionální asociace, nikoli se ocitat v jakési sféře vlivu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].