Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Dotujme nejen lety do Šanghaje, ale i New Yorku, Londýna a Indie

Nebylo by na škodu přestat se tvářit, že Čína je jediným pupkem světa

Čínské investiční fórum. • Autor: HN, Libor Fojtik
Čínské investiční fórum. • Autor: HN, Libor Fojtik

Podle průzkumu, který provedl Svaz průmyslu a dopravy ČR, se podnikatelé, firmy a manažeři obávají, že v důsledku sankcí proti Rusku přijdou zdejší firmy o desítky miliard korun. Zajímavé je, že odhad vlády počítá s dvěma miliardami korun, a to ještě v extrémním případě, kdy firmy nezískají nová odbytiště.

Čím je tato diskrepance daná? Je možné, že podnikatelé už předem kalkulují s eskalací (či dalšími koly) sankcí a protisankcí, ale spíše jde asi o to, že svaz průmyslu není jen nějaké zájmové sdružení, ale také silná lobbistická organizace, která se tvrdě bere za své zájmy. A když stát jen naznačí, že bude rozdávat, podporovat a kompenzovat, pak si asi leckdo myslí, že čím víc bude strašit, tím víc peněz má šanci od státu získat.

Jenže všeho s mírou. Kdo regulérně přehání, riskuje, že jako notorický alarmista nebude brán příště vážně.

Je česko-čínské fórum byznys, nebo politika? To záleží především na tom, jestli jeho organizaci nějak výrazně podpořil státní rozpočet, resp. daňoví poplatníci, jestli ho organizoval stát. To se podle všeho nestalo, snad s výjimkou slevy na pronájem Španělského sálu. Česko-čínská smíšená komora má za členy velké firmy, které mají dost peněz na organizování podobného počinu.

Horší to je s některými nápady, které také na fóru zazněly. Tak například ministr dopravy Antonín Prachař slíbil, že stát bude dotovat přímou soukromou komerční linku čínského dopravce mezi Prahou a Šanghají 38 miliony korun, a to v rámci státní proexportní politiky.

Možná by nebylo na škodu přestat se tvářit, že Čína je a bude jediným pupkem světa. Pokud mluvíme o přímých spojeních, pak kromě pár letních měsíců schází i přímé spojení mezi Prahou a New Yorkem. Amerika je snad také ještě trochu důležitá pro světový byznys a možná by mnozí podnikatelé uvítali i tuto státní dotaci.

Stejně tak je asi vhodné upozornit, že český vlajkový dopravce – tedy ČSA – dnes neprovozuje ani přímou linku do Londýna, centra globálního byznysu a finančnictví. Indie – a nejen Čína – také představuje budoucnost světového rozvoje; možná by se tedy mohlo létat za státní peníze i tam.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].