Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Vývoz břidlidcového plynu do Evropy není v zájmu Ameriky

I kdyby Německo chtělo intervenovat v Iráku, nemá jak - s tím ovšem kontrastuje schopnost zbraně vyvážet

Ilustrační foto • Autor: Globe Media /  Reuters
Ilustrační foto • Autor: Globe Media / Reuters

Z pohledu Evropanů se to může jevit jako zdánlivě jednoduché. Američané začnou časem vyvážet více a více svůj břidlicový plyn také do Evropy a postupně nás zbaví (nebo nám pomohou se zbavit) závislosti na ruském plynu. Tak jednoduché to ale nebude. Něco takového je jistě ve vyšším zájmu geopolitiky, bezpečnosti, NATO apod., ovšem není to v zájmu amerického průmyslu a ekonomiky vůbec - protože si Američané na levný plyn zvykli a větší vývoz by vedl k vyrovnání cen plynu v Evropě, Asii i v USA.

Je proto jasné, že se v Americe proti vývozu zemního plynu bude lobbovat, a důsledkem toho jsou už i docela apelativní mediální komentáře a analýzy. Tak například Charles R. Morris píše na Reuters, že tím, že americké ministerstvo energetiky uděluje licence k vývozu, sleduje „nigerijskou strategii“, z níž mají prospěch pouze majitelé těžebních firem.

Ministerstvo prý schvaluje prakticky každou žádost o export. Čím více se prý bude plynu vyvážet, tím více poroste chuť zahraničních dovozců, tím rychleji porostou americké ceny, tím rychleji zmizí americké rezervy a oživení americké výroby bude zadušeno.

Tak to jenom abychom si to v Evropě nemalovali moc narůžovo. Bude to velký boj.

Analýza Josefa Joffeho na Reuters si všímá zajímavého rozporu, který se týká německého pacifismu. Němci prohráli dvě války, a to pořádně – což válečnické kultuře jistě neprospívá. Ale možná je důležitější, že západní Německo si léta komfortně užívá amerického deštníku a NATO. V době studené války bylo v Německu 300 000 vojáků a tisíce jaderných zbraní. V době, kdy USA a Francie vydávaly na zbrojení šest procent HDP, dávalo západní Německo necelá tři procenta. Nyní dává 1,3 procenta.

I kdyby Německo chtělo intervenovat v Iráku, nemá jak. Pozemní síly mají jen 60 000 lidí. Německo nemá ani lodě, tankery, vzdušný transport, nemá satelitní systém sledování a řízení ani speciální síly. S tím ovšem kontrastuje německá schopnost zbraně vyvážet, Německo je třetím největším vývozcem zbraní na světě, po USA a Rusku.

Německo sice oficiálně nedodává zbraně do oblastí, kde panuje napětí, nějak se ale daří, že dodává do Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kataru, Izraele, Alžírska - a nyní nově i nestátním, tedy například kurdským skupinám.

Tato zpráva Financial Times je sice už dva dny stará, ale svědčí o něčem dosti podstatném. Finanční skupina Blackstone Group, jedna z největších investičních skupin na světě, ukončuje činnost v Rusku – zavírá se kancelář, končí smlouvy poradců apod.

To je jeden z těch mnoha kroků, které se zatím viditelně neprojevují v debatách o tom, jestli sankce fungují či nikoli. Je to však významné.

Ohledně ekonomických vyhlídek Ukrajiny doporučuji tuto analýzu Bloombergu. Ukrajinské HDP se kvůli vojenskému konfliktu letos sníží o deset procent. Vyhlídky splátek ukrajinských dluhopisů zase popisuje Reuters. Velký podíl ukrajinských dluhopisů drží Rusko, ruské banky jsou zase velice zaangažované na Ukrajině. 

Čtenáře Auditu zvu na dnešní večerní debatu v Knihovně Václava Havla, která se týká efektivity evropských i amerických sankcí vůči Rusku a dalších širších souvislostí. Jsme nově v Ostrovní 13, Praha 1.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].