Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

O cenách elektronických knih

Časopis Scientific American přišel s nesmírně zajímavým ekonomickým rozborem toho, proč jsou tzv. e-books, tedy e-knihy či elektronické knihy, tak nesmyslně drahé, což se leckomu může zdát nepochopitelné.

Jedna z příčin je to, že papír vlastně tolik nestojí. Zažitá představa je, že by elektronické knihy měly stát velmi málo nebo takřka vůbec nic, protože není potřeba žádný papír, žádné nákladné tištění a žádná přeprava.

Ve skutečnosti – alespoň v USA – činí náklady spojené s dopravou, distribucí a skladováním jen několik dolarů na jednu knížku. Daleko zásadnější jsou jiné náklady, které jsou ve světě elektronických knih úplně stejné jako ve světě knih tištěných: honoráře pro autora, design, marketing, propagace, pronájem kanceláří, mzdy zaměstnanců vydavatelského domu. Na nákladech elektronických knih ušetří vydavatelé jen pár dolarů, ovšem ceny tištěných knih přitom strmě padají. Proto se snaží vydavatelé držet ceny elektronických knih vysoko.

Před vynálezem iPadu vydavatelé prodávali elektronické knihy podle normálního velkoobchodního modelu. Stanovili cenu, vzali si zhruba polovinu, prodejci jako Amazon si vzali také polovinu. Amazon byl schopen absorbovat ztrátu, aby se rozšířil Kindle a postavil na tom počáteční prvenství na trhu s elektronickými knihami.

Potom ale přišel Steve Jobs s „agenturním“ prodejním modelem. Vydavatelé stanoví cenu knihy a dostanou hned 70 procent. Vydavatelé tento návrh přijali, ale uvalili stejné podmínky i na Amazon.

Konkurence, po níž se tolik volalo, začala fungovat. Avšak vydavatelé si nekonkurují v ceně, prodejci jako Barnes & Noble, Amazon a Apple si konkurují ve spotřebitelské zkušenosti a uživatelské vstřícnosti.

Výsledkem je absurdní stav, kdy ceny elektronických knih jsou často vyšší než tištěné knihy, kdy vzestup e-knih stagnuje a leckdo sní o tom, že dny tištěných knih zase přijdou. Závěr textu ale říká, že se normální cenová konkurence zase vrátí. Patrně k tomu přispějí soudní verdikty (jako mnohokrát v historii amerického kapitalismu). Držet předraženou linii nebude možné věčně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].