Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

UTRPENÍ PRIMÁTORA SVOBODY

RESPEKT 14/2013

Jako členka občanského sdružení Pražské fórum, které se více než dva roky aktivně účastní jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy a jeho výborů, bych chtěla reagovat na článek Jaroslava Spurného. S autorem se jednoznačně shodneme na tom, že současná situace, kdy je obviněna rada města, je utrpením. Podepsali bychom se i pod to, že smlouvy schválené během působení bývalého primátora Pavla Béma přivádějí jeho nástupce do úzkých. Je však namístě působení rady hodnotit ve chvíli, kdy bylo vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání? Odstoupení současné rady by nejspíš znamenalo pokus o znovuzískání moci ze strany lidí, jako jsou Boris Šťastný nebo Pavel Bém.

Praze by se tak dostalo staronového vedení, jež sice není (za podivných okolností) trestně stíháno, ale o jehož „tunelech“ si šeptají i „kolibříci“ na střeše.

Kristýna Opletalová,
Pražské fórum

POSLEDNÍ NĚMCI V SUDETECH

Respekt 14/2013

Zaujal mě článek o Němcích, kteří zůstali v Čechách navzdory odsunu. Podobná, ne-li větší skupina zůstala také na Hlučínsku, v oblasti mezi Ostravou a hranicí s dnešním Polskem, dříve to byla hranice s Německem a Pruskem. Podle Pruska se této malé „německé“ oblasti za Ostravou dodnes neřekne jinak než „Prajzská“. Je zde i specifické nářečí, kterým dnes mluví už bohužel jen starší lidé, jež je směsicí severomoravské češtiny (lašského nářečí), polštiny a němčiny. Sám jsem sice původem z Místku, což už je na Moravě, ale svého času jsem bydlel na Prajzské, konkrétně v Ludgeřovicích (Rudgersdorf), a i tam je stále mnoho lidí, kteří mají německá jména a prý též německé pasy, které si jako bývalí občané říše vymohli v devadesátých letech, aby mohli za prací do Německa.

Zajímal jsem se, jak mohli uniknout odsunu, a prý to snad bylo proto, že vláda měla obavy z kolapsu ostravského průmyslu, kam tehdy mnoho zdejších obyvatel dojíždělo za prací. Mimochodem – do Hlučína jezdila až do osmdesátých let tramvaj z Ostravy, aby se pracovníci mohli dostat do práce.

Robert Strnadel,
Frýdek-Místek

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].