Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Jiří Pehe: Je třeba jít do střetu

V Respektu 32/2013 najdete rozhovor s Jiřím Pehem o vyhlídkách Bohuslava Sobotky a možnosti, kterou s Jiřím Dienstbierem propásli. V ukázce z rozhovoru hovoří o motivacích Michala Haška a Miloše Zemana.

Jiří Pehe • Autor: Matěj Stránský
Jiří Pehe • Autor: Matěj Stránský

Jiří Pehe pomáhal před časem dát dohromady skupinu levicově naladěných intelektuálů. Spolu s nimi si zval na kávu vůdce sociální demokracie včetně Bohuslava Sobotky a debatovali o tom, jak největší českou levicovou stranu modernizovat. Ty časy jsou pryč. Diskuse skončily a Sobotka řeší, jak ČSSD ubránit před útokem nového prezidenta alespoň v podobě, v jaké je dnes. Hlavním rizikem je nyní  hlasování o důvěře Rusnokově vládě, které ohrožuje i samotného Sobotku.

Jiří Pehe • Autor: Matěj Stránský
Jiří Pehe • Autor: Matěj Stránský

(…)

Pokud jsou rizika Zemanovy politiky tak jasná, proč je druhý muž ČSSD Michal Hašek nevidí?

Myslím, že je bohužel velmi dobře vidí, je inteligentní. Pragmaticky se však v nějakém okamžiku rozhodl, že cesta k nejvyšším metám je rizikovější, pokud by se pustili do otevřeného souboje s Milošem Zemanem. Také by za normálních okolností na cestě k nejvyšším metám musel v rámci strany na základě nějakých idejí vybojovat souboj s Bohuslavem Sobotkou. A to, co se děje teď, je typická mocenská zkratka. Vsadí na koně, o němž si myslí, že ho k oněm metám donese spolehlivěji. Nemyslím si, že za tím jsou nějaká velká ideologie a ideje. Vezměme si tento příklad. Jediná věc, která mi na Michalu Haškovi skutečně vadí, je to, že se tváří jako větší antikomunista než Bohuslav Sobotka. Neustále se vymezuje vůči možnosti, že by komunistická strana mohla spoluvládnout na centrální úrovni, a byl mnohem více kritický i ke koalicím s komunisty na krajské úrovni. Přitom ale Michalu Haškovi evidentně vůbec nevadí, že pokud bude v sociální demokracii udávat tón Miloš Zeman, bude muset velmi rychle na tyto postoje zapomenout. Protože jestli Zemanovi něco nevadí, tak je to možná spolupráce s komunistickou stranou.

Jde skutečně o rychlejší premiérskou kariéru nebo jisté křeslo ministra? Nemůže jít o obchody, vlivové posty, kšefty pro kamarády?

K Haškovu křídlu začíná tíhnout také Jeroným Tejc a další mladí lídři sociální demokracie, kteří říkají, že by se vlastně měla podržet Rusnokova vláda nebo že s Milošem Zemanem se spolupracovat musí, protože byl zvolen v přímé volbě. Tejc už přišel s celou teorií o tom, jak se přímou volbou politické strany vzdaly částečně svého vlivu. Mně tito lidé připomínají mladé pragmatiky z ODS, kteří to tady „zazdili“ pro pravici v minulých osmi letech. Lidé jako Pavel Bém, Vlastmil Tlustý a tak dále, z jejichž úst mohl člověk neustále slyšet spoustu řečí o pravicových, konzervativních ideálech, nicméně potom se chovali ryze pragmaticky a veskrze mocensky. Ani od pragmaticky pružných lidí ze sociální demokracie si neslibuji významnější boj s korupcí nebo vymýcení různých zákulisních vazeb. Jsou to často lidé, kteří jsou právě kvůli mocenským vazbám v politice.

Hašek jako by kalkuloval předem s tím, že Zeman v případě vítězství ČSSD odsune Sobotku stranou a jmenuje premiérem jeho. Myslíte si, že je to reálné?

Kdybyste mi řekl před půl rokem, že Miloš Zeman bude jmenovat vládu způsobem, jakým ji jmenoval, považoval bych to za nepravděpodobné. Poté co teď vidím Miloše Zemana v akci, tak si umím představit, že až vyhraje sociální demokracie, jednoduše řekne, že se mu pan předseda sociální demokracie nelíbí, a jmenuje prvního místopředsedu. Je schopen říci, že sjezd sociální demokracie byl už dávno, že situace se teď jeví jinak a ať Sobotka přinese nějaké podpisy, které ukážou, že ještě pořád má podporu v sociální demokracii.

Jaká je situace v ČSSD? Lze odhadnout, jak by se tam s těmito argumenty smířili?

Představme si, že by Václav Klaus v roce 2006 odmítl jmenovat Topolánka, protože selhal při sestavování své první vlády, a jmenoval třeba Pavla Béma. Co by se asi stalo v ODS? Ozval by se strašný křik, že Klaus obchází demokratické principy, ale nakonec by se většina strany seřadila za Pavlem Bémem nebo nějakým jiným favoritem Václava Klause. To samé se může stát sociální demokracii. A Michal Hašek nakonec řekne, že vůle prezidenta je taková a že jde o jediný způsob, jak sestavit vládu, tak se musíme zeptat strany. A strana nakonec usoudí, proč ne, lepší Michal Hašek než nikdo.

titulka kindle velka kopie • Autor: Respekt
titulka kindle velka kopie • Autor: Respekt

Celý rozhovor najdete v novém Respektu 32/2013. Jiří Pehe v něm odpovídá mj. na otázky:

Chce ČSSD ještě Bohuslava Sobotku za předsedu a premiéra?

O co jde prezidentu Zemanovi?

Jaké poučení si vzít z příběhu Jiřího Dienstbiera? Bylo jeho chybou přijmout kandidaturu na prezidenta?

Má ČSSD šanci stát se moderní levicí? Mohou jí být zelení?

Je v Česku prostor pro novou levicovou stranu?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].