Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Chtěl jsem dělat svou práci

Od sociologa a guru levicových intelektuálů Jana Kellera je nehoráznost tvrdit, že všichni, kdo pracovali „v oblasti společenských věd“, museli být v KSČ

Na přednášce • Autor: Milan Jaroš
Na přednášce • Autor: Milan Jaroš

„Chtěl jsem pracovat jako sociolog, proto jsem byl v KSČ,“ říká šéf kandidátky do europarlamentu za ČSSD Jan Keller. Jestliže člověk podle Kellera „pracoval v oblasti společenských věd, tak předpokladem byl vstup do komunistické strany“.

„Kdybych dělal celý život závozníka, tak jsem mohl být vzorný antikomunista a nadávat na ty, kteří studovali.“

K tomu několik poznámek. Když to samé říká třeba Andrej Babiš, že vstoupil do KSČ (protože chtěl dělat svou práci v podniku zahraničního obchodu), dávají mu to novináři sežrat jako nehoráznost. Rozdíl je samozřejmě, že Andrej Babiš je miliardář a Jan Keller se zastává chudiny. Kulisy se změnily, ale cíl je podobný. Před rokem 1989 se komunisté také zastávali chudiny: jejich zájmem a cílem bylo, aby byli všichni chudí stejně.

Není pravda – a od sociologa a guru levicových intelektuálů je to na rozdíl od pracovníka PZO nehoráznost tvrdit –, že všichni, kdo pracovali „v oblasti společenských věd“, museli být v KSČ. Moje matka (a takových pracovníků byla v ČSAV nejméně polovina), která nebyla žádnou disidentkou, pracovala například celou tzv. normalizaci jako vědecká pracovnice v Ústavu pro jazyk český a nikdy v KSČ nebyla. Pravdou je, že si vydělala asi jako noční hlídač a cestovat nemohla ani do SSSR. Pan Keller se měl jako straník jistě lépe.

Se vzděláním na štíru na tom nebyli ani mnozí ti hlídači, topiči, myči oken, uklízečky a pracovníci geologického průzkumu. Taková socioložka Jiřina Šiklová doháněla světové trendy ve svém oboru „samostudiem“ poté, co vydrhla schody.

A seznam lidí, kteří trávili volný čas v disentu studiem, by jistě nebyl krátký (s ostychem sem řadím i sebe, ale o tom ten text není).

Podle Václava Klause se „příchodem Rusnoka kvalita ČNB zhorší“. Odcházející Eva Zamrazilová je prý lepší ekonomka a „měnová politička“ než Rusnok. Ano, vzpomeňme si, jak tento Václav Klaus neprodloužil mandát v bankovní radě ČNB uznávané makroekonomce Michaele Erbenové (dnes přední expertka Mezinárodního měnového fondu, která už v této zemi díky Klausovi nežije) a o pár let později jmenoval do bankovní rady ČNB Pavla Řežábka, který chodil po Praze s učebnicí Samuelsona pod paždí a teprve se učil anglicky.

Profesor Klaus by prý nedal zkoušku z měnové politiky zastáncům eura, čímž nám vysvětlil, jaké poměry panují na VŠE. Ze žižkovské školy by vylítla většina evropských ekonomů, ale také většina amerických a čínských ekonomů, protože i Američané a Číňané používají „stejnou košili na různé krky“ a vůbec jim to nevadí.

Agentura Bloomberg píše, že všichni členové bankovních rad nizozemských bank musejí pronést přísahu – první svého druhu v Evropě –, ve které se praví: „Přísahám, že udělám, co budu moci, abych ochránil a upevnil důvěru v průmysl finančních služeb. K tomu mi dopomáhej Bůh.“ Podobnou etickou přísahu (tentokrát bez religiózního prvku) musí podepsat všech 90 000 zaměstnanců nizozemských bank. Dodejme, že záchrana nizozemských bank stála zatím nizozemské daňové poplatníky 95 miliard eur.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].