Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Právničky a vědkyně mají na poradu nosit občerstvení

Greenspanova předpověď :: Vyhazovač Varufakis :: Kdo nosí v práci kalhoty :: Drsná realita karnevalu

Porada - ilustrace • Autor: Shutterstock
Porada - ilustrace • Autor: Shutterstock

Alanu Greenspanovi lze poděkovat. Nikoliv za předpověď, kterou učinil v rozhovoru pro BBC - ale za připomínku toho, jak je u složitých krizí obtížné, ne-li nemožné přesně předpovědět vývoj událostí. A že ani lidé, kteří sedí u kormidla nebo u něj strávili léta, v tom nemají výjimku. Bývalý šéf americké centrální banky (1987–2006) prohlásil, že Řecko nenajde věřitele pro další půjčky a neudrží se v eurozóně.

Výroku se pochopitelně dostalo značné pozornosti, jenže stačí si projít jeho komentáře k tématu za uplynulá léta a dostane se do zcela jiné souvislosti. Jak shrnuje BBC, Greenspan se v minulosti opakovaně a zásadně zmýlil. Kupříkladu v roce 2011 si byl jistý, že euro padne a eurozóna zanikne. Aby to nebylo moc jednoduché, výše řečené by ale mělo nabádat k ostražitosti: je totiž docela dobře možné, že tentokrát se nemýlí.

Řecký ministr financí Janis Varufakis • Autor: Globe Media /  Reuters
Řecký ministr financí Janis Varufakis • Autor: Globe Media / Reuters

Jednou z nejsledovanějších politických osobností těchto dní je bezesporu řecký ministr financí Janis Varufakis, který právě objíždí Evropu a vyjednává lepší podmínky pro splácení tamního dluhu. Minulý týden ovšem dosáhl jen jednoho konkrétního výsledku, jak píší trochu uštěpačně Financial Times v Varufakisově profilu.

 

Nepřesvědčil sice žádného ze svých partnerů v evropských vládách na politické frontě, zato zcela nově definoval, jak může vypadat šéf státní pokladny. V modré košili bez kravaty a v kožené bundě se jasně odlišuje od zástupu „cifršpionů“ v šedých oblecích, a to zcela záměrně. Image vyhazovače nočního klubu je prý jasným vzkazem jeho radikální Syrizy směrem k evropskému establishmentu. 

Provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandberg a profesor univerzity v Pennsylvanii Adam Grant pokračují v deníku The New York Timesv sérii objevných textů o ženách a mužích v práci. Ve nejnovějším – v pořadí třetím - dílu upozorňují na to, že i tak jasně pozitivní a „genderově neutrální“ činnost, jako je pomoc kolegům, vnímáme jinak u mužů a jinak u žen.

Autoři citují studii psycholožky Madeline Heilman z New York University, jejíž účastníci posuzovali pracovníky podle jejich ochoty zůstat déle v práci a pomoci spolupracovníkům s přípravou na důležité jednání. Respondenti brali na ženy celkově přísnější metr: byli k nim kritičtější, když pomoc odmítly, a naopak je méně ocenili za ochotu. To má prý za následek mimo jiné to, že ženy častěji než muže postihuje syndrom vyhoření.

Sandberg a Grant pak obrázek doplňují opravdu šokujícím detailem: podle další studie se ve světě byznysu, vědy či práva pořád ještě očekává, že právě právničky či vědkyně na poradu přinesou občerstvení a udělají z ní zápis. Tolik k debatě o tom, nakolik překonaný a nepotřebný je feminismus.

Na skrytou tvář slavného karnevalu, který v pátek začíná v brazilském Rio de Janeiru, upozorňuje britský The Guardian. Skrytou, protože nepěknou na pohled a v přímém rozporu s volnomyšlenkářskou a tolerantní pověstí slavnosti. Tanečníci jedné z nejlepších a nejslavnějších brazilských škol samby – Beija-Flor s kolibříkem ve znaku – se do průvodu chystají s černou páskou na rukou. Nebude totiž mezi nimi jedna z největších hvězd školy, pětadvacetiletý Claudio da Silva.

Znetvořené tělo transvestity, který žil jako žena, bylo několik týdnů před karnevalem objeveno v jedné z „favel“ Ria. Kdo Claudia vystupujícího pod přezdívkou Piu mučil a zavraždil, známo není, zato víme, že sami pachatelé zločin natočili a pověsili na internet. Guardian cituje statistiky brazilských LGBT organizací, podle nichž v zemi přijde každých osmadvacet hodin o život člověk homosexuální, bisexuální či transsexuální orientace.

Video: Ve středu se čeká klíčové jednání evropských, ruských a ukrajinských politiků o možných řešeních války probíhající na ukrajinském území (říkat tomu krize už je dosti nepatřičné). BBC ukazuje, jak to vypadá ve městech duchů na východě země.

Kulturní tip:  Afrika Bambaataa patří k zásadním figurám hip hopu. Producent, DJ a inovátor, který v osmdesátých letech obohatil žánr o vlivy elektronické hudby. Není proto divu, že jeho obří sbírku čítající 40 tisíc vinylů do svého archivu postupně digitalizuje americká Cornell University. Ještě než se ale Bambaatova kolekce stane kusem hudební historie, napadlo zdejšího odborného pracovníka Johana Kugelberga, že by stálo za to ji naposledy oživit. 

Oslovil proto dvě výrazné figury současného Djingu - DJe Shadowa a Cut Chemista - s nabídkou vystavět klubový set přímo z autentických vinylů. Vzniklo tak podivuhodné představení Renegades of Rhythm, které brát jako interaktivní muzeální zážitek stejně jako taneční party. Show, v níž figuruje šest gramofonů a unikátní sbírka vinylů, dorazí v úterý 10. února také do Prahy. Podrobnosti Respektu přiblížil v rozhovoru Cut Chemist.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].