Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Externí hlasy

Nero na Kavkaze

Ramzan Kadyrov si v Čečensku buduje kult osobnosti stalinských rozměrů, jediný kdo nad ním má dnes přímou kontrolu je pravděpodobně prezident Putin.

Kadyrov a Putin • Autor: Globe Media /  Reuters
Kadyrov a Putin • Autor: Globe Media / Reuters

V polovině března se na redaktora ruského opozičního deníku Novaja Gazeta Sergeje Kaněva usmálo štěstí. Bez předchozího varování ho kontaktoval vysoce postavený důstojník domácí ruské bezpečnostní služby FSB. Žádal ho, aby s ním udělal rozhovor o situaci v Čečensku a aktivitách místního prezidenta Ramzana Kadyrova. Kaněv k této zvláštní nabídce přistupoval obezřetně, protože není obvyklé, aby představitelé FSB kontaktovali opoziční novináře a žádali je o rozhovor. V minulosti se spíše stávalo, že je perzekuovali a mnozí dodnes věří, že také stáli za vraždou Kaněvovy kolegyně Anny Politkovské v roce 2006.

Sergej Kaněv se na konci března nakonec odhodlal k tomu, že na nabídku tajemného důstojníka FSB přistoupí. K jeho překvapení ho v předem dohodnuté kavárně na předměstí Moskvy očekávalo několik rozhořčených důstojníků FSB, kteří si bez okolků stěžovali na mocenský vzestup Ramzana Kadyrova (36). Trnem v oku jim je především osobní armáda, kterou si Kadyrov buduje na svoji ochranu. Tito takzvaní kadyrovcy se ve svých typicky černých uniformách a plnovousech začali v roce 2011 objevovat dokonce i v Moskvě. A jak se zdá neplatí pro ně žádné zákony.

Skupina Kadyrovových bodyguardů obviněná z únosu a mučení, byla nedávno propuštěna bez soudního řízení. To už bylo pro příslušníky FSB, kteří se zabývali těmito případy příliš. „V ten den, kdy propustili posledního z nich, jsme o tom napsali zprávu řediteli FSB,“ řekl plukovník R. „A co se dělo dál?“ zeptal se Kaněv. „Potom přišel pobočník ředitele FSB a vysvětlil nám, že existuje příkaz úplně z vrchu, abychom nechali Kadyrova a jeho skupinu na pokoji dokud neproběhne olympiáda v Soči. Pak se to s nimi vyřeší. Takže teď budeme prostě ještě rok a půl tolerovat v Moskvě skupinu kriminálníků se samopaly a průkazy Ministerstva vnitra. A vlastně proč ne,“ dodal ironicky plukovník.

Je rozhodně nestandardní, že se Vladimir Putin staví v tomto případě proti FSB, která představuje jednu z hlavních opor jeho politické moci. Na druhou stranu si je ruský prezident velmi dobře vědom toho, že Ramzan Kadyrov je jediný člověk, který dokáže udržet v Čečensku status quo. Ten bude Kreml potřebovat především v roce 2014, kdy se v 600 kilometrů od čečenských hranic vzdáleném Soči uskuteční zimní olympijské hry. Pokud by se stávala situace v Čečně nestabilní, pravděpodobnost teroristického útoku na hry by se úměrně s tím zvyšovala. A Putin moc dobře ví, čeho byli čečenští teroristé schopní, ať už v případě teroristického útoku na moskevské divadlo Dubrovka v roce 2002, školu v Beslanu roku 2004 nebo bombových útoků na moskevské metro v roce 2010.

Hegemon sociálních sítí

Od roku 2010 začal Kadyrov stejně jako mnoho dalších ruských politiků experimentovat se sociálními sítěmi. Nejprve vyzkoušel LiveJournal, poté Twitter, ale skutečného úspěchu dosáhl až na začátku letošního roku, kdy si založil blog na sociální síti Instagram. Podle deníku Russia Beyond the Headlines se Kadyrov rychle stal nejúspěšnějším uživatelem sociálních sítí mezi ruskými politiky. Nedávno dokonce čečenský prezident pro jednoho ze svých nejoddanějších následovníků na Instagramu Arbi Tamajeva zřídil Ministerstvo pro spolupráci s občanskou společností. Jeden z předních odborníků na ruské sociální sítě Alexej Goreslavskij si myslí, že Kadyrovovo využívání nových médií pro posílení vlastní politické podpory představuje případ další etapy rozvoje moderního populismu.

Od svého nástupu k moci si začal Kadyrov v Čečensku budovat kult osobnosti, který nemá obdoby od Stalinovy éry. Jediný, kdo má nad Kadyrovem v současné době kontrolu, je pravděpodobně sám prezident Putin. Před rokem řekl Kadyrov v interview ruské novinářce Anně Němcovovéo Putinovi: „Putin je můj idol. Velmi ho miluji, jak jen muž může milovat jiného muže. Ti, kteří ho kritizují, nejsou lidé – jsou to moji osobní nepřátelé. Pokud mě bude Putin podporovat, zvládnu cokoliv – Allahu Akbar!“ Kadyrov, který si je zřejmě jistý svojí mocenskou pozicí, začal být v posledních letech známý svým extravagantním a pompézním životním stylem – samozřejmě za peníze ruských daňových poplatníků. Ve své opevněné rezidenci ve městečku Gudermes nedaleko hlavního města Grozného má mimo jiné rozsáhlou sbírku automobilů a zoologickou zahradu plnou exotických šelem. Rád také do Čečenska zve světové celebrity. Loni si zahrál v Grozném fotbalové utkání s Diegem Maradonou a Luisem Figem. Na jeho 35. narozeninách pro změnu vystupovali herci Jean-Claude Van Damme a Hilary Swank nebo zpěvák Seal.   

Kadyrov se stal takřka neomezeným vládcem milionové autonomní republiky v roce 2004 poté, co byl zavražděn jeho otec a předchozí prezident Achmad Kadyrov. Otec a syn Kadyrovovi původně bojovali na straně čečenských separatistů, ale v roce 1999 dospěli k názoru, že nemají proti nové ofenzivě Vladimira Putina žádnou šanci a přešli jako jedni z prvních na jeho stranu. Ramzan Kadyrov stabilizoval situaci v zemi za použití násilných prostředků, které údajně zahrnovaly i mučení, únosy a fyzickou likvidaci odpůrců nového režimu jak v Čečensku, tak v zahraničí. Zároveň si z bývalých příslušníků protiruských guerill vytvořil několika tisícovou osobní armádu a zavedl v zemi přísné dodržování konzervativního islámu.

Shořel byt Gérarda D.?

Čečensko se v minulých dnech stalo terčem zájmu většiny světových médií kvůli požáru 145 metrů vysokého mrakodrapu Olymp v centru Grozného, který byl nejvyšší budovou na území Ruské federace mimo Moskvu. Zahraniční novináře však příliš nezajímalo, jak k požáru 3. dubna došlo, ale spíše to, jestli se v hořícím mrakodrapu nacházel byt čerstvého ruského občana francouzského původu. K úlevě zmíněného Gérarda D. i světových médií se jeho byt nacházel ve vedlejší budově. Podle oficiální verze byl příčinou požáru zkrat v elektroinstalaci klimatizace. Vzhledem k tomu, že již v ten samý den Kadyrov umístil na svůj Instagram plány „nového a krásnějšího“ mrakodrapu, člověk by si mohl pomalu začít myslet, že čečenský prezident jednal po vzoru antického krutovládce Nerona, který nechal zapálit Řím, protože ho chtěl přestavět podle svého vkusu.  

Ředitelka moskevské pobočky International Crisis Group Jekatěrina Sokirjanskaja prohlásila v rozhovoru pro magazín Foreign Policy, že pro Kreml představuje Kadyrovův režim prozatím nejefektivnější řešení situace v Čečensku a bude ho podporovat nadále, i přes všechny jeho přehmaty a napojení na místní mafii. Zdá se, že podle rozhořčených představitelů FSB bude Putin podporovat čečenského prezidenta minimálně do doby konání Zimních olympijských her v Soči 2014. Jak však zmiňuje novinářka Anna Němcova, Putin podporou Kadyrova oslabuje mocenskou vertikálu, kterou pracně budoval od svého nástupu do prezidentského úřadu v roce 2000. Ve stejném duchu se ke Kadyrovovi vyjadřuje ruský server Lenta.ru, podle kterého se díky své populistické politice Kadyrov postupně stává hráčem na celofederální úrovni, který si může dovolit více než většina lokálních politiků. Lenta například zmiňuje Kadyrovův článek z 1. dubna, který ovšem nebyl míněn jako apríl, v němž čečenský prezident navrhoval, že by měl být ve státním zájmu zakázán pohyb bývalých vysoce postavených činovníků mimo hranice Ruské federace. Jinak řečeno například bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov nebo ruský exministr financí Aleksej Kudrin by měli zakázáno vycestovat ze země.

Tento absurdní návrh byl sice smeten ze stolu již po prvním čtení ve Státní dumě, avšak už jenom to, že si Kadyrov mohl něco takového dovolit, mluví samo za sebe. Vladimir Putin v roce 1999 udělal pragmatický obchod s Kadyrovovým klanem, který se připojil na jeho stranu a tak mu umožnil vyhrát Druhou čečenskou válku. V budoucnu se však může ukázat, že cena, kterou Putin za tento obchod zaplatí, nebudou jen rubly na nové mrakodrapy a návštěvy zahraničních celebrit, ale že dojde k oslabení jeho vlastní pozice. Benevolentní přístup ke Kadyrovovi může proti Putinovi postavit silové struktury, ze kterých sám pochází a které představují páteř jím vytvořeného politického systému. Jestli se Kadyrov nebo lidé z jeho okolí v příštích měsících dopustí dalších výstřelků, je velmi pravděpodobné, že disent v silových strukturách bude narůstat.

Vladimir Putin se nyní nachází mezi dvěma mlýnskými kameny, protože nemůže otevřeně vystoupit proti Kadyrovovi a oslabit tak svoji pozici v Čečensku, ale zároveň si nemůže dovolit snížení svého vlivu v silových strukturách, které jsou viditelně rozhořčeny chováním Kadyrova. Zůstává nezodpověditelnou otázkou, zdali se Putinovi podaří tuto situaci nějakým způsobem ustát do doby konání OH v Soči. A co se stane v Čečensku poté, o tom snad už ani nemá smysl spekulovat. Můžeme si být jisti pouze jedním. Ramzan Kadyrov nás o tom zcela určitě bude jako první informovat na svém blogu! 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].