Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Dieudonné je antisionista, politik i komik v jednom

Antisionismus jako přesvědčení i byznys: s francouzským novinářem o kauze a výrocích populárního baviče

Dieudonné M'balu M'balu, sedmačtyřicetiletý syn kamerunského otce a francouzské matky • Autor: wikipedia.org
Dieudonné M'balu M'balu, sedmačtyřicetiletý syn kamerunského otce a francouzské matky • Autor: wikipedia.org

Rasista a antisemita, nebo talentovaný humorista, který posunuje hranice cenzury? Tyto otázky vyvolalo představení Zeď, s nímž na turné po francouzských městech vyrazil jeden z nejpopulárnějších tamních komiků Dieudonné. Kvůli ostrým útokům na židovské etnikum bylo dokonce představení na žádost prezidenta Hollanda a ministra vnitra Manuela Vallse zakázáno a komik musel pro další show určité pasáže vyškrtat. Na čí stranu se kloní veřejnost? A stalo se už ve Francii někdy něco podobného?

„Veřejně známá osobnost už hodně dlouho nebyla probírána ve společnosti kvůli antisemitským výrokům. Konec konců, je to vůbec poprvé, kdy bylo ve Francii nějaké představení zakázáno. A toto kontroverzní rozhodnutí je silně kritizováno nejen lidmi, kteří komika podporují. Celá kauza tak vyvolala debatu o svobodě slova,“ shrnuje to v rozhovoru Soren Seelow z deníku Le Monde.

Dá se říct přesněji, jestli je francouzská veřejnost spíše pro, nebo proti Dieudonnému?  
Záleží, na co přesně se ptáte. Poslední výzkumy ukazují, že 50 procent Francouzů souhlasí se zrušením vystoupení a 50 procent je proti. To však ještě neznamená, že ho půlka Francie podporuje – ale jen to, že tato polovina je proti rozhodnutí ministra vnitra zakázat jeho představení. Dieudonného vystoupení na YouTube mají několik milionů zhlédnutí, mluví se něm jako o nejtalentovanějším dnešním komikovi - nicméně tři čtvrtiny Francouzů mají o Dieudonném spíše negativní obrázek.

Existuje možnost, že se z něj stane „hrdina perzekuovaný státem“?
Existuje – ovšem on sám se v podstatě do této pozice staví už deset let. Tedy do pozice cenzurovaného hrdiny a oběti židovské lobby. Prezentuje se jako hrdina svobody projevu. A tvrdé jádro jeho publika s ním souhlasí. Chápou představení jako otevření zakázaných témat. Antisemité se vyžívají ve vtipech na holocaust, antisionisté oceňují, že Dieudonné otevírá téma holocaustu, protože ve Franci, stejně jako v řadě dalších evropských zemí, je holocaust tabu. Nebezpečí zákazu tak spočívá v tom, že určitým skupinám potvrzuje jejich přesvědčení: že židovská lobby ve Francii je tak silná, že není možné bavit se svobodně o čemkoli.

Bude se kauza ještě stupňovat?
Myslím, že jsme došli ke konci. Viděl jsem jeho upravené přestavení, protože ho už hrál i ve svém domovském divadle v Paříži. Tahle verze mu byla oficiálně povolena francouzskou prefekturou, protože vyškrtl útočné a problematické pasáže. Není možné zakázat Dieudonnému vystupovat, na to má právo – zakázány byly ony útoky. Dieudonné přistoupil na podmínky, teď se vrací na scénu a pokračuje ve své profesi komika. Mluví se o tom, zda bude vyhozen z divadla. Faktem zatím je, že kauzou získal hodně publicity, takže ho dnes zná ještě mnohem víc lidí.

Takže nakonec to je pro Dieudonného především reklama…
Reklama je to každopádně fantastická. Dieudonnému se přirozeně zvedl prodej lístků i DVD. V podstatě je Dieudonné taková malá firma. Je to bohatý muž a celá ta show kolem jeho výroků mu přinesla ještě víc peněz. Takže on samozřejmě ani nechce, aby se kauza zastavila. Teď sice musel trochu couvnout, ale je to provokatér.

Je Dieudonné opravdu přesvědčený antisemita, nebo úspěšně podniká na kontroverzním tématu?
On celkem pochopitelně odmítá na tuto otázku odpovědět. V profesním smyslu je Dieudonné bezpochyby talentovaný komik, jeho představení nemají úspěch jen proto, že by všichni návštěvníci byli antisemité, ale proto, že jsou zábavná – to platí i pro nejnovější variantu jeho představení bez antisemitských vtipů.

Jiná věc je, jestli se lze smát na jeho show jiným věcem a nevzpomenout si na ony narážky - a další, jestli je Dieudonné skutečně antisemita. Osobně myslím, že je; nebo spíš, že se jím stal. Když začínal kariéru, vystupoval společně s Élie Semounem, který je židovského původu. Takže evidentně antisemita nebyl vždycky; v minulosti vtipkoval o všem, o katolících, islámu i židech. Problém je, že nyní je útoky na židy doslova posedlý.

https://www.youtube.com/watch?v=BSkUq-3JF3M

Proč si Dieudonné vybral zrovna židovskou komunitu? Je to téma, které „rezonuje“ ve francouzské společnosti?
Nemyslím si. A Dieudonné je především antisionista, kritizuje politiku Izraele. Před deseti lety začal dělat skeče na židovské transporty a holocaust, proti tomu se vyhradily židovské organizace jako například Mezinárodní liga proti rasismu a antisemitismu. Situace se začala stupňovat, začali na něj podávat trestní oznámení - a Dieudonné je postupně začal považovat za osobní nepřátele. Byl čím dál tím víc antisionistický a postupně se mu z toho stala posedlost.

A je židovská komunita ve Francii vystavena společenskému tlaku, takže Dieudonné je součástí většího problému?
Ve Francii nejsou závažné útoky na francouzskou židovskou komunitu ani na Izrael. Rétorika, která by něco takového kritizovala, je velice vzácná. Dieudonné je dnes jedinou osobností veřejného života, která se těmito tématy aktivně zabývá. Jean-Marie Le Pen byl sice kdysi odsouzen za trivializování holocaustu, ale rétorika jeho strany se vymezuje spíš proti přistěhovalcům.

Když jsme u Le Pena, stane se Dieudonné politickým tématem?
Dieudonné byl vždycky politické téma. Dvakrát kandidoval ve volbách se svou stranou Liste Antisioniste, v roce 2009 dokonce ve volbách do evropského parlamentu. Míchá komiku s politikou, proto také ministerstvo vnitra došlo k závěru, že jeho komická vystoupení nejsou jen vystoupení ale i politické projevy.

Proč aféra vykrystalizovala zrovna teď?
Jak jsem říkal, problém je, že jeho antisemitismus se zintenzivňuje. Vždycky napadal sionismus, ale stejně tak katolíky nebo islamisty, prostě všechny a jeho vystoupení byla vyvážená. Rozbuškou pak bylo, když Dieudonné zaútočil v jednom ze svých vystoupení na novináře židovského původu z France Inter slovy: „Když ho slyším mluvit, říkám si: Patric Cohen, hmmm… plynová komora… jaká škoda.“ To vyvolalo veřejnou polemiku a v přímém důsledku celý ten skandál.

https://www.youtube.com/watch?v=jyS459QkUEo

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].