Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Polibek smrti s Madonnou

S Ondřejem Soukupem o tom, proč byly vyloučeny dvě mediálně nejznámější členky Pussy Riot

Pussy Riot na turné po Spojených státech • Autor: Globe Media /  Reuters
Pussy Riot na turné po Spojených státech • Autor: Globe Media / Reuters

Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vystoupily minulý týden v New Yorku na koncertě pořádaném organizací Amnesty International. Na podium je přizvala zpěvačka Madonna. Zbylá šestice aktivistek z Pussy Riot mezitím v Moskvě oznámila, že se od dvou členek distancuje. Jejich aktivity se prý neshodují s názory kapely. Pussy Riot by prý měly vystupovat pouze ilegálně a neočekávaně a nezúčastňovat se velkých komerčních akcí po boku slavných hvězd. 

„Důvody pro vyloučení budou zajímat radikální feministky, akcionisty, část antiglobalistů. Takže podle mého odhadu asi tak dvacet tisíc lidí v Rusku,“ říká novinář Ondřej Soukup z Hospodářských novin, který se léta specializuje na Rusko.

Dnes již bývalé členky Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová jsou právě na americkém turné, jež západní média pokrývají s velkou pozorností s vírou, že to má vliv na politickou situaci v jejich domovské zemi. Je jim stejná pozornost věnována i v těch ruských?
Ruská média jejich západnímu turné věnují zcela okrajovou pozornost. Všechny argumenty včetně podpory ze Západu byly vyřčeny ještě během jejich procesu, společnost se rozdělila na většinu, která je odsuzuje, a menšinu, která je obdivuje za to, že odhalily neuralgický bod propojení církve a státu i za jejich chování během věznění. Na tom množství celebrit nebo státníků, kteří se s oběma dívkami setkali nebo setkají, nic nezmění.

Čím je to, že se na západě těší mnohem větší popularitě než v Rusku?
Na Západě se stali popkulturními ikonami. Pohledné ženy, které si odseděly dva roky v děsivých podmínkách za přečin, za který by na Západě dostaly maximálně pokutu nebo obecně prospěšné práce. V Rusku to tak vnímáno není. Ať už ze strany věřících, z nichž naprostá většina jsou neofyté, kteří jsou z podstaty věci citlivější ke zpochybňování církevních autorit, nebo ze strany většinové společnosti, která je zvyklá na tvrdé podmínky ve věznicích a část to i schvaluje. Jde přece o trest, který si odsouzení zasloužili.

Může Tolokonnikovové a Aljochinové vyloučení z Pussy Riot uškodit?
Nemůže. Ony si prošly obtížně představitelnou zkušeností, nenechaly se zlomit - a pokud budou pokračovat v boji za práva vězňů, tak je vcelku jedno, jestli byly nebo nebyly vyloučeny z Pussy Riot. Důvody pro vyloučení budou zajímat radikální feministky, akcionisty, část antiglobalistů. Takže podle mého odhadu asi tak dvacet tisíc lidí v Rusku. A to ještě část z nich bude jejich činnost ve prospěch odsouzených schvalovat, protože ani oni si nemohou být jisti, zda kvůli nějakému absurdnímu obvinění neskončí za mřížemi.

Měl jste možnost setkat se s některými členy Voiny, z níž Pussy Riot vzešly. Jak o těchto věcech uvažují? Co mohla být jejich motivace za vyloučením dvou mediálně nejznámějších členek? Proč nechtějí těžit z pozornosti, kterou by mohli získat?
Prostředí, ze kterého vzešla Vojna a následně Pussy Riot, sice není velké, ale zato ideově - nikoli ideologicky - pevné. Oni se odkazují stejně tak na vídeňské akcionisty 70. let minulého století, jako na narodovolce konce století předminulého. Podstatou je radikální odmítnutí současného režimu, snaha o jeho podvracení přinejmenším v symbolické rovině.

Nejde jen o současné Rusko. Ti lidé jsou stejně kritičtí i vůči západní konzumní společnosti. Polibek s Madonnou je pro ně polibkem smrti, zradou ideálů. Oni nechtějí pozornost médií, pokud ji nemají pod svou naprostou kontrolou, protože tvrdí, že média si vyberou vždy jen něco a za ně by měly mluvit jejich akce, nikoli rozhovory pro lifestylové časopisy. Dlužno podotknout, že jim v tom rozumím.

Kdo je dnes vlastně v Rusku opozice?
Opozice je v zásadě kdokoli, kdo nesouhlasí se současným režimem, a ještě si to dovoluje veřejně vyjadřovat. Takže se pod tento termín mohou schovat neonacisté a nacionalisté (nejen ruští), jejich nesmiřitelní odpůrci z antify a anarchisté, radikální levičáci z Avangardy rudé mládeže nebo ultrakonzervativní pravoslavní považující režim za satanistický. Nebo tu najdete bývalé prominenty, které Kreml z nejrůznějších důvodů vyřadil - jako bývalého premiéra Michaila Kasjanova nebo ex-vicepremiéra Borise Němcova. Jádro ale jsou liberálové z Moskvy a Petrohradu, částečně ještě z měst jako je Jekatěrinburg nebo Novosibirsk. Hlavně jsou to lidé ze střední a nižší střední třídy, kteří za stávajících podmínek nevidí prostor pro svůj růst nebo vůbec normální fungování.

Anketu k vyloučení dvou členek Pussy Riot najdete v novém Respektu 8/2014

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].