Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Hnutí ANO se mění na Českou stranu podnikatelskou

Koho nabízí Andrej Babiš na kandidátkách v komunálních volbách

K rusko-ukrajinskému sporu se Andrej Babiš vyjádřil při zahájení kampaně pro senátní a komunální volby. • Autor: ČTK
K rusko-ukrajinskému sporu se Andrej Babiš vyjádřil při zahájení kampaně pro senátní a komunální volby. • Autor: ČTK

Do textu o situaci v hnutí ANO před komunálními volbami, který najdete v nejnovějším čísle Respektu, se spousta informací a postřehů nevešla. Tak tedy: kandidátky jsou zajímavé nejen tím, jak nestandardně vznikají (rozhoduje o nich pár lidí, případně rovnou jeden člověk, vedení do nich po libosti zasahuje či je přímo celé ruší), ale také tím, kdo se na nich vyskytuje.

Co uhodí do očí jen po zběžném přečtení, je vysoký počet podnikatelů a manažerů, které ANO nabízí voličům. Pro pořádek - není nic zavrženíhodného na podnikání ani na práci na manažerských pozicích. Na kandidátkách ANO se však takoví kandidáti nacházejí v koncentraci, která nebývala obvyklá ani u ODS v dobách její největší slávy, kdy jasně zastupovala právě tuto část společnosti. I odéeska tlačila víc dopředu lékaře, učitele, akademiky.

Zvláště tato skutečnost vyčnívá v největších městech, kam zejména směřují ambice ANO (kvůli personální nouzi hnutí rezignovalo na většinu z více než šesti tisíc obcí a kandiduje pouze v 850). V Praze patří do toho ranku šest z prvních desíti kandidátů, v Ostravě pět, a v Brně dokonce devět z čelní desítky. Než odešla po pár dnech z čela pražské kandidátky podnikatelka Martina Schopperová, patřili do této kategorie lídři kandidátek ve třech největších tuzemských městech.

01 obalka velka • Autor: Respekt
01 obalka velka • Autor: Respekt

V Brně pak tyto kandidáty navíc provází zajímavá okolnost: budou sami významnými částkami financovat kampaň. ANO nebude regionům přispívat na kampaň, finance si tedy musí sehnat každá z organizací sama. Jednička brněnské kandidátky Petr Vokřál přispěl milionem korun, tamní krajský manažer a čtyřka kandidátní listiny Richard Mrázek dokonce milionem a půl.

Opět – pochyby nad takovým postupem nejsou vedeny nechutí k bohatým a úspěšným lidem, ale spíše zprávami zevnitř brněnské organizace, které naznačují, že štědří přispívatelé si nárokují větší vliv na rozhodování ve stylu „platím, tedy rozhoduji“.

Podnikatelské tlaky v některých městech odsouvají na okraj či zcela mimo jiné kandidáty. Kupříkladu ANO v Chebu měl do voleb vést jako nestraník tamní známý právník a vysokoškolský učitel Petr Ptáček. Jenže vedení buňky začalo tlačit na přední pozice kandidátky spolumajitelku jedné z největších tržnic v Karlovarském kraji (a příbuznou člena vedení oblastní organizace).

Na tržnici přitom kontroly opakovaně objevují padělky luxusních značek a existuje vážné podezření, že se tam prodávají drogy. Ptáček tedy z kandidátky odstoupil. „Nemůžu kandidovat do voleb a zároveň být na kandidátce s někým, za jehož bezúhonnost se nemůžu zaručit,“ říká.

Podnikatelská komunální vlna je problematická z několika důvodů. Jednak hrozí stejně jako u osoby lídra hnutí Andreje Babiše střetem zájmů: řada kandidátů kupříkladu podniká ve stavebnictví, tedy prostředí náchylném ke korupci, a to zejména v komunálu.

A kromě toho, že podobné postupy nemají nic společného se zvyklostmi v zavedených politických stranách, popírají vlastně i Babišovo heslo o „firemním řízení“. Pokud chce svoje hnutí řídit jako dobrou firmu, neměl by sázet jen na „rotací“ zavedených,  jakkoli úspěšných manažerů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].