Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Islámský stát opět útočí - a na Bagdád

Ani dva měsíce amerických náletů nezabránily radikálům podnikat další ničivé akce

Americké operace proti islamistům v Iráku a Sýrii se účastní i piloti stíhaček ze Saúdské Arábie. • Autor: ČTK, AP
Americké operace proti islamistům v Iráku a Sýrii se účastní i piloti stíhaček ze Saúdské Arábie. • Autor: ČTK, AP

Americké nálety na armádu zvanou Islámský stát (IS) vypadají dobře, zvlášť na záběrech uvolněných do médií Pentagonem. Skoro by podle nich divák řekl, že rakety nikdy neminou cíl. Jaká ale mají skutečný efekt?

To je otázka, kterou si hlavně po dnešku kladou všichni vojenští experti, kteří operaci proti IS sledují. Nálety už probíhají víc než sedm týdnů. Víc než dvě stě dvacet jich směřovalo na cíle v Iráku, šedesát v Sýrii. Účastní se jich i Francie, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, chystá se Británie. Islámský stát by měl být v těžké defenzivě. Jenže není.

Jen během úterka probíhají útoky na dvou strategicky velmi důležitých místech. Na severu Sýrie u tureckých hranic, kde se IS snaží dobýt Kobane, pohraniční město s kurdskými obyvateli. A především na iráckou metropoli Bagdád.

V boji o Kobane dopadlo několik střel IS i na turecké území, turecká armáda je tedy v pohotovosti včetně tanků. Podle agenturních zpráv zastavila několik set tureckých Kurdů, kteří chtěli jít obráncům Kobane na pomoc. Experti ale spekulují, že by se do bojů mohla zapojit přímo turecká armáda, druhá nejsilnější v NATO.

Turci až dosud stáli stranou; údajně i proto, že IS držel v zajetí několik desítek tureckých občanů. Ty ale v minulých dnech podle zpráv BBC propustil, Turci by tedy mohli americké snažení podpořit leteckými i pozemními akcemi. Zatím však není jisté, jestli tak učiní.

Turečtí vojáci u hranic se Sýrií • Autor: ČTK, AP
Turečtí vojáci u hranic se Sýrií • Autor: ČTK, AP

 Velmi dramatická je i situace na západním předměstí Bagdádu. Jednotky IS jsou jen asi čtyřicet kilometrů od města. Až do pondělka postupovali islamisté dopředu, nyní se je zřejmě povedlo irácké pozemní armádě a letectvu zastavit. Atmosféra ve městě je však podle zpravodaje BBC velmi napjatá.

IS nemá žádná letadla, což je samozřejmě jejich velká nevýhoda. Jinak se ale zdá, že americké nálety zatím jejich schopnost útočit zásadněji nenarušily. Zprávy z terénu hlásí, že IS z velké části vyměnilo své pickupy za rychlejší a lépe manévrující motorky, na nichž jejich bojovníci jezdí.

Zní to sice bizarně - armáda v osobních autech a na motorkách proti vojenské technice, ale Islámskému státu se zatím taková strategie osvědčuje. Lidé z IS prý také vyvěšují své černé vlajky na civilní domy, aby zmátli protivníky. Také údajně více pracují se sociálními sítěmi a internetem vůbec, kde šíří propagandu a dezinformace.

Zatím je tedy těžké říct, zda jde o poslední tažení, snahu ukázat sílu navzdory tunám dopadajících amerických bomb. Spíš se ale potvrzují předpovědi skeptiků, že Islámský stát nabobtnal do obrovských rozměrů a nebude vůbec jednoduché jej pouhými vzdušnými nálety zlikvidovat.

Proto se také čím dál častěji objevují úvahy o pozemní operaci. Tu zatím Američané odmítají a irácká armáda jí podle všeho není schopná. Turecká armáda je bezesporu velmi schopná a dobře vyzbrojená, zatím jí ovšem brání ve větším angažmá politická nechuť pomáhat Kurdům, s nimiž by se musela postavit proti Islámskému státu na stejnou stranu.

Jako nejreálnější síla schopná Islámskému státu zatopit se expertům jeví právě Kurdové, jenže ti nemají pro rozsáhlejší operaci dost zbraní a právě Turecko brání jejich účinnému vyzbrojení. Situace zkrátka zůstává velmi složitá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].