Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Zde se nevolí

V malé vesnici Srní na jihu Čech se nenašel žádný kandidát do místních voleb

Srní • Autor: Matěj Stránský
Srní • Autor: Matěj Stránský

Ivana Pěčová byla starostkou vesnice Srní osm let a dávala už několik měsíců vědět, že na další období v čele obce na okraji Národního parku se nechystá. Místo toho si už chce aktivní šedesátnice užít důchod a vnoučata.

Čekala přitom, že o její místo se lidé skoro poperou. Nepřihlásil se však nikdo. Nejen na místo starosty, ale o žádné místo v zastupitelstvu. 

Někdo musí

Stůl Ivany Pěčové je zavalen papíry, v malé kanceláři s výhledem na nově vybudovanou pěší zónu vesnice je frmol. Dosluhující starostka se ještě před odchodem snaží dát dohromady aspoň rozpočet obce pro příští rok, aby mohla fungovat bez problémů i v době, kdy ji povede správce z ministerstva vnitra.

Pro Srní je to první taková zkušenost. Čtyřiadvacet porevolučních let zde demokracie klapala; v malé vesnici se starostové střídali v osmiletých intervalech. A podle starostky ani před letošními volbami nic nejprve nenaznačovalo, že by měly dopadnout totálním bojkotem. Srní nemá dluhy a starostka vytahuje seznam věcí, které se zde za poslední léta udělaly – od zmíněné pěší zóny přes vodovod a kanalizaci až po informační centrum.

Problémy podle ní nebyly ani v zastupitelstvu samotném, po postupném odstoupení opozičních zastupitelů fungovalo hladce. Přesto nekandiduje nikdo z pětice dosavadních zastupitelů ani dvou set padesáti dalších obyvatel obce vzdálené od velkých měst i velkých zaměstnavatelů. Ivana Pěčová si to neumí vysvětlit.

Srní • Autor: Matěj Stránský
Srní • Autor: Matěj Stránský

„Říkala jsem jim, že někdo do toho jít musí, ale všichni jsou unavení,“ vysvětluje v kanceláři a podobná slova zaznívají od ostatních zastupitelů.

Podle Romana Hynka vládlo ještě na začátku jejich politické kariéry nadšení a chuť změnit vše k lepšímu. Postupně je ale semlel nával práce i kritika, kterou zastupitelé místo poděkování dostávali. „Jsem už unavený a děti vyrostly tak rychle, že o tom ani nevím. Řekl jsem si, že dál nejde,“ vysvětluje.

Od zastupitelů lze často slyšet právě argumenty o kritice, která je měla obírat o energii. Do konce se nepovedlo dotáhnout ani dlouhodobý místní sen – u Srní chtěli vybudovat lyžařský vlek nebo lanovku na blízký kopec. Oboje zarazila Správa národního parku. Sdružení okolo Ivany Pěčové získalo ve volbách většinu, jejich kandidátka obsadila pět míst v devítičlenném zastupitelstvu. A poté, co odstoupili opoziční kandidáti i jejich náhradníci, zůstalo vedení obce právě na jejich kandidátce.

Zklamání dosavadních zastupitelů ovšem nevypovídá o tom, proč se do voleb nezapojil nikdo jiný. Odpoledne, když se lidi vracejí z práce, vysvětluje možný důvod jeden z návštěvníků místní hospody, který nechce být jmenován. „Odsouhlasili si všechno, co chtěli, a odradili všechny ostatní,“ popisuje situaci. Podobně situaci vysvětluje první starosta vesnice Stanislav Dolejší. „Zastupitelstvo málo komunikovalo a lidé si zřejmě řekli, proč by do toho měli vůbec jít.“

Je však těžké zachytit při návštěvě letité fungování komunální politiky a zpětně rekonstruovat vychládání zájmu. Z toho, co lze v náznacích vyrozumět, se zdá, že v Srní narazili na rozpad ideálů a uzavřenost. Na jedné straně zůstalo zneuznání, na druhé pocit, že s nimi nikdo nemluví. Jen na jednom se tu shodnou všichni - čekali, že někdo přece jen kandidovat bude. Prázdná kandidátní listina nakonec zarazila celé Srní.

Se správcem

Srní - Ilustrační foto. • Autor: Matěj Stránský
Srní - Ilustrační foto. • Autor: Matěj Stránský

I když se případ od případu liší, není jihočeská vesnice v letošní volební neúčasti zcela výjimečná. Podle údajů ministerstva vnitra se letos nebudou konat volby v dvanácti obcích ČR. Kandidátku se třeba nepovedlo sestavit v Zadní Stříteži, která má kolem třicítky obyvatelů. V Bukovanech chybělo do sestavení kandidátky jedno jméno; místo pěti kandidátů se přihlásili jenom čtyři.

Do všech dvanácti obcí tak zamíří správce z ministerstva vnitra; pokud by byly blízko vedle sebe, může se jeden správce starat i o dvě obce najednou. Jeho úlohou je jen zabezpečit chod obce, která se v té době nemůže například ucházet o žádné granty.

Maximální doba, po kterou lze takto spravovat obec, přitom není určená. Rekordmanem je v tomhle směru obec Prameny nedaleko Mariánských Lázní, o kterou se staral správce od 2009 až do roku 2012. Důvod pragmaticky vysvětluje titul Pramenů jako nejzadluženější obce v Česku. Vesnice skončila po neúspěšném pokusu postavit stáčírnu minerálních vod v dluhu kolem sta milionů korun. Počet obyvatel obce jen o málo převyšuje stovku.

Zdá se však, že v Pramenech svítá na lepší časy. Podle serveru Hospodářských novin si zde letos budou moci prvně po letech obyvatelé vybrat z dvou kandidátek a obci se povedlo snížit dluhy na třetinu. A podle všeho se počátkem příštího roku povede sehnat i kandidáty do Srní.

Někdejší starosta Václav Veselý prý zvažuje sestavení kandidátky a paradoxně by mohl motivačně pomoci i příchod správce. „To víte, že mi je to teď líto, a bojím se, aby to nedopadlo špatně,“ říká o neuskutečněných volbách někdejší zastupitelka Ivana Ryšavá. A věří, že na další pokus v únoru se už kandidáti najdou.

Srní • Autor: Matěj Stránský
Srní • Autor: Matěj Stránský

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].