Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Rychlý let evidentně Zemanovi v rovnováze nepomohl

Rozhodně by nemělo zapadnout nejen to, s kým prezident letěl z Číny, ale také co a komu zde říkal

A krtečka znáte? • Autor: ČTK
A krtečka znáte? • Autor: ČTK

Kdyby si to prezident Miloš Zeman nezkazil svým návratem v letadle placeným finančníky z PPF a J&T, byla jeho cesta do Číny s podnikatelskou misí velmi úspěšná, nechal se minulý týden slyšet premiér Bohuslav Sobotka. Je třeba přiznat, že debata, zda byl Zeman skutečně v takovém časovém presu, aby dal před svým speciálem přednost soukromému letadlu najatému finančníky, skutečně skoro přebila, co se vlastně v Číně dělo. A to by rozhodně taktéž zapadnout nemělo.

Podle zpráv podnikatelů, kterých s prezidentem do Číny letělo přes šest desítek, se cesta vyplatila. Zeman opakoval při tamních jednání, co obchodníci potřebují, a během cesty se podepsaly údajně asi čtyři kontrakty v řádu miliard korun. Nejde se ale nepozastavit nad tím, komu se z úst prezidenta dostalo nejvíc propagace – a co všechno od něj v Číně vlastně zaznělo.

České a čínské vlajky zdobily 26. října náměstí Nebeského klidu. • Autor: ČTK
České a čínské vlajky zdobily 26. října náměstí Nebeského klidu. • Autor: ČTK

Hitem výpravy se evidentně stal podpis smlouvy na animovaný seriál Krteček a panda. Podle dostupných informací dědička práv Karolína Milerová dala souhlas s využitím postavičky k natočení čínského animovaného seriálu. Podle dědičky by kontrakt mohl mít stamilionovou hodnotu.

Z jejího pohledu skvělé; ale z hlediska české ekonomiky? Těžko věřit tomu, že by se Číňané natolik identifikovali s českým plyšákem, že by pak manažeři tamních firem uzavírali s českými obchodníky víc kontraktů. Zeman přitom krtkovi udělal takové promo, že ho předal i čínskému prezidentovi a ukázal ho v tamní televizi CCTV.

Podle překladu nejzajímavějších pasáží zveřejněných serverem Aktuálně.cz český prezident v rozhovoru pro CCTV vůbec pronáší slova, nad nimiž se tají dech. A člověk marně hledá, co mají společného s podporou ekonomiky sebevědomé členské země EU. To zejména když Zeman redaktorovi televize odpovídá, co si představuje pod pojmem „reset“ vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi.

„My nevyučujeme tržní ekonomiku nebo lidská práva, my se naopak snažíme učit. Já jsem v Číně, abych se učil, jak zvyšovat ekonomický růst a sociální stabilitu,“ řekl zde český prezident a pokračoval: „Na druhé straně - pokud můžeme trochu pomoci - s naším oblíbeným Krtečkem. Znáte ho? Ano, každá rodina v Číně zná Krtečka. Takže tohle je lepší než dávat lekce. Ukázat Krtečka. Můžu vám ukázat Krtečka? Z ekonomického hlediska je to vynikající exportní artikl. Ale nejen to. Je to potěšení. Zejména pro děti.“

Think-tank Evropské hodnoty jeho vystoupení komentoval tím, že Zeman zněl, jakoby hovořil jménem vazalského a podlézajícího státu, nikoliv sebevědomé západní země vědomě stojící na hodnotách liberální demokracie. „Pokud se prezident republiky podle svých slov hodlá ‘učit, jak stabilizovat společnost‘ od čínských komunistů, mohl se také zeptat, jak mučit politické disidenty, případně jak si poradit s totalitním pošlapáváním svobody projevu,“ uvedl šéf think-tanku Radko Hokovský.

Jak už zaznělo, plyšáka dostal i čínský prezident Si Ťin-ping, který Zemana a jeho nejbližší doprovod přijal. Z podnikatelů se ovšem do kruhu vyvolených dostali pouze nejbohatší Čech a majoritní vlastník PPF Petr Kellner, jeho spolupracovník Jiří Šmejc a pak spolumajitel J&T Dušan Palcr.

V případě Kellnera lze jeho účast ještě pochopit. PPF má v Číně pobočku své úvěrové firmy Home Credit a chystá její expanzi. Bude sice půjčovat čínské peníze čínským spotřebitelům - ale dejme tomu, že výdělky zprostředkovaně mohou být teoreticky investovány v Česku a zdejší ekonomice pomoci. Význam J&T pro český export do Číny však na rozdíl od PPF v tuto chvíli nenajdeme vůbec. Přesto se těmto mužům vedle Krtečka dostalo asi nejvyšší podpory. Což Zeman zakončil tím, že využil jejich letadlo, aby byl o dvě hodiny dřív v Praze.

Ani rychlý let však evidentně prezidentovým rétorickým schopnostem a rovnováze příliš nepomohl.

Podpora zahraničního obchodu a hledání dalších trhů pro české podnikatele je jistě potřebná věc. Podívejme se ale ještě na závěr do příručky ministerstva zahraniční věcí, kterou vydalo pro letošní a příští rok s přehledem, jaké příležitosti jsou pro exportéry v jednotlivých zemích světa - a člověk by tedy čekal, že ze strany státu se těmto oborům dostane podpory. Jde o potravinářský průmysl, sklo, kotle k ústřednímu topení či obráběcí stroje. V českém vývozu do Číny kraluje automobilový průmysl.

01 obalka velka • Autor: Respekt
01 obalka velka • Autor: Respekt

Třešní na Zemanově čínském dortu tedy je, že šéf Škody Auto, která má v Číně už tři továrny, se cesty neúčastnil, na poslední chvíli se omluvil kvůli jinému pracovnímu zaneprázdnění. A jeho pověřeného zástupce Zeman do delegace k čínskému prezidentovi nevzal.

A ještě aktuální dovětek ke zmíněnému letu s PPF, jemuž se detailně věnuje pondělní Respekt. Zeman v neděli v podvečer v Hovorech z Lán na Radiožurnálu vysvětlil, že byl za možnost cestovat s finančníky namísto vládní letky vděčný: „Mohl jsem spát a o tři a půl hodiny déle. Když jsem nevyspalý, vrávorám. A nechtěl jsem, aby důstojnost státního svátku 28. října byla narušena.“

Ani rychlý let však evidentně prezidentovým rétorickým schopnostem a rovnováze příliš nepomohl. Ve zmíněném interview na Radiožurnálu totiž o členkách v Rusku perzekvované skupiny Pussy Riot dost jasně naznačil, že jsou to „k.ndy“, a poslancům, kteří přehlasovali jeho veto služebního zákona, zase vzkázal, že to „zk..vili“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].