Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

V ukrajinské hře mezi Zaorálkem a Zemanem je nové jméno

Ivana Počucha by měl na postu velvyslance vystřídat dlouholetý diplomat Bedřich Kopecký

Šéf diplomatické mise v Kyjevě Ivan Počuch končí letos v létě. Kdo jej nahradí? • Autor: Milan Jaroš
Šéf diplomatické mise v Kyjevě Ivan Počuch končí letos v létě. Kdo jej nahradí? • Autor: Milan Jaroš

Ve hře o jedno z nejsledovanějších velvyslaneckých křesel – post ambasadora na Ukrajině – se objevilo nové jméno: diplomat Bedřich Kopecký. Jde o jednoho z nejdéle sloužících diplomatů, který si na ministerstvu zahraničí budoval kariéru již za komunistického režimu.

Dosavadnímu šéfovi diplomatické mise v Kyjevě Ivanu Počuchovi vyprší čtyřletý mandát příští rok v létě. Již několik týdnů ovšem bojuje o to, zda na místě do té doby vůbec setrvá, protože se stal trnem v oku prezidentu Miloši Zemanovi.

Zeman Počuchovi vyčítá, že se dostatečně nestará o volyňské Čechy, z nichž část projevila letos v březnu zájem přesídlit se kvůli zhoršené bezpečnostní situaci do vlasti svých prarodičů. Počuch i vedení ministerstva zahraničí však argumentují, že v částech, kde většina krajanů žije, bezprostřední nebezpečí nehrozí - a repatriaci odmítají. Miloš Zeman se o věc několik měsíců nestaral, ale posléze pochopil, že ji může využít jako zbraň vůči ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi, s nímž má dlouholeté spory.

To je jedním z důvodů, proč nyní zpochybňuje i velvyslance Počucha, který má podobně jako Zaorálek - a na rozdíl od Zemana - jednoznačně kritický pohled na ruský vpád na Ukrajinu. Prezident si uvědomuje, že přes ambasadora může dál oslabit i Zaorálka samotného.

V politických kuloárech se zároveň již delší dobu spekuluje, že byznysově orientovaní lidé kolem Zemana mají zájem dosadit na post velvyslance v Kyjevě svého člověka, což prý ambasador Počuch není. Velvyslanec měl několikrát odmítnout pokusy o diplomatické pokrytí na vyvádění peněz z České exportní banky do neprůhledných a rizikových projektů na Ukrajině.

Kdo přesně to měl po něm požadovat, ovšem není jasné. Sám Počuch se na tohle téma odmítá bavit, Hrad to vylučuje. V prezidentově okolí se mluvilo o tom, že Zeman by nejraději na Počuchově místě viděl jednoho z manažerů své oblíbené strojírenské firmy Alta Antonína Murgaše.

Právě Alta se v minulosti podílela minimálně na jednom obchodu, při němž Česká exportní banka přišla o stovky milionů korun na dodnes nedobytných úvěrech. Jak již informovaly Lidové noviny, prezidentovo přání odpovídá důrazu na ekonomickou diplomacii – Murgaš platí za zkušeného byznysmana, byť s problematickou minulostí.

Těsně před víkendem však Hrad, který o budoucích velvyslancích spolurozhoduje, přineslo na ministerstvo zahraničí nového kandidáta. Zemanovi lidé tak podle všeho začali taktizovat. Spor o velvyslance Počucha je natolik vyhrocený, že by Zaorálek nemusel kývnout na Murgaše, neboť by to vypadalo jako jeho jednoznačná prohra. Tím, že teď Hrad do partie o Kyjev nasadil zcela novou tvář, nicméně prezident získal poziční výhodu.

Podle informací Respektu dokonce již došlo k předběžné shodě mezi ministrem zahraničí Zaorálkem a šéfem prezidentova zahraničního odboru Hynkem Kmoníčkem - a to právě na jméně Bedřicha Kopeckého. Dlouholetý funkcionář po listopadové revoluci vedl v Černínském paláci středoevropský odbor a velvyslancoval v Polsku a Kazachstánu. Má pověst diplomata, který si umí užívat života, v pohledu na Rusko a Ukrajinu se pohybuje mezi názorem Počucha a Murgaše.

Počuch by měl – i to je součástí zmiňované dohody – nakonec v Kyjevě dosloužit až do léta, kdy by ho mohl vystřídat Kopecký, který je v současné době mimo jiné i poradcem premiéra pro zahraniční otázky. Do té doby chce vláda dosáhnout také kompromisu v otázce přesídlení volyňských Čechů, kdy by jich část chtěla přijmout.

O volyňských Češích a o tom, co vše je za jejich přesídlením, čtěte v novém Respektu 46/2014 v textu Dostanu vás domů

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].