Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Sobotka: Diplomatický tlak na Norsko nepoleví

Do boje o odebrané děti se zapojil Dominik Hašek

Bohuslav Sobotka • Autor: Milan Jaroš
Bohuslav Sobotka • Autor: Milan Jaroš

Premiér Bohuslav Sobotka se v úterý ve Sněmovně sešel s Evou Michalákovou, které v roce 2011 norské soudy odebraly dva syny pro podezření ze zneužívání a násilí. Devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají ve dvou různých pěstounských rodinách. „Je to velmi složitá kauza,“ řekl po schůzce premiér Sobotka, když byl novináři tázán na osobní názor. „Nebudu vyjadřovat své soukromé názory. Nejsme v roli někoho, kdo by měl kauzu rozhodovat. To je kompetence norských orgánů.“

Podobně se premiér vyhnul odpovědi na dotaz, zda četl rozsudky norských soudů a co si o nich myslí. „Nebudu vystupovat v roli soudce - někoho, kdo by měl nahrazovat norské orgány,“ prohlásil. „Česká vláda respektuje fakt, že děti žily v Norsku a podléhají tamním orgánům. Já nebudu hodnotit jejich rozhodování,“ řekl ke kauze, která vyvolala emoce v celé společnosti. O co mají lidé méně informací, o to ostřeji vyjadřují své postoje vůči Norsku.

Role české vlády je podle premiéra jasná - „projevuje zájem o své občany, má zájem na spravedlivém a objektivním posouzení celé věci“. Bude proto klást otázky a chtít více informací než dosud. „Máme pochybnosti, jak je omezován kontakt dětí s matkou a širší rodinou,“ prohlásil Sobotka. Schůzky nyní trvají patnáct minut dvakrát do roka, pokud by si to však děti přály, mohou být i delší. Jenže právě na přání staršího ze synů se jejich doba zkrátila ze dvou hodin na čtvrthodinu.

Norské soudy zohlednily svědectví učitelek ze školky, které jako první upozornily, že v rodině není něco v pořádku, k dispozici měly také názor znalců z oboru dětské psychologie. O možném zneužívání mluvili i pěstouni. Proti stojí jen tvrzení matky, která zneužívání a bití popírá; připouští pouze, že občas plácla kluky na zadek.

„Nechystáme se polevit v diplomatickém tlaku,“ vzkázal premiér, který čeká odpověď norské premiérky na dopis, který jí zaslal. Do Norska nyní odletí ředitel Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí Zdeněk Kapitán, který bude jednat právě o možnosti častějších schůzek matky se syny či o tom, zda by se mohli setkávat také se širší rodinou, konkrétně s dědečkem a tetou. Chce se také dohodnout o tom, zda by se děti mohly v Norsku učit češtinu.

Eva Michaláková požádala norskou komisi pro sociálně právní ochranu dětí, aby její případ znovu projednala. Pokud by s žádostí o vrácení synů do své péče neuspěla, chce navrhnout alternativu - aby děti byly svěřeny do péče její sestry v Česku. Ředitel Kapitán se proto zároveň chystá Nory ujistit, že v takovém případě by české orgány převzaly garanci za řádnou péči.

Michaláková se po schůzce před kamerami objevila spolu se svým otcem, sestrou, poslankyní TOP 09 Jitkou Chalánkovou (ta o jejím případu opakovaně mluví ve sněmovně a interpeluje ministry) a bývalým českým hokejovým brankářem Dominikem Haškem. O kauze se prý dozvěděl z médií a chce matku podpořit; řekl, že dá svoji zlatou olympijskou medaili tomu, kdo k návratu dětí nejvíc přispěje.

„Budu usilovat o to, abych děti dostala do péče,“ řekla Michaláková. „Pokud by na to nebyly norské úřady schopny přistoupit, ráda bych, aby děti dostala do péče moje sestra. Jakmile by se dostaly do Česka, tak bych se je snažila získat já.“

Text o norské kauze najdete v novém Respektu, který vyjde příští pondělí 16. února 2015

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].