Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Zlatý hoch z Nagana se opil a řídil, ale nějak to vyšumělo

Soudce Havlín a žalobce Fiala stojí u soudu za korupci při zahlazování trestů řidičům

Bývalý soudce Ondřej Havlín přichází k jednání u Okresního soudu v Kladně - Ilustrační foto. • Autor: ČTK
Bývalý soudce Ondřej Havlín přichází k jednání u Okresního soudu v Kladně - Ilustrační foto. • Autor: ČTK

Když dvoumetrový hokejový obránce a jeden ze zlatých hochů z olympiády v Naganu František Kučera kdysi kroužil s pukem po ledu, byla to radostná podívaná. Když se ale nyní vytáčel v soudní síni kvůli výpovědi v rámci kauzy úplatného soudce Ondřeje Havlína a žalobce Františka Fialy, kteří stojí u soudu za korupci při zahlazování trestů opilým řidičům, byl to napohled velký smutek.

Bývalý olympijský vítěz, nyní podnikatel a spolumajitel hokejové arény v Letňanech byl v úterý u Okresního soudu v Kladně vypovídat jako svědek. Jeho podivně zahlazená autonehoda, kterou měl v silné opilosti před dvěma a půl lety, je totiž součástí trestných činů, za něž je ve zmíněné kauze obžalován státní zástupce Fiala.

Kučerův případ se odehrál jedné říjnové noci v roce 2012. Slavný sportovec tehdy na Praze 4 naboural a přivolaná policie zjistila, že má řidič problém se jistě držet na nohou. Následná dechová zkouška pak u něj naměřila 2,26 promile alkoholu.

Za normálních okolností by taková dávka alkoholu za volantem mohla být kvalifikovaná jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Navíc v případě Kučery byla celá věc komplikovaná ještě tím, že v té době už měl podmínečně zastaveno jiné trestní stíhání. Další obvinění kvůli nehodě by mu tedy mohlo vynést už nepříjemný trest, možná i vězení.

Jenže nakonec to dopadlo úplně jinak. Hned ráno po nehodě jiní policisté, kteří tehdy již sledovali a odposlouchávali telefony a kancelář soudce Ondřeje Havlína, zaznamenali zajímavou textovou zprávu. Havlínovi ji poslal Kučerův advokát a soudcův známý Martin Šebek coby volání o pomoc: „S.O.S. Ondro, cinkni mi, jestli ještě nespíš.“

Soudce Ondřej Havlín na snímku z ledna 2006 • Autor: ČTK
Soudce Ondřej Havlín na snímku z ledna 2006 • Autor: ČTK

Co všechno se při následné „pomoci“ odehrálo, není zcela jasné, proto jsou také Kučera i Šebek jen v roli svědků. Každopádně tahle kouzelná věta stála na začátku toho, že se podle dalších zjištění policie daly věci do pohybu a výsledek se dostavil.

Kučerův spis o vyšetřování autonehody se dostal do rukou Havlínova spřáteleného státního zástupce z Prahy 2 Františka Fialy, který na místo zahájení stíhání za autonehodu v opilství poslal případ jen jako přestupek k řešení na odbor dopravy pražského magistrátu. A tam pak vše vyšumělo do ztracena. Kučera si tedy mohl oddechnout hned nadvakrát – prošla mu jak nehoda, tak porušení výše uvedené podmínky.

Právě tím, že Fiala věc takto zametl pod koberec, když místo stíhání exhokejisty celou věc spláchl jako přestupek, státní zástupce podle vrchní pražské žalobkyně Lenky Bradáčové porušil zákon, konkrétně zneužil pravomoc úřední osoby.

Sám Kučera u soudu odmítl vypovídat s tím, že sice dostal předvolání jako svědek, ale o kauze kolem Havlína a Fialy se prý dozvěděl až z internetu. „Nic o tom prostě nevím,“ uvedl. Nechce se tedy svou výpovědí dostat do nějakých „trestních opletaček“. Na dotaz Respektu pak odmítl, že by udělal kolem nehody cokoliv nečestného.

Jeho advokát Šebek, který po nehodě kontaktoval Havlína, rovněž odmítl vypovídat jako svědek. Odvolal se na to, že je advokát a má tedy právo zachovat mlčenlivost. K sms poslané soudci Havlínovi s žádostí o pomoc pouze řekl, že se s ním prostě jen potřeboval o něčem poradit.

Kauza kolem soudce Havlína patří svou rozsáhlostí k nejzávažnějším v justici. Kromě něj a Fialy stojí u soudu za uplácení či zneužití pravomoci další čtyři lidé. Mezi nimi je například i bývalý šéf policejní inspekce, později advokátní koncipient Boris Štefl. Soudci a státnímu zástupci hrozí za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci pak zákaz činnosti. Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastní a rozhodl se nevypovídat. Lidem, kteří je podpláceli, hrozí až šestileté odnětí svobody.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].