Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika, Společnost

Nejedlého Lukoil Aviation je v likvidaci

Rozhodnutí přišlo překvapivě několik dní po odsouzení k zaplacení dluhů

Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš
Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš

Nový Respekt 27–28/2015 přináší text o Martinu Nejedlém, pro veřejnost neznámém, ale vlivném muži, který úspěšným sháněním sponzorů pomohl Miloši Zemanovi na Hrad a dostal za to funkci poradce pro energetiku. Jednatel firmy Lukoil Aviation Czech je považován za prezidentovu spojku na ruský byznys a právě s jeho společností, která měla lukrativní smlouvy se státem, souvisí tato aktuální zpráva: 

Osm dní poté, co firma prezidentova poradce pro energetiku Martina Nejedlého Lukoil Aviation Czech prohrála bitvu se státem o zaplacení téměř třicetimiliónového dluhu vůči Státním hmotným rezervám, skončila v likvidaci. Nejedlý a další společník Dmitrij Romaněnko mají ukončené funkce; za společnost nyní vystupuje právník Tomáš Rychlý, jenž byl určen jako likvidátor a je z právní kanceláře Wolf Theiss, která hájila Nejedlého Lukoil u soudu. 

Firma je v likvidaci od 25. června a působení Lukoil Aviation Czech se tak v tuzemsku zřejmě uzavírá. Jde o nečekané rozhodnutí, jehož důvody Nejedlý zatím nekomentoval. Otázku Respektu nechal bez odpovědi. Není přitom vyloučené, že nečekaný krok může souviset právě se soudním verdiktem. Kdyby stejně jako prvoinstanční soud rozhodl i odvolací soud a zaplacení pokuty by Lukoil Aviation Czech přivedlo například do bankrotu, Nejedlý by nemohl – což stanoví zákon – působit v statutárních orgánech dalších svých firem. To by znamenalo problém pro jeho další podnikatelské aktivity.

Společnost měla v Česku několik významných kontraktů, v jejich čele byla dodávka paliva pro Letiště Praha a rovněž pro Státní hmotné rezervy. Právě tenhle lukrativní obchod dostal Nejedlého do problémů. Se státními rezervami, které skladují strategické suroviny pro případy ohrožení země, vyjednal Nejedlý před více než pěti lety jménem Lukoil Aviation Czech smlouvu o tzv. obměně leteckého paliva. To znamená, že měl od státu koupit starý uskladněný letecký petrolej v hodnotě téměř 300 milionů korun a za stejnou cenu dodat později nový.

Nejedlý na to měl delší dobu, výhodnost údajně spočívala v tom, že se mu tekutinu při výkyvech cen podaří získat za nižší sumu, a rozdíl měl představovat jeho výdělek. K tomu ale nedošlo a společnost zpátky dodala jen polovinu dohodnutého množství. Místo toho, aby za nesplnění smlouvy zaplatila určenou pokutu, podepisovala se správou stále další dodatky, že palivo může naskladnit později.

Do roku 2013 bylo dodatků celkem sedm - a je jasné, že Lukoil měl na rozdíl od jiných dodavatelů u správy jakési výsadní postavení. Zda v tom byly nějaké politické tlaky, zatím nechce nikdo vysvětlit. Každopádně, ani sedm dodatků ke smlouvě nic nevyřešilo. Petrolej totiž mezitím dvojnásobně zdražil a pro Lukoil Aviation by byl obchod ztrátový.

Nejedlý později tvrdil, že státu nic nedluží a pokuta je tak neoprávněná. Proč si to myslí, ovšem nikdy nevysvětlil. Celá věc tedy po tahanicích s novým vedením úřadu loni skončila u soudu, který nedávno a zatím nepravomocně potvrdil pokutu ve výši přes 27 milionů korun (petrolej přitom Nejedlého firma zpátky již dodávat nemusí).

V momentě, kdy verdikt bude platit, Lukoil nemá na vybranou. Buď zaplatí, nebo bude úřad sumu vymáhat exekucí na podnikový majetek. Nejedlý k líčení ani jednou nepřišel a k rozsudku se nevyjádřil.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].