Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika, Společnost

Řecké NE je i prohrou Angely Merkelové

Už loni bylo zřejmé, že se Řekové cítí stále beznadějněji; ale nikdo z věřitelů se nepokusil o změnu kurzu ani gesto

Řekové slaví výsledky referenda • Autor: ČTK, AP
Řekové slaví výsledky referenda • Autor: ČTK, AP

Ano, je to všechno pravda: v Syrize je spousta dogmatických ideologů.  Jinak brilantní akademik Janis Varufakis se ve funkci ministra financí choval jako narcis bez špetky sebereflexe a Alexis Tsipras odchodem od jednacího stolu a jednostranným vyhlášením referenda porušil metodu hledání kompromisu za každou cenu; nudnou, ale osvědčenou strategii evropské politiky.  Ale je to zároveň jen část pravdy: za nedělní referendum a tvrdou facku si evropské instituce a věřitelé včele s Angelou Merkelovou mohou do značné míry sami.

K téhle situaci totiž vůbec nemělo dojít. Není tu prostor se podrobně vracet do ekonomických debat let 2010 až 2012, kdy zástup prominentních ekonomů a finančníků navrhoval jiný způsob záchrany Řecka před bankrotem.  Slavné autority  - počínaje Georgem Sorosem a konče Martinem Wolfem z FT -  již tehdy předvídaly dnešní scénář: tvrdé úspory ekonomiku nenastartují, dluhy budou dále stoupat a především se voliči časem naštvou a zvolí radikály.  Stalo se - a není možné to interpretovat jinak než jako porážku kancléřky Merkelové, která tyto recepty na obnovu Řecka prosazovala. 

O to ale nejde, po bitvě je každý generál. V letech 2010 až 2012 visela ve vzduchu spousta návrhů řešení a nikdo si nemohl být jistý tím správným. Větším selháním evropských věřitelů je, že nijak nereagovali na vývoj minulého roku. Po celý rok 2014 bylo zřejmé, že se Řekové cítí stále beznadějněji; že radikálové posilují v průzkumech a spojení úspor a tlaku na reformy nepřináší slibované výsledky. Ani po triumfu Syrizy ve volbách do Evropského parlamentu se ovšem nikdo z evropského mainstreamu nepokusil o změnu kurzu ani o symbolické gesto, které by běžným Řekům ukázalo smysl a přínos nastoupené náročné cesty. Proto zastánci ANO volili naprosto bez nadšení - volili jen menší zlo, které jim ani zemi stejně nepřinese nic dobrého. Víc jim evropský přístup nenabídl. 

Řecký ministr financí Janis Varufakis. • Autor: ČTK, AP
Řecký ministr financí Janis Varufakis. • Autor: ČTK, AP

Řekové totiž nejsou od kosti vzpurní proti radám z Bruselu, jak se nyní z řady médií zdá. V minulých letech udělali spousty obětí - výše provedených škrtů je v moderních demokraciích bezprecedentní - a ve volbách se několikrát přiklonili na stranu zastánců vyžadovaných reforem. Když se ale kvalita života i perspektiva zhoršovaly, trpělivost jim došla.

Věřitelé se v posledních měsících obhajovali odkazem na Irsko, Španělsko a Portugalsko. Tamní vlády poslušně spořily a nyní se dostavilo ovoce, tedy hospodářský růst. Tento argument ale dokazuje spíš odtrženost od řeckých reálií: zdejší krize je jiná, s mnohem hlubšími a staršími příčinami. A tedy i s potřebou jiného druhu reforem. Měly by méně cílit na rychlé splacení dluhu (které je nerealistické) a na úspory - a mnohem více na vytvoření moderních státních institucí a rámce, který by podporoval podnikavost a efektivitu. Proč patří Řekové v USA k podnikatelsky i akademicky nejúspěšnější a nejpilnější menšině, zatímco v Řecku po desítky let nevzniklo žádné moderní, konkurenceschopné odvětví?  Protože generace politiků v jejich vlasti nenastavily pravidla, úřady, ani daňový systém, které by inovace a podnikavost podporovaly.

Na levicových webech se v těchto dnech budou množit články vítající naději, která díky řeckým radikálům do Řecka a do Evropy přišla.  Proto je nutné jasně říct, že jsou falešné: Syriza není progresivní silou. V jejím ústředním výboru sedí hlavně prošedivělí pánové ošlehaní úspěšným bojem s vojenskou juntou 70. let. Jejich pohled na svět je zaseknutý víc v tehdejších ideologiích, než aby opravdu nabízel inspirativní nápady a cestu do globalizované budoucnosti.  Plánům a schopnostem strany ostatně nevěří ani spousta v Aténách a Spartě oslovených voličů, kteří ji v neděli podpořili.  I proto teď bude těžké najít shodu na dalším postupu, Syriza stěží přijde s propracovaným seznamem lepších reforem.

Nyní se opravdu ukáže kalibr Angely Merkelové: odváží se zariskovat a přesvědčit o potřebnosti ústupků své skeptické krajany a spolustraníky?

V minulém půlroce Syriza jednala amatérsky, nepřipraveně, a opakovala způsoby, které zemi do krize dovedly. Napojila na sebe strnulé odborové svazy, do státního sektoru zaměstnala své příznivce, do boje s korupcí a neplacením daní se nepustila, o zásadním řeckém podílu na dnešním marasmu před veřejností nemluvila.  Přesto je dnes silnější než kdy dříve a referendum je větším triumfem než lednová volební výhra.

A věřitelé k tomu bohužel opět významně přispěli: k referendu došlo zřejmě kvůli tomu, že poslední reformní návrh obsahoval tak málo změn od politiky minulých let, že by při hlasování v řeckém parlamentu neprošel a Syriza by se rozpadla.  Mimochodem v Řecku je rozšířený názor, že právě tohle bylo cílem neústupných věřitelů. Tsipras ovšem pod tlakem vyhlásil plebiscit a předal tíhu odpovědnosti na občany, aby udržel jednotu své strany. 

Nyní je vše otevřené - Řekové si zvolili cestu do neznáma. NE pro ně může znamenat větší katastrofu, než by bylo pokračování v nepříjemném, ale předvídatelném plnění požadavků věřitelů. Jednoznačný výsledek hlasování je ale lepší než jakýkoli těsný výsledek. Každému v Evropě je jasné, že je nutná změna: grexit, nebo výraznější vstřícnost Evropy.

Janis Varufakis coby velký vítěz nedělního večera v pondělí ráno odstoupil z funkce ministra - aby tím zvýšil šance na druhou alternativu, tedy úspěšné vyjednávání. A vzhledem k tomu, že se Řekové neotočili k Evropě zády, jak tvrdí například zavádějící hlavní titulek iDnes.cz, měla by se Evropa pokusit dát šanci novému vyjednávání a nebát se udělat ústupky. Nyní se opravdu ukáže kalibr Angely Merkelové: odváží se zariskovat a přesvědčit o jejich potřebnosti své skeptické krajany a spolustraníky? Je tu samozřejmě nezanedbatelné riziko, že řecký vzdor stane špatným příkladem pro jiné evropské země. Ale alternativou je jen odchod Řecka a nalomení víry, že evropská integrace je něco nezvratného.

Reportáž z povolebního Řecka najdete na www.respekt.cz ještě v pondělí. Zde jsou další texty zpravodaje Tomáše Lindnera:

Referendum se blíží, banky zůstávají zavřené a výběry z bankomatů jsou omezené. • Autor: Globe Media /  Reuters
Referendum se blíží, banky zůstávají zavřené a výběry z bankomatů jsou omezené. • Autor: Globe Media / Reuters
Referendum se blíží, banky zůstávají zavřené a výběry z bankomatů jsou omezené. • Autor: Globe Media / Reuters Konzervativní Sparťané už peníze převedli do zahraničí

V řecké volbě proti sobě nestojí přesvědčení Evropané a euroskeptici

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].