Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Janečkova trefa

Jiří Janeček • Autor: Milan Jaroš
Jiří Janeček • Autor: Milan Jaroš

Volby jsou prostě skvělá věc. A někdy to dokonce může platit i pro jejich možná nejotravnější část: propagační klipy a spoty jednotlivých stran, které mají v Česku ze zákona drahocenný prostor ve veřejnoprávních médiích.

Minulou středu vyvolal poprask klip extrémistické Národní strany, která v televizním příspěvku v rámci kampaně do Evropského parlamentu nevybíravě útočí na zdejší Romy. Video okamžitě po odvysílání vyvolalo zděšení a televize ho do večera – po protestech politiků - stáhla.

Okolnosti, za nichž se tak stalo, byly ovšem trochu zamotané. Televize nejdřív kličkovala a přiklonila se k výkladu, že klip (který nad dramatickými smyčci pokleslé finské skupiny Apocalyptica a fotografiemi z romských ghett mimo jiné vyzývá ke konečnému řešení „cikánské otázky“) musí podle zákona šířit. Televizní mluvčí sice připustil, že klip možná porušuje zákon, ale v nervozitě pouze slíbil, že televize podá trestní oznámení kvůli podezření z hanobení národa a rasy. Teprve poté, co se ozval bývalý ministr vnitra, současný premiér a ministr pro lidská práva, oznámil televizní šéf Jiří Janeček, že klip stahuje a vzápětí se přidal i šéf veřejnoprávního rozhlasu, který odmítl vysílat xenofobní spoty Národní stranyDělnické strany. Obě partaje byly vyzvány, aby dodaly náhradní materiály (a obě se chtějí proti zastavení bránit soudní cestou).

Spoustu lidí to ale stejně otrávilo. Proč vlastně mocné veřejnoprávní médium xenofobní klip hned nezachytilo a debata zda má přednost rovná politická soutěž nebo stopka veřejnému urážení Romů se nevedla před vysíláním? Proč televize alibisticky tvrdila, že jediné, co smí, je za každých okolností vysílat? Proč musel ředitel čekat, až mu vše nadiktují ministři v čele s premiérem? Jiří Janeček si za své váhání vyslechl svoje a kritici mu opět připomněli, že má neschopné podřízené a nikdy neměl dost odvahy činit problematická rozhodnutí.

Středeční stopku je ale stejně tak možné vnímat jako další doklad toho, že veřejná televize se (navzdory všem limitům klasického televizního formátu i závislosti na politicích) nezadržitelně sune k lepšímu. Opřít se lze třeba o pár nenápadných vět z Janečkova tiskového prohlášení. Ředitel v něm navenek zdůraznil, že klip zastavuje na vlastní odpovědnost, počítá s kritikou a věří, že se mu jeho krok podaří obhájit. „Jestliže nikoli, jsem připraven nést následky. Česká televize se nemůže podílet na šíření rasismu a xenofobie,“ prohlásil Janeček.

Po protiromských pochodech českými městy a během nenápadné cesty extrémistů do běžné politiky jsou to docela cenná slova.

A alespoň někteří místní Romové, zvyklí od elity spíš na stereotypní odsudky, pohyby posledních dní náležitě ocenili. Jindy po právu rozčilený předák Ivan Veselý ocenil „osobní statečnost“ televizního (i rozhlasového) ředitele a vzkázal jim, že si získali vděčné přátele. „Mezi Romy je toto závazek, který ctíme víc než cokoliv jiného," napsal v otevřeném dopise Veselý.

Je třeba zůstat na zemi, ale bez ohledu na to, jak dopadnou případné soudní spory o stažení extrémních příspěvků je to nadějný posun. Tím spíš, že ho spustil jeden nekoukatelný volební klip.

Dále čtěte text Ondřeje Kundry „Zkroťte televizi“ na straně 24 v Respektu 22/09.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].