Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Evropský předvolební guláš

Při pohledu na evropské volební programy českých politických stran je jasné, že většina z nich Evropu vůbec nepochopila.

Europarlament • Autor: Archiv
Europarlament • Autor: Archiv

Velká část politických stran totiž slibuje efektivnější čerpání peněz z evropských fondů. Není ale všechno evropské, co se tak nazývá. Výše peněz je pro probíhající sedmileté období pevně daná a záleží pouze na našich ministerských úřednících, kolik budeme z nám přiděleného balíku čerpat. Strana svobodných občanů v této souvislosti kritizuje to, že „denně posíláme do Evropské unie sto milionů korun“, už ale zapomněli napsat, že denně dostáváme z Bruselu třikrát tolik zpátky. Evropská demokratická strana prosazuje ve svém programu Česko jako „aktivní zemi v eurozóně“, pravděpodobně ale její zástupci přehlédli, že euro ještě u nás nemáme.

Také Starostové a nezávislí si zapomněli prolistovat základní příručku evropské integrace nebo přehlédli, že jejich volání po „rozdělování evropských peněz do regionů“ už dnes velmi úspěšně řeší evropské strukturální fondy. Stejně tak asi nedošlo komunistům, že „opatření proti stěhování zahraničních firem z ČR“ musí přijmout česká ministerstva a ne evropští úředníci. SNK Evropští demokraté lobují za rychlé přijetí eura, spíše než do evropského parlamentu by ale měli zaklepat na dveře Strakovy akademie, ostatně stejně jako Nezávislí, kteří nesouhlasí s omezováním českých médií. V europarlamentu by asi neuspěla ani ČSSD, která lobuje za „vychovávání dětí ke svobodě a demokracii“. O výchovných metodách by měli kandidáti sociálních demokratů informovat spíše budoucí učitele nebo psát články do časopisu pro maminky. Strana Libertas varuje před tím, aby „různí Topolánkové kšeftovali s naší suverenitou“, což spíše rozhodnou voliči v podzimních volbách než poslanci Evropského parlamentu. Pravý blok chce „rychlou odvolatelnost úředníků občany“, na což by nám v Evropě řekli, že je to čistě naše věc, ale ve spojení s druhým požadavkem téže strany o „nezkorumpovaných úřednících“ pěkná blbost. Pokud se má totiž úředník bránit efektivně korupci, musí zůstat nezávislý.

Lidovci se chválí, že „zachránili špekáčky a slivovici“. To určitě potěšilo milovníky tučných buřtíků, nicméně věřím, že tuto pochutinu dnes už ochrání existující evropská směrnice a nemusí tedy lidovečtí europoslanci u nich držet stráž. Strana důstojného života naopak podporuje včelaře, existuje ale velké nebezpečí, že by se zástupci této strany v europarlamentu nudili, protože zrovna včelaři už vysoké dotace dostávají.

Demokratická strana zelených sebou přináší „rozum, cit a spravedlnost“, jazyková vybavenost kandidátů a mezinárodní kontakty by však přinesly více. Dobrovolní hasiči volají po „renesanci morálních hodnot“ a po tom, aby se „lidé řídili rozumem“. V tom jdou ruku v ruce s Českou stranou národně socialistickou, která chce u Evropanů prosadit „kladný vztah k přírodě“. Jsem zvědavá, jakou evropskou směrnicí by se dalo dosáhnout, abychom všichni milovali stromy a veverky.

Kandidátka strany Věci veřejné píše „náš program jste vy“. Držím jí přitom palce, protože potřeby mojí babičky, mého kolegy v práci a mé jsou zcela rozdílné. A to jsou zatím jen tři lidé. Hnutí Suverenita volá po zrušení letního času, takže bych navrhovala rovnou zrušit všechna tři časová pásma, která v EU máme. Liberálové.cz slibují „změnu k lepšímu“, což je vždycky dobře, ať už je to cokoliv, a Republikáni kritizují „české politické bahno“, tak ať raději zůstanou doma, aby ho pomohli vyčistit. Ostatně stejně tak jako zástupci Národní strany, kteří kritizují „multikulturní chaos“ v Evropě. Přítomnost lidí z 27 různých zemí v jedné místnosti by totiž jejich zdraví nemuselo udělat úplně dobře.

Buď chybí velké části kandidátům základní znalosti evropských otázek nebo vědomě klamou voliče. Ať je to tak nebo tak, oboje je špatně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].