Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Spojeni rublem II.

Ruský rubl • Autor: Respekt
Ruský rubl • Autor: Respekt

Z prezidenta Václava Klause se stává stále vášnivější muž. Nemá to však co dělat s jeho horlivým bojem proti ekologistům, klimatologickým alarmistům, eurooptimistům, ngoistům, feministkám, multikulturalistům, pravdoláskařům a dalším zaprodancům občanské společnosti, jejichž myšlení je „skoro stejně nebezpečné jako komunismus“.

Tentokrát jeho vášně souvisejí spíš s památným hodem mobilem reportéra MfDnes. Připomeňme, že po volbách v roce 2000 Václav Klaus neunesl prohru, vytrhl novináři telefon z ruky a mrštil jím o zeď, protože si drzý reportér dovolil telefonovat během jeho rozhovoru, který vedl v přímém přenosu pro ČT (mimochodem prezident se za svůj sportovní výkon dosud neomluvil).

Do stejného ranku patří i prezidentova odpověď na komentář Jiřího Leschtiny, který si dovolil svůj text o Klausově schůzce se Zemanem nadepsat titulkem „Spojeni rublem“. Záměr komentátora Hospodářských novin byl přitom jasný – Zeman i Klaus mají společného sponzora, ruskou společnost Lukoil, která Klausovi sponzorovala vydání jeho knihy a Zemanovi financuje volební kampaň do nastávajících voleb.

Vášnivého prezidenta však konstatování tohoto faktu rozlítilo natolik, že už dopředu rezignoval na jakékoli věcné argumenty („S tímto článkem nelze polemizovat věcně.“) a zamířil rovnou k jádru problému: „Je to nenávistné plivnutí, které připomíná doby dávno minulé. To normalizační žurnalisté, mezi něž ostatně pan Leschtina také patřil, vytvářeli "zaprodance", které spojoval mrzký - tehdy - dolar.“ Touché!

Václav Klaus by mohl být trochu opatrnější: ani on není bez minulosti a podle této logiky bychom jeho mohli s trochou škodolibosti nazvat klidně „normalizačním ekonomem“. A je zvláštní, jak si Václav Klaus v posledním týdnu svůj jazyk osvěžil komunistickým ptydepe – Luboše Palatu z Lidových novin zase nazval „samozvancem“.

Ale k věci - BIS i novináři českého vášnivého prezidenta několikrát upozornili na propojení Lukoilu s Kremlem, prezident ale jejich informace ignoruje, dokonce si pozval šéfa Lukoilu Vagita Alekperova tajně na Hrad. Jde o souvislosti tak podstatné pro zahraniční i vnitřní politiku, že by prezident měl o celé věci promluvit a vysvětlit, proč si Alekperova na Hrad pozval a o čem spolu hovořili. A to stejné se samozřejmě týká i jeho schůzky s Milošem Zemanem. Jeho podrážděná reakce vypovídá o jediném – že se Jiří Leschtina trefil do černého.

Lukoil teď usiluje o většinový podíl v České rafinérské, největším tuzemském závodu na zpracování ropy, Alegperov už o tom ostatně jednal v Polsku (hlavní podíl zatím patří polskému PK Orlen). Kdyby se mu to podařilo, znamenalo by to pro Českou republiku závažný problém - plnou závislost na ruském plynu by doplnila plná závislost na ruské ropě. A z to by vyplývala i závislost politická.

Klaus a Zeman přijali podporu Lukoilu, tím pádem jsou mu zavázáni. Teď je tedy otázkou, co od nich Lukoil bude požadovat na oplátku. Nebude to právě pomoc při získání podílu v České rafinérské?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].