reklama
Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil | zdroj: Milan Jaroš

Premiér Petr Nečas odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Jediného ministra, kterého tu a tam pochválila dokonce i opozice, jediného ministra, kterého byla schopna akceptovat i část voličů levice. Ministra, jenž stojí za obrodou české justice, protože se kdysi vzepřel premiéru Topolánkovi, když odmítl zasáhnout ve prospěch obviněného člena vlády Jiřího Čunka. Tím dal jasně najevo, že spravedlnost nemá sloužit mocným. A se stejnou představou zahájil bezprecedentní očištění státních zastupitelství. 

Právě z tohoto důvodu se s napětím očekávalo odůvodnění. Premiér Nečas na tiskové konferenci dramaticky prohlásil, že šlo o rozpočtové věci. A že nechce dělat privilegované ministry, byť jsou z jeho strany.

reklama

To zní dobře, ale je to zároveň velmi nedůvěryhodné, když si nechává ve vládě Alexandra Vondru, z jehož resortu unikaly veřejné peníze do soukromých kapes. Nezní to důvěryhodně ani proto, že s výhradami veřejnost neseznamoval dříve. Situaci nepřidává ani to, že se vše odehrálo tak rychle. Takhle se nepostupuje ve chvíli, kdy nějaký ministr nedokáže uhlídat „jen“ svůj rozpočet.

Zatím nevíme, co přesně za odvoláním stojí. Ale když Mirek Topolánek odcházel z politiky, říkal v kuloárech, že by Pospíšila nikdy znovu nejmenoval do vlády, protože ministr neví, na které straně má stát. Ministr spravedlnosti Pospíšil nepochybně nebyl bezchybný hrdina, ale udělal a rozběhl řadu zásadních kroků. Pro mnohé kontroverzních, protože se začala rušit zvyková pravidla, že mocným vše projde.

Tito ohrožení mohli projevit zájem o Pospíšilovu hlavu. Je to dohad, ale nepřesvědčivé vyjádření premiéra bude dohady jen posilovat. Zároveň je třeba zmínit, že se bude vybírat nový vrchní zástupce v Praze po odvolaném Vlastimilu Rampulovi.

Premiér Nečas udělal obrovskou chybu. V krátké době už druhou. Poprvé pochybil, když do vlády jmenoval Martina Kubu, který ODS prohrál komunální volby v Českých Budějovicích. Je tak spojen s kmotrovským stylem vládnutí na jihu Čech, že lidem došla trpělivost. Za trest byl premiérem jmenován ministrem průmyslu.

Teď se děje vše v opačném gardu. Odchází poslední ministr ODS, který mohl být označován za člověka, jenž se kmotrovskému stylu vládnutí vzpíral. Tohle pro ODS nemůže dopadnout dobře.

Nezbývá než doufat, že obroda práce státních zástupců pokročila tak daleko, že se rozvine i bez Pospíšila. A že příští ministr tomu aspoň nebude bránit. Pokud to bude Marek Benda (vždy ochotný sloužit straně), o kterém se spekuluje, tak nás chraň Bůh.  

 

video: Ondřej Kundra komentuje odvolání ministra Pospíšila
pospisil
reklama
comments powered by Disqus
Původní diskuse
anonym
29.6.2012 10:15
PROC MEDIA SE ZASTAVAJI POSPISILA
Jak je podivne, ze Necas tak rychle Pospisila odvolal, tak je podivne, ze tohoto ministra kritizoval uz Topolanek i Paroubek, ktery o nem prohlasil, ze je sice iniciativni, ale jakmile by narazil, tak strci hlavu do pisku.Zajimave oba dva politici z jinych stran ho nedhodnotili dobre a to ani nynejsi soc.dem, kde stinova ministryne Benesova ho obvinovala, ze na vsechnu kritiku ma stejnou odpoved. Ano -my vime o nedostatcich ale je treba vyckat novych ztakonu - to znamena nekolik let a kdyz nove zakony vysly, tak se nic nezmenilo.
Tento obrat v nazoru na Pospisila muze mit radu pricin, ale asi nejhlavnejsi bude to, ze media se vzdy priklani na stranu toho, ktery ma podporu v silne justici a nezajimaji je osudy treba tech co se 10 let soudi.
Vesecka o Pospisilovi prohlasila, ze je bezpaternikema on ji zato ani nezaloval.
Necas ma pravdu v tom, ze Pospisil ve svem ministerstvu nesetril a zvysil platy uredniku a soudcu za svoji dobu o 840 milionu Kc a zaroven zada penize na vezenstvi -
REX
28.6.2012 08:58
V tom má prsty Klaus
To je jenom další hradní intrika a příprava na nepřátelské převzetí ODS Klausem.
Sniper
28.6.2012 01:56
Změňme s pomocí ústavního soudu volební zákon !
Není to sice vůbec žádná Havlova zásluha, ani jeho objev, ale „nepartajnická politika“ (podobná advokacii) má paradoxně reálnou a logicky zdůvodněnou šanci, a to celosvětově.
Všechno už tady jednou bylo – jenom zodpovědný občanskoprávní, adresný a průběžný volební systém na bankovně účetním principu dosud nikoli.
Nepomůže nic jiného, než úplná, obousměrná personální ručitelská adresnost a zpětnovazebnost volebního systému na voliče, včetně možnosti levného a voličsky osobně zodpovědného referenda i přímé volby kohokoli :
„Státy se prostě udržují těmi principy, na kterých vznikly“ (TGM).
Existuje stručný a logický, na partajích nezávislý projekt adresné demokracie (nikoli však falešné, diletantské a klamavé tzv. „přímé demokracie“): v článku „Právní stát" na google:
http://www.inuru.com/index.php/spolecnost/organizace-spolenosti/324-pravni-stat-volby
nebo: http://www.knihy-a.cz/16196/pravni-stat-je-spoluvlastnictvi-obcanu-nikoliv-korist-politiku
Denisa
28.6.2012 01:02
To uz je na vidle
Je to hrozne - jsem priznivcem pravice, ale toto uz je moc - to si nemuzeme nechat libit, aby si politici mysleli, ze si tady muzou delat co chteji! Petici za demisi - demonstrace a kdyz to nepomuze, tak snad ty vidle... Toto uz neni mozny!
Inga
28.6.2012 00:01
Moj nazor
Prepacte,len mala poznamka k tomu Ivanovi,zrejme neaky pan sa zabudol v rozpravke Mrazik a diva sa do zrkadielka,hovoriac si aky je pekny a mudry;)

Pravo a justicia je objekt,ktory,ak je spochybneny,vypoveda najviac o krajine a jej vyspelosti vo vsetkych sferach jestvovania a fungovania.

My na Slovensku nemame uz vyse roka vymenovaneho generalneho prokuratora prezidentom,napriek jeho riadnemu zvoleniu parlamentom.

Ostava mi dodat,ze ak vynecham ten najhorsi a najlepsi nazor o vasej kauze,ostava mi iba nevedomost o faktoch,ktore su skryte,akoby experiment,co bude ak sa veci stanu tak a tak a nasledky pricin prinesu to,co bolo povodne v plane.Je to zlozite a my obycajni smrtelnici nemame ani paru o tom ako a s akym nadhladom rozmysla p.Necas,uradnici v Bruseli,p.Klaus,p.Schwarzenberg,p.Kalousek a dalsi zvlastne a svojim sposobom velmi osobite zijuci a fungujuci ludia.

A zelam vam vela odvahy a vskutku dobrych rozhodnuti.
1 - 5 / 76
reklama
reklama
 
ČLÁNKY ZA 7 DNÍ / DNEŠNÍ ČLÁNKY

Časopis Respekt

Radost z uhlí, strach z policie

Jana Klímová

Pavel Tykač mohl mít už letos klid od vyšetřování CS Fondů...

celý článek

Chládkova trefa vedle

Lucie Kavanová

Ministrova slova o zavírání vysokých škol je nutné brát s...

celý článek

Pro heroin do lékárny

Petr Třešňák

Po půl století marné války si svět připouští kacířskou...

celý článek

Chcete okupovat Rusko?

Jan H. Vitvar

Bienále v Benátkách vypráví o lidech na okraji i aktuální...

celý článek
všechny články předplatné
 
Nenechte si ujít

Řecko je ve výprodeji

Jana Klímová

Skandál oříškové královny :: USA proti čínským špiónům :: Ukrajina na dně :: Mezinárodní...

Kvóty na uprchlíky nejsou nerozumné ani nebezpečné

Karolína Babická

80 procent nově příchozích žadatelů o azyl dnes přichází do pouhých 6 zemí EU

Kluci na mě volali "pitomlíčko"

Jiří Tošner

Jaro je tady - je pátek odpoledne a já s radostí vyjíždím na naši chatu v Českém ráji s...

Horko kolem Chládka

Silvie Lauder

Ministr školství možná zahájil únikovou strategii

reklama
 
reklama
reklama