Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Pražský posun k lepšímu

V čem je Tomáš Hudeček jiný než Igor Němec

Pražský posun k lepšímu • Autor: Milan Jaroš
Pražský posun k lepšímu • Autor: Milan Jaroš

Igor Němec  (ODS) byl primátorem Prahy dva měsíce, když v roce 2002 přišla povodeň. Ta měla nečekaně prověřit schopnosti nového šéfa města a také prověřila. Němec do poslední chvíle tvrdil, že přijde jen dvacetiletá voda, pak přišla více než stoletá. Radil lidem, aby jezdili metrem, v metru už přitom byla voda. Tvrdil, že nebude nutné evakuovat Staré Město, evakuace přišla chvíli poté. Jako kandidáty na zatopení označil Kampu, Štvanici, Tróju, Lahovice a Radotín, voda jich zalila mnohem víc včetně Karlína nebo Holešovic. Ředitel závodu Dolní Vltava si později stěžoval, že primátor vyjížděl na obhlídky města, místo aby rozhodoval důležité věci spojené se záchranou. V následujících komunálních volbách na podzim stejného roku už Igor Němec nekandidoval a dal tak vyniknout svému stranickému kolegovi, dnes už legendárnímu Pavlu Bémovi.

Teď jsme o necelých jedenáct let dál a Tomáš Hudeček je v podobné situaci. Svým přičiněním (nedávným vypovězením koaliční smlouvy s ODS) dostal jako zastupující primátor Prahu na triko v situaci, ve která se dá politicky buď něco vyhrát, nebo všechno prohrát. Záleží na příběhu, který se Hudečkovi povede médiím vnutit. Zatím je výsledek nejasný.

Nutno ale přiznat, že od začátku je tu oproti roku 2002 podstatná změna. Město očividně zkušenější. Od prvních hodin horečně staví zátarasy, zavírá metro, nikdo nic nebagatelizuje. Včerejší zprávy sice přistihly hasiče, jak montují stěny na Kampě už jen po hmatu ve vodě, stěna ale stojí a Kampa je zatím suchá, takže stavba přišla očividně včas. Zřejmě správné rozhodnutí, byť nepopulární, bylo i zavření škol, dopravní zmatky v první den povodní tím byly přece jen o trochu menší.

Odvolaný primátor Bohuslav Svoboda neodolal a už v neděli brzy odpoledne zkritizoval své konkurenty, že ochranné zátarasy se staví pozdě. Těžko říct, voda stoupala opět nečekaně rychle. Každopádně kdyby Svoboda zavolal na magistrát a nabídl tam své služby, mohl být za hrdinu. Takhle to spíš zavání rozviřováním paniky a vytloukání politického kapitálu, děj se co děj.

Další kritika už vypadá seriózněji. Starostové pražských částí si stěžují na zmatky v centrálním krizovém týmu, nemožnost dovolat se primátorovi, objednat včas díly mobilních zátaras atd. Praha také ke svému překvapení zjistila, že každá povodeň je jiná, tahle zatím nejvíc řádí podél Botiče, kde byl minule klid.

Asi nejpozoruhodnější obžalobu magistrátu vznesl paradoxně předseda zastupitelů TOP 09 Jiří Vávra, i když to tak asi sám nemyslel. Podle Vávry za zmatky může bývalý primátor Svoboda, který po sobě nenechal svým nástupcům potřebná telefonní čísla na starosty městských částí. To je komická výmluva svědčící spíš o vlastní neschopnosti. Důležitá telefonní čísla má každý novinář píšící o pražské politice a jen trochu schopnější sekretářka by je také měla uměl sehnat za patnáct minut.

Praha je nyní připravena evidentně mnohem lépe než minule zřejmě i díky tomu, že Hudeček si počíná podstatně lépe než Igor Němec. I tahle povodeň navíc ukazuje, jak je české hlavní město se svojí členitostí, soutokem Vltavy s Berounkou už prakticky ve městě a růzností jednotlivých čtvrtí, těžké proti velké vodě uhlídat.

Až opadne vzrušení a zmatky, bude čas zjišťovat, jak tedy obstáli politici nebo také protipovodňový manuál, v němž - předpokládejme - teď pražský magistrát listuje. Bude dobré pak ověřit, na jaké stránce jsou napsaná potřebná telefonní čísla, jak se tam řeší požadavky starostů, kdy se začínají stavět zátarasy atd. Z toho by se pak mělo celkem přehledně poznat, kde který z politiků selhal, což bude pro komunální volby v příštím roce docela důležitá informace.

Minimálně do té doby si můžeme myslet, že od časů Igora Němce zažila Praha podstatný posun k lepšímu.

OPRAVA: Dodatečné jsme zjistili, že Bohuslav Svoboda na jednání krizového štábu v neděli byl. Takže dáváme palec nahoru a panu Svobodovi se omlouváme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].