Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

S Rusnokem do neznáma

Výběr premiéra mohl dopadnout hůř; k optimismu to ale nestačí

Rusnokův kabinet žádá poslance o důvěru • Autor: ČTK
Rusnokův kabinet žádá poslance o důvěru • Autor: ČTK

“Je třeba obnovit vládnutí,” oznámil v úterý odpoledne nově navržený premiér Jiří Rusnok. Jestli se chce tento muž ukázat jako “odborník”, měl by zkusit změnit slovník. Ať už si o Nečasovi a jeho ministrech myslíme cokoliv, vládnutí v Česku bezpochyby existuje a obnovovat se nemusí.  Rusnok tedy zatím promluvil víc jako politik, který má potřebu dávat najevo, že on bude pro voliče lepší než jeho předchůdci. Rusnok ovšem o voliče usilovat nemusí, celá věc tedy vypadá tak, jako by od prvních chvil svého premiérování usiloval především o voliče - pro Miloše Zemana. 

K hodnocení Jiřího Rusnoka bude ale ještě času dost. Zatím pouze víme, že mohla padnout v souvislosti s premiérskou funkcí podstatně horší jména. Rusnok je uvážlivý inteligentní muž, ideologicky nevyhraněný, ekonom, který by měl umět řešit úkoly, které vláda má. Problém je, že pracuje ve službách Miloše Zemana, jehož úmysly jsou velmi nejasné.

Zeman jde proti parlamentu a opět při tom vypouští mlhu: slibuje došetření korupčních případů, toto došetření však v tuto chvíli nikdo neohrožuje. Slibuje schválení rozpočtu, parlament má ale (zatím) proti sobě, takže jeho schválení spíš oddaluje. Vede řeči, která vláda je lepší a která horší, ale jiná kritéria než vlastní, pokřivená nejasnými zájmy, v tuto chvíli nenabízí.

Slibuje uklidnění, celou situaci ale kormidluje směrem do chaosu: týden dva budou na sestavení nové vlády, měsíc na sepisování programového prohlášení. Když vláda nezíská důvěru, má Zeman teoreticky neomezený čas k navržení nového premiéra. Pokud hned navrhne dalšího premiéra, půjde o další měsíc a půl, možná ale podstatně déle. Mezitím budou vládnout lidé, kteří nebudou nijak odpovědní voličům a nebudou se mít proč bát neúspěchu v budoucích volbách. A lidé, jejichž vybírání si Zeman - jak ho známe - evidentně nenechá ujít.

Zeman nicméně dělá jen to, co se od něho čekalo. Ovládl prostor, který se před ním uvolnil. Volbou premiéra blízkého ČSSD vystavil do nejtěžší situace právě tuhle stranu. Volba Klause by rozkládala ODS, volba Rusnoka bude rozkládat ČSSD. Jít proti Rusnokovi znamená jít nejen proti Zemanovi, ale také do značné míry proti vládě, která může být do značné míry předobrazem té příští levicové. ČSSD tak stojí před skutečnou zkouškou jednoty.

Zeman opanoval prostor i svým slovníkem. Opět nesnesitelně lehce dělí lidi na amatéry a profesionály. Místo “úřednická” vláda vnutil minimálně veřejnoprávním médiím pojem vláda “odborníků”. Stačí ale zavzpomínat, jak si “odborníci” vedli v poslední úřednické vládě vedené Janem Fischerem.

Za tehdejšího ministra průmyslu Vladimíra Tošovského nedokázal (možná nechtěl) tento úřad včas reagovat na prudké snížení cen solárních panelů, nenavrhl včas snížení výkupních cen elektřiny a výsledkem jsou zbytečné miliardové dotace pro solární barony. 

Další “odbornice” - ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová - držela ochrannou ruku nad nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou a vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou, jejichž podíl nad korupčním prostředím v Česku již nikdo soudný nezpochybňuje.

“Odborník” - ministr obrany Martin Barták – pak schválil dostavbu Ústřední vojenské nemocnice za dvě miliardy korun, kterou jeho nástupce horko těžko za cenu vysokých penále rušil. Nehledě na podezření z korupce, jemuž nyní Barták čelí. “Odborný” ministr vnitra zase držel při životě skandální praxi, kdy policejní vyšetřovatelé chodili informovat ministra o stavu vyšetřování citlivých kauz, takže pak mohl do jejich průběhu zasahovat.

Tohle se odehrálo v minulosti. Bohužel Zeman neskýtá žádné záruky, že jeho “odborníci” si povedou lépe. Jestli je skýtá Rusnok, není zatím jasné.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].