Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Zakážeme lidem volit?

Ekonom Dušan Tříska dokazuje, co se stane, když začne ekonom navrhovat celospolečenské změny, kterým vůbec nerozumí

Ekonom a podnikatel Dušan Tříska • Autor: Jan Rasch
Ekonom a podnikatel Dušan Tříska • Autor: Jan Rasch

Ekonom a pedagog Dušan Tříska přišel s pozoruhodnou tezí, jak vyřešit narůstající nerovnost ve společnosti.

„Znovu bychom měli zvážit princip všeobecného a rovného volebního práva, díky kterému je politické rozhodování ovlivňováno stále širší skupinou sociálně deprivovaného, neproduktivního či dokonce vyloučeného obyvatelstva. Následný růst finančních transferů (dotací a sociálních podpor) totiž pouze zhoršuje sociální mobilitu, která jediná je skutečným klíčem k řešení uvedeného problému,“ píše Tříska v dnešních Hospodářských novinách.

Na závěr textu v Macháčkově výměně pak dodává: „Tvrdím, že ti, kdo obdobné návrhy považují za extrémistické, ve skutečnosti žádná řešení nepředkládají.“

Mýlí se. Také mám jedno řešení. Zakažme volit Dušanu Třískovi. Nebo zakažme volit každému, jehož příjmení začíná na písmeno T (i když to by se mi zrovna nelíbilo), nebo třeba všem mužům. Vyberte si jakoukoli skupinu chcete. Je to extremistické? Možná, je to ale hlavně stejný nesmysl, jaký navrhuje Dušan Tříska.

Čemu by pomohlo odebrání voličského práva? Ano, nepochybně ještě větší frustraci nezanedbatelné části společnosti a kdo ví, možná by to vedlo i k revoluci. Jak jinak by se pak tito lidé měli domoci práv?

Ale především, jak by to vyřešilo onu sociální nerovnost? Už někdo někdy slyšel, aby se lidem zlepšila kvalita života poté, co se jim vezme část jejich práv? Ano, zkusili to komunisté, ale víme, kam to vedlo.

Tříska dokazuje, co se stane, když začne ekonom navrhovat celospolečenské změny, kterým vůbec nerozumí. Ve své teorii vidí, že kdo vydělává, ten by měl mít větší práva a nikdo by mu to neměl kazit. Jenže to už se děje, a dokonce bez zákonného odebrání práv.

Za prvé, úspěšní více vydělávají a mají tudíž pohodlnější život. Za druhé, úspěšní se snáze dovolají pomoci (ať už je řeč o zdravotnictví, policii či justici). A za třetí, je naprostý omyl, že je stále více sociálně vyloučených voličů, kterým politici nadbíhají.

Vidí to snad někdo ve sněmovně? Proti vyloučeným tu naplno či aspoň částečně vedli předvolební kampaň úplně všichni. Komunisty počínaje a občanskými demokraty konče. Proč? Nejen proto, že na to veřejnost slyší, ale především proto, že sociálně vyloučení se zrovna k volebním urnám nehrnou. Na to už léta upozorňují sociologové, v Česku například Lukáš Linek.

Někdejší spolupracovník Václava Klause a spoluautor kuponové privatizace Dušan Tříska si tu zahrává s ohněm. Podobné úvahy mohou brzy vyvolat úplně opačnou debatu. Tedy jestli nezbavit politických práv ty úspěšné, protože ti už mají vlivu více než dost. Což je samozřejmě také nesmysl.

Je největší výsadou posledních let, že ústava zaručuje stejná práva všem. Pokud je začneme plánovaně někomu odbírat, kde se to zastaví?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].