Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Konec míru v Evropě

Rusko, uprchlíci, Islámský stát i řecká krize přinášejí velká rizika, ale také skvělé zjištění

Francouzští policisté nasazení na dopadení pachatelů útoku na redakci Charlie Hebdo. (Paříž, 8. leden) • Autor: Globe Media /  Reuters
Francouzští policisté nasazení na dopadení pachatelů útoku na redakci Charlie Hebdo. (Paříž, 8. leden) • Autor: Globe Media / Reuters

Evropská unie dostala za sedmdesát let trvající mír na starém kontinentu dokonce Nobelovu cenu. Klid, který nastal po pádu železné opony, ale končí, prorokují to občané Evropské unie i její politici – naposled ve čtvrtek v Polsku na velkém vojenském cvičení NATO.

Rusko se probudilo - a co bude následovat po ataku Ukrajiny, se dá jen odhadovat. Prezident Vladimir Putin čerstvě oznámil posilování jaderného arzenálu o čtyřicet mezikontinentálních střel. Vojenští experti stále analyzují, kam až dosahují hybridní akce Moskvy, které pomocí dezinformací a ovládaní strategických odvětví dobývají Evropu.

Vlny uprchlíků z Afriky i Asie jsou obezřetnějšími komentátory vnímány jako invaze do Evropy. I když si odmyslíme všechny strašáky, ať ty primitivní či nábožensky xenofobní, není možné pochybovat, že imigranti přinášejí také problém. Zřejmě budou něco stát sociální pokladny. Nikdo nemůže vyloučit, že jsou mezi nimi vyslanci radikálních i teroristických organizací, kteří tu mohou tvořit pátou kolonu, podobně jako ji tvořili špióni komunistických zemí – přestrojení za utečence - během železné opony v celém světě.

Islámský stát je dalším destabilizačním prvkem v Evropě. Tak trochu si za to může západní kultura sama. Islámský stát je evidentně řízen lidmi, kteří prošli školou Saddáma Husajna nebo Muammara Kaddáfího. Tedy tyranů, kteří byli svého času podporováni komunistickými státy. A když oba režimy padly, nedokázal západ zvládnout další dění v těchto zemích. Výsledkem jsou dvě centra Islámského státu, z nichž prchají lidé, kteří by tam mohli být jistou oporou demokratických myšlenek. A i kvůli tomu čekají od Západu jistou vstřícnost.

Nakonec Řecko. Dnes to vypadá, že padne, zatřese se euro i unie - a Evropané pochopí, že jejich unie nemusí být něco neměnitelného, že mohou existovat regiony, které se prostě odloučí. Myšlenka jednotné Evropy bude nahlodána. Nesoulad v pohledu na společnou měnu, prudký nesoulad v pohledu na uprchlíky nebo na riziko ruské expanze bude dále Evropu rozdělovat. Argumenty budou čím dál tím ideologičtější – což už nyní sledujeme právě v debatě o uprchlících. V Evropě neskončí mírové období jen kvůli vnějšímu ohrožení, ale i kvůli vnitřním hádkám. Putin bude mít radost.

Je tu ale jistý fakt, který by mohl všechna rizika přebít. Problémy valící se na kontinent jsou tak velké, že i ty nejeuroskeptičtější země a ti nejeuroskeptičtější občané si uvědomují, že řešení může najít jen Evropa, nikoli jednotlivé státy. Tohle vědomí společného ohrožení může Evropu jen posílit. Buďme tedy trpěliví při poslechu či čtení všech těch lamentací, jež se na nás hrnou, říká pan Patizon.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].