Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Větší pravomoci BIS. Skvělé

Tajná služba si je zaslouží, ale občané si zaslouží ochranu před BIS

Šéf BIS: Kdo pohlídá hlídače? • Autor: Profimedia.cz
Šéf BIS: Kdo pohlídá hlídače? • Autor: Profimedia.cz

Terorismus bývá podle zpráv mnoha tajných služeb financován organizovaným zločinem, špinavými penězi. BIS dostala větší možnost zjistit, jak je to v Česku. Nemusí soudci v žádosti o povolení přístupu k bankovním kontům prokázat, že jde o konto teroristů. Stačí, když soudce přesvědčí, že jde o účet zločinců. Mělo by to svět skutečně více chránit před teroristickými aktivitami; je tu ale vážně palčivá otázka. Kdo zkontroluje, že BIS tuhle možnost nezneužívá? A měli bychom to vůbec kontrolovat?

BIS dostala ve středu o něco větší pravomoci při odposlechu telefonů, má právo získat informace o daňových přiznáních nebo účetnictví tuzemských firem a občanů. Co to ale přesně znamená? Nemá cenu si hrát na experta, nikdo kromě BIS neví, jak tajná služba své kompetence používá. Nevíme, jestli je nepoužívá proti občanům, jestli nemanipuluje politiku, jestli sama neorganizuje zločinná spiknutí. Dnes pouze můžeme BIS věřit, že to nedělá. „Veřejná“ parlamentní kontrola, která by měla zajistit, že se to neděje, je bezzubá. Nulová.

Vláda i její šéf Bohuslav Sobotka jsou si vědomi tíhy takového podezření a premiér už před rokem slíbil, že ruku v ruce s rozšířením pravomocí zesílí kontrolu tajné služby. Před týdnem přišel s návrhem, že by BIS měla kontrolovat – dokonce i živé svazky – veřejná komise složená z bývalých soudců. Námitka, proč ze soudců - oč víc znají fungování tajné služby než příslušníci jiných profesí? A jsou soudci skutečně těmi nezkompromitovanými občany, kterým bychom slova o fungování BIS věřili? Proč ne státní zástupci, nebo novináři - nebo uzenáři? Námitka vcelku salónní, návrh je to zatím pouze teoretický. Doba, kdy se o vzniku mluví, se tak protáhla na třináct let.

BIS potřebuje veřejnou kontrolu a připouští to i sama BIS. V řadě dlouhodobějších demokracií je taková veřejná kontrolní komise složená z lidí s nezpochybnitelnou pověstí. Reputací takového kalibru, že persona něco řekne a my jí to věříme. Komise složená z takových lidí by veřejnosti samozřejmě nemohla sdělovat, na čem BIS pracuje, ale mohla by říct: Ano, zkontrolovali jsme takovou operaci, vše bylo podle zákona a mělo to smysl v tom, že chránila tuhle zemi, tento kontinent. Jenže nic takového nemáme.

Otázka je proč. Bojí se politici, kteří musí vytvořit mantinely pro takovou komisi, pustit do ringu někoho, kdo je bude moci kontrolovat přes tajnou službu? Nebo je to prostě jen nezajímá? Nikdo na ně netlačí, třeba na rozdíl od postavení hráze imigrantům, žádná veřejná poptávka po kontrole BIS není. Nedá se ani vyloučit, že si občané myslí, že by se v Česku nenašlo pět nezkompromitovaných person, kterým by věřili. Třeba to Češi, Moravané a Slezané považují jen za vyhazování peněz.

A tak se nám tu rozšiřují pravomoci tajných služeb. A na internetu mezitím přibývají konspirační teorie o tom, jak to tady už stejně mají všechno pod palcem - pokud to tedy zrovna neovládají zednáři.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].