Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Máte rádi kapitalismus?

Martin M. Šimečka • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Martin M. Šimečka • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Vít Bárta není černou ovcí české politiky, ani jejím vedlejším výhonkem, nýbrž jejím ovocem a přímým důsledkem. Sjednotil její obsah a formu do logického celku a spojil to s vlastní zkušeností s českým kapitalismem. Jeho postřehy v „projektové dokumentaci“ pro založení strany, jak je zveřejnil MFDnes, jsou přesné:

„Dnes politická a ekonomická moc splývá. Peníze plodí moc a moc plodí peníze.“ Anebo: „V rámci konkurenčního boje se snižuje práh citlivosti topmanažerů vůči nemorálnímu a nelegálnímu jednání s pocitem, že se tak chovají všichni.“

To, co většina lidí ještě stále považuje za zhoubné a většina politiků se ještě stále usilovně snaží zakrýt, Bárta přijal jako východisko pro svoji činnost. Tento malý český Machiavelli 21. století (žádný Napoleon, jímž by rád byl) pozorně studoval podstatu českého kapitalismu, jímž je propojení politiky a byznysu, a rozhodl se ji naplno využít.

Není jasné, jaké důsledky bude mít tento příběh na českou veřejnost a její zbývající důvěru v politický systém. Ten se nadále tváří, že jeho tři pilíře - zákonodárství, exekutiva a soudnictví - jsou ještě pořád nejen oddělené od sebe navzájem, ale že jsou oddělené také od soukromého byznysu.

Je však už jasné, že i bez neblahé české zkušenosti z posledního týdne se ve světě povážlivě zhoršuje pověst volného trhu a kapitalismu jako takového.

Poslední vydání týdeníku The Economist uvádí čísla ze světového výzkumu popularity ideje ekonomiky volného trhu. Vyplývá z nich, že v posledních letech rychle ubývá příznivců volnotržní ekonomiky dokonce i v kolébce tohoto principu, v USA. Ještě v roce 2002 80 procent Američanů souhlasilo s názorem, že systém volného trhu je nejlepší na světě. Dnes je to už jen 59 procent. Paradoxně mezi největší vyznavače této ideje patří dnes Číňané a Brazilci (68%) a její popularita roste i v prosperujícím Německu (69%), které se octlo na vrcholu řebříčku. Naopak Francie je na chvostě s trvale klesající tendencí (30%).

Doug Miller, šéf agentury GlobeScan, která výzkum prováděla, vysvětlil americký pokles důvěry ve volnotržní kapitalismus (u Američanů vydělávajících méně než 20 tisíc dolarů ročně je pokles dramatický – z 76 na 44% za jeden jediný rok) tím, že americký byznys má blízko ke „ztrátě společenské smlouvy“ s běžnou americkou rodinou.

Údaje z Česka chybí. Velká škoda, že agentura si tuto malou zemi nevšimla, protože právě tady jistý Vít Bárta využil ideu volného trhu převratným způsobem. Jak velmi přispěl k popularitě kapitalismu, je lepší nedomýšlet.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].