Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Novináři jako hrobaři EU

Trojka může znamenat blbou známku na vysvědčení, antický triumvirát, tři krále nebo třeba svatou trojici syna, otce i ducha svatého, ale má ještě jeden mnohem zlověstnější význam. Nejnověji toto slovo používají evropská (a dokonce i americká média) v jeho ruském významu, píší ho anglicky jako „troika“ a mají tím na mysli Evropskou unii, Mezinárodní měnový fond a Evropskou centrální banku jako spolek institucí, které dohlížejí na plnění podmínek záchranné půjčky pro Řecko, Irsko a Portugalsko. Když jsem to slovo uviděl poprvé před nějakým rokem v evropských novinách – i tak solidních jako jsou Financial Times -, řekl jsem si, že to je konec Evropy a v duchu se ptal, který vůl asi na tento výraz přišel jako první. Copak nezná sílu slova?

Proti trojce demonstrují v Řecku, v Portugalsku či ve Španělsku davy zejména mladých lidí, protože považují jejich škrty za nelidské a jsou přesvědčeni, že tento triumvirát obhajuje jen zájmy finančních trhů, všech těch bohatých bankéřů, kteří přivedli svět do krize a teď se ještě spikli s politiky proti lidu, aby jej opět sedřeli z kůže a vydělali další miliardy. „Troika“ je pro ně synonymem zla, nadvlády mocných, jejichž oběťmi jsou miliony bezbranných lidí.

Já si spíše myslím, že tento triumvirát je v zajetí dluhové pasti, v níž se octl celý západní svět. Je to spíše neschopnost vykročit z bludného kruhu myšlení, v němž se triumvirát točí, než zlý úmysl a touha vycedit z lidí poslední kapky krve ve prospěch kamarádů v bankách. Jenže název, který mu přiřkla média, přímo vybízí myslet si o něm jen to nejhorší.

Možná ten vůl, co výraz „troika“ použil před rokem jako první, myslel na ruské sáně tažené třemi koňmi (i těm se říkalo trojka), ale v minulém století se toto slovo vrylo do paměti celé jedné generace v Rusku v úplně jiném významu. Trojka byl totiž tříčlenný orgán Stalinova Velkého teroru ve třicátých letech. Členové trojek v černých kožených kabátech brázdili širou krajinu, nad ránem vytahovali lidi z postele a buď je posílali do lágrů na smrt, anebo je rovnou stříleli do týla.

Sestava byla vždy stejná: místní funkcionář komunistické strany, místní šéf NKVD (předchůdkyně tajné policie KGB) a místní prokurátor. Měli od Stalina pravomoc popravovat lidi bez soudu, což také zhusta dělali. V období Velkého teroru, tedy v průběhu jen několika let, zastřelili téměř 700 tisíc lidí.

Mladí lidé, kteří proti dnešní trojce EU, MMF a ECB protestují, zřejmě nemají ani tušení o děsivé asociaci, která slovo „troika“ vyvolává. Možná je však jen otázkou času, kdy jim to dojde a začnou přirovnávat třeba šéfa Evropské komise či MMF ke Stalinovi. Spojí si tohoto masového vraha a diktátorského vládce nad osudy milionů lidí s dnešní finanční a politickou elitou. Rád bych znal toho vola, který do médií hodil před rokem tuto časovanou bombu. Protože až vybuchne, Evropská unie to nemusí přežít.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].