Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 15. dubna 2015

Americký prezident Barack Obama a kubánský prezident Raúl Castro na jednání v Panamě • Autor: ČTK
Americký prezident Barack Obama a kubánský prezident Raúl Castro na jednání v Panamě • Autor: ČTK

08:00
Dobré ránoStředa 15. dubna má být slunečná, s teplotami až 22 stupňů. Před 103 lety se potopil Titanic a před dvěma lety zaútočili atentátníci na bostonský maraton. Vláda bude dnes znovu projednávat cestu prezidenta Zemana do Moskvy a lze předpokládat, že ji schválí, neboť se hlava státu vzdala úmyslu zúčastnit se kontroverzní vojenské přehlídky po boku Vladimira Putina a Kim Čong-una. Bývalý premiér Petr Nečas bude vypovídat u soudu v kauze Nagyová a dnešní DJ bude tyto i další události bedlivě sledovat.A tady je jedna jarní píseň.  

08:45
Kupte si lehátko z TitanikuJak již bylo řečeno, dnes je výročí potopení Titaniku. Společnost BBC upozornila na dražbu, která se v sobotu 18. dubna uskuteční v anglickém hrabství Wiltshire; movití návštěvníci si na ní budou moci koupit dřevěné lehátko, které na palubě parníku sloužilo k odpočinku. V době katastrofy, ve chvíli, kdy se nedostávalo záchranných člunů ani vest, lehátko možná pomáhalo někomu udržet se nad hladinou. Z vody bylo vytaženo až poté, co se parník potopil.Cena, za kterou licitátor odklepne jeho prodej, se může vyšplhat až na 80 tisíc liber. Nejen proto, že jde o předmět z legendárního plavidla, ale i proto, že idiom „přestavovat palubní lehátka na Titaniku“ se stal v angličtině synonymem marného a zbytečného počínání. 

09:30
Obama: Kuba už nepodporuje terorismusKuba by nadále neměla být na americkém seznamu zemí podporujících terorismus, na němž je od roku 1982, doporučil včera prezident Obama. Země se na seznam dostala kvůli podpoře guerilových hnutí, jako je například španělská ETA nebo kolumbijský FARC. V 80. letech se Kuba též angažovala ve válce v Angole.Prezident pro svůj krok nepotřebuje souhlas Kongresu, rozhodnutí nicméně podléhá déle než měsíc trvajícímu přezkumu, během něhož mohou zákonodárci přijít s protitahem, který by odstranění Kuby ze seznamu zabránil. Podle serveru Politico.com je však nepravděpodobné, že by uspěli.Reakce republikánské opozice jsou smíšené: zatímco senátor a prezidentský kandidát Marco Rubio nebo guvernér Floridy Jeb Bush rozhodnutí odsoudili jako předčasné a nepodložené, senátor Jeff Flake jej přivítal. Na seznamu by podle něj měly být jen státy, které skutečně terorismus spoznorují - jsou na něm nyní například Sýrie, Írán a Súdán. Kuba podle americké admistrativy žádnou podporu guerilám v posledním půlroce neposkytovala.Obhájci prezidentova kroku také upozorňují, že navázání diplomatických vztahů a posílení turistiky mezi oběma zeměmi, jež prezidentův krok umožní, budou nahlodávat režim bratří Castrů. Obchodní embargo ovšem zatím zůstává v platnosti, jeho odvolání podléhá schválení Kongresu.A tady je písnička - Roger Waters

10:15
Kam s mozkem Otce národa?Vědci se přou, co si počít s mozkem národního buditele a zakladatele české moderní dějepravy Františka Palackého. Jak informoval Český rozhlas, mozek je nyní uložen v jednom z pilířů Panteonu historické budovy Národního muzea. Brzy ovšem začne začne generální oprava budovy, a tak není jasné, co si s mozkem počít. Ředitel muzea Michal Lukeš by mozek po dobou rekonstrukce nejraději uložil u sebe doma. Ale co až rekonstrukce skončí? Více na uvedených stránkách Rozhlasu.A zde je píseň.  

11:15
Humanitární apokalypsa u bran EvropyKolem 400 migrantů se zřejmě utopilo ve Středozemním moři poté, co se jejich loď převrhla při plavbě z Libye. Italské pobřežní stráži se podařilo zachránit 144 lidí, často adolescentů. Od pátku již italských břehů dosáhlo více než 8000 běženců.Vlna, která se valí k břehům Evropy, sílí, osmadvacítka si s ní neumí poradit a následky jsou tragické. Od začátku roku zahynulo více než 500 lidí, což je 30× více než za stejné období loňského roku.Pomohlo by, kdyby uprchlíci mohli žádat o azyl na ambasádách mimo evropskou půdu, což by snížilo jejich motivaci vydávat se na nebezpečnou plavbu a dosáhnout za každou cenu břehů Unie. Uprchlíky by pak měly více přijímat i země jako Česko, což by snížilo tlak na pobřežní státy. Zároveň by se Evropa měla více starat o ochranu svých břehů.Je pravděpodobné, že sílící politický i environmentální neklid v Africe a na Blízkém východě Unii donutí problém nějak řešit a doufejme, že to nebude jen represí. 

11:55
A jakou cestu byste zvolili vy?Ještě k uprchlické vlně mířící k branám Evropy: se zajímavým pokusem veřejnosti představit, v jaké situaci se běženci ocitají, přišlo nedávno zpravodajství BBC. Na svých internetových stránkách čtenářům nabídlo hypotetickou cestu ze Sýrie do zaslíbené Evropy, sestavenou podle zážitků skutečných běženců. Pokud vládnete angličtinou, vyzkoušejte si ji. Váš domov zničila válka a vy se s rodinou snažíte dostat do bezpečí. Uvidíte, jak malé jsou šance a v jaké situaci se můžete ocitnout.Oldřich Janota

13:30
Slaná kaše na MarsuUž více než deset let se odborníci přou o původ záhadných stružek na svazích hor a kráterů na Marsu. Vytváří je podpovrchové tání vody? Zajímavé vysvětlení přinesla nyní sonda Curiosity. Její přístroje naznačily, že soli v martské půdě zvané perchloráty vážou atmosférickou vodu za vzniku jakési slané vodnaté kaše, která se možná na vzniku stružek podílí.Data ukazují, že dokonce i v rovníkové oblasti, kde se sonda pohybuje, existuje něco na způsob denního vodního cyklu. Za zimních nocí voda zamrzá v perchlorátech v půdě; ve dne, kdy teplota stoupá, se pak opět vypařuje. Blíže pólům planety, kde je ovzduší vlhčí, cyklus nejspíš probíhá ještě výrazněji. Není vyloučeno, že oteplení tam může ztuhlou slanou kaši rozehřát a vznikne co si na způsob bahnotoku, který po sobě zanechá jednu ze stružek pozorovaných z oběžné dráhy. Více zde, snímky stružek pak tady

14:45
Nečas: manželku nikdo nesledovalJak informují zpravodajské servery, bývalý premiér Petr Nečas dnes u soudu odmítl tvrzení, že jeho bývalou manželku Radku sledovala vojenská rozvědka. K žádné nezákonné činnosti nedošlo, nikdo by neměl být stíhán. Co přesně Nečas u soudu řekl, není však příliš jasné, jednání bylo uzavřené. Podle žalobců se Nečas pouze snaží zbavit svou ženu viny.A tady je ještě jedna prastará píseň Oldřicha Janoty, na kterou dnešní DJ narazil při brouzdání na YouTube. DJ ji kdysi poslouchal na páskovém magnetofonu Tesla B52 (se známým bombardérem neměl nic společného). Zajímavé je, že ještě před rokem či dvěma tyto staré Janotovy písničky, které hrál s kapelou Mozart K, na YouTube k nalezení nebyly, dnes už tam některé jsou. 

16:05
Evropa obvinila Google z nečestného potírání konkurenceStížnost na společnost Google kvůli údajnému porušování pravidel hospodářské soutěže dnes podala Evropská komise. Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová zaslala firmě tzv. prohlášení o námitkách, což je krok, který zřejmě bude počátkem roky trvající právní bitvy. Firma má nyní 10 týdnů na odpověď.Evropská komise již pět let vyšetřuje obvinění vznesené firmami, které s Google soupeří na trhu (například Microsoftem), že kalifornská firma ve svém vyhledávači upřednostňuje a zvýrazňuje vlastní vlastní produkt Google Shopping před inzeráty konkurence. Plných 90% vyhledávání v Evropě probíhá právě přes Google, a evropští zákazníci tak mohou být uvedeni v omyl.Podle Google to však nehrozí, neboť nabídka konkurenčních služeb je natolik bohatá, že zákazníci snadno najdou i zboží jiných prodejců a inzerentů, třeba na stránkách Amazon nebo eBay. V dalším nesouvisejícím řízení hodlá komise také zkoumat, zda Google nezneužívá pro potlačení konkurence rovněž operační systém Android.Zde jedna hudební kuriozita: Joan Baezová zpívá Karla Kryla.

17:00
Rusko zakázalo „Dítě 44“, film prý zkresluje historiiRuskému ministerstvu kultury se nelíbí film Dítě 44, natočený podle novely Toma Roba Smithe. Podle serveru Euronews měl být film pro distribuci v Rusku uvolněn dnes, ale nebude, neboť prý „zkresluje historické skutečnosti a interpretaci událostí před Velkou vlasteneckou válkou, během ní a po ní“. Je nepřípustné promítat něco takového právě v době oslav 70. výročí vítězství nad nacistickým Německem, tvrdí ruské ministerstvo.Film s Tomem Hardym v hlavní roli se odehrává za Stalinových časů a vypráví o snaze tehdejších úřadů popírat, že v tak dokonalém státě, jakým je Sovětský svaz, může existovat zločin a dokonce řádit sériový vrah dětí.Pozoruhodné jsou též okolnosti provázející zákaz: včera se uskutečnilo uzavřené promítání pro ministerské úředníky a novináře. Ani prvním, ani druhým se film údajně nelíbil. Zkresleny jsou prý například charaktery sovětských občanů té doby.K vlně kritiky se nakonec připojil i sám ruský distributor. „Jsme rádi, že naše stanovisko se shoduje s míněním ministerstva. Považujeme za důležité, aby stát zesílil kontrolu distribuce filmů se společensky významným dopadem,“ uvedla podle Aktuálně.cz distribuční společnost, která stažením filmu utrpí značnou finanční ztrátu.Pamětníkům časů před rokem 1989 to jistě něco připomíná - chraň bůh, aby si občané mohli sami udělat názor. V nerozborné jednotě strany a lidu…Čímž se dnešní DJ loučí a přeje čtenářům hezký večer. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].