Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt hub

V Brně se krmilo myšlenkami a smažákem

Na konferenci TEDx má člověk pocit, že věci lze měnit

Úspěšný manažer, který radí zrušit porady. Právník, kterému se podařilo porazit korupčníky v státní správě. Digitální kanárci, kteří nám v mobilu řeknou, jestli je venku dost čistý vzduch na ranní jogging. Seminář TEDx, který se o víkendu konal v Brně, umožňuje za jediný den načerpat inspiraci na týdny dopředu, poznat zajímavé lidi a oprášit pocit, že věci kolem sebe doopravdy lze měnit, aniž člověk musí být superman.

Konference pod hlavičkou TED (Technology, Entertainment, Design) se poprvé konala v roce 1984; původně to byl elitní klub, TEDx je nový formát pořádaný na základě licenčních podmínek. Pořád ale platí, že princip stojí na vystoupení lidí, kterým se podařilo vymyslet inovaci, stojí za nimi úspěšný projekt nebo „jen“ mají příběh, kterým chtějí ostatní inspirovat. Asi čtvrthodinové přednášky se natáčejí a jsou volně dostupné na webu; po celém světě je už shlédlo přes miliardu diváků a vystoupili na nich i Bill Gates nebo Al Gore.

V Brně se TEDx konal potřetí. Chodbami elegantní budovy divadla Reduta korzovaly stovky lidí, kteří se sem evidentně přišli dozvědět něco z vědy, umění či podnikání. TEDx předchází pověst trochu hipstersko-geekovské akce, ale organizátorům je nutno vysmeknout poklonu – celý den sytila skvělá atmosféra, bloky přednášek mimořádně šlapaly a příspěvky byly vybrány tak precizně, že si autorka těchto řádek u každého druhého říkala „o tom musím aspoň napsat“.

Střídala se nejen témata, ale i tón vystoupení. Od intimního – to když Alena Janíčková vyprávěla, jak jí život změnil pád ze stromu, byla upoutána na vozík a rozhodla se energii využít v projektu mapy bezbariérovosti vozejkmap.cz. Přes rozverné, kdy architekt Osama Okamura zahájil přednášku o využití veřejného prostoru slovy „Nejsem můj bratr“ - což někdo komentoval slovy, že pokud by se Tomio Okamura vyjadřoval i k brněnskému veřejnému prostoru, nikoho by to nepřekvapilo. Až po vážnou, když právník Pavel Franc popisoval, jak u soudu porazil velké korporace i stát.

Všechny řečníky přitom spojovalo sdělení, které nejpřesněji pojmenoval právě Franc: „Věci kolem sebe měnit lze, člověk se ale musí rozhodnout být aktivní - a najít lidi, kteří se s ním spojí." A to se i dělo. Nad kávou, při obědě i během hraní počítačových her pro nevidomé si někdo neustále vyměňoval vizitky nebo se propojoval na Facebooku.

Z nadšení návštěvníka vytrhla snad jen úsměvná kombinace hned několika přednášek na téma správné stravy a občerstvení stávajícího z řízků a smažáku. Ještěže TEDx člověka nabil na hodně dlouho dopředu nejen smaženou energií, ale i zdravou chutí začít něco dělat - a měnit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].