Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

S Ondřejem Hrušákem o financování vědy

O problémech s financováním vědy přes Ministerstvo zdravotnictví i alternativním návrhu zákona o univerzitních nemocnicích a univerzitních zdravotnických pracovištích jste mohli diskutovat s Ondřejem Hrušákem, děkanem na 2. lékařské fakultě UK.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Ondřej Hrušák

On-line rozhovor se týká 2 témat:

1. Ministerstvo zdravotnictví ČR nedodrželo vlastní posunutý termín a výsledky soutěže o granty, které měly v celé České republice běžet od července 2008, oznámilo až koncem listopadu 2008. Jedna miliarda Kč určená pro medicínský výzkum se v letošním roce nevyčerpá.

2. Univerzita Karlova zveřejnila vlastní návrh zákona o Univerzitních nemocnicích (http://iforum.cuni.cz/IFORUM-6242.html).

Ondřej Hrušák v roce 1990 úspěšně zakončil studium na Fakultě dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Na Graduate School v New Yorku začal v roce 1990 Ph.D. studium, které dokončil v roce 1999 (Etiopatogeneze a klinické souvislosti imunofenotypu dětské akutní lymfoblastické leukémie). Od roku 1993 pracuje ve Fakultní nemocnici v Motole a na 2.lékařské fakultě UK, má atestace z pediatrie a z alergologie a klinické imunologie.

(On-line rozhovor je hodinový, je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách.)

:48KarelDobry den, zajimalo by me, jak dlouho trvalo napr. Finsku, nez se z vedecky prumerne zeme dostalo na svetovou spicku (samozrejme s interesi a poddotazem, jak by to tedy dlouho mohlo trvat Ceske republice) S pozdravem Karel10:04Ondřej HrušákTento dotaz se týká spíš starších článků v Respektu, na něž byl u tohoto rozhovoru link. Podstata „finského způsobu“ rozdělování financí na vědu je v tom, že se hodnotí předchozí publikace jako jediné nebo dominující kritérium, odpadá obrovská agenda se sepisováním, hodnocením a spravováním grantů. Podle tohoto modelu bychom měli rozdělovat významnou část českých peněz na vědu po ukončení Výzkumných záměrů. Možná, že tak některým problémům s grantovými agenturami předejdeme.
Omlouvám se, nemám teď přesné časové údaje o Finsku, jen vím, že vědecky jde země opravdu vzhůru – možná to mělo i souvislost s lepším hospodářským výkonem.:51PavelDobry den, nezda se Vam pocet lekarskych fakult v nasi republice prilis vysoky? A mohu se zeptat kolik procent studentu mediciny je na UK ze Slovenska? Dekuji za odpoved!10:05Ondřej HrušákTento dotaz není úplně k tématu, ale přesto:
Českých lékařských fakult je 7. Z programů v češtině (kde jsou i Slováci) vychází přibližně 1000 lékařů ročně. Počet fakult je srovnatelný s mezinárodním průměrem, nemyslím si, že bychom měli příliš mnoho fakult. Počet nezaměstnaných lékařů je velmi nízký, naopak - některé oblasti ukazují nedostatek.
Slovenských studentů má např. naše fakulta přesně 10% a někteří z nich patří k vynikajícím. Tak jako každá slušná fakulta kdekoliv na světě, i my jsme velmi rádi za každého vynikajícího studenta.:42Jana BujňačkováProč vytvořila UK vlastní návrh zákona o univerzitních nemocnicích? Proč se tak nedělo ve spolupráci s ministersvem? Kde nastala chyba v komunikaci? Děkuji za odpovědi.09:58Ondřej HrušákJá osobně respektuji, když MZ má nějakou koncepci zdravotnictví. Z toho důvodu jsme rádi do dialogu s MZ vstupovali. Postupně bylo vidět, že MZ hlavně přesvědčuje o správnosti svého stanoviska, bez velké snahy posoudit názory ostatních. Velmi neblahý vliv na dialog mělo, když MZ oznámilo, že fakultní nemocnice do akciových společností převede nelegislativní cestou (s nulovou účastí univerzit) a teprve potom se bude bavit o případném minoritním podílu univerzit v „univerzitních“ nemocnicích.
Připomínám, že MZ univerzity opakovaně vyzývalo, ať sestaví svůj návrh zákona, v opačném případě vidělo jen jednu cestu. Návrh jsme sestavili. Mezi prvními adresáty byl právě ministr Julínek a my se těšíme na konstruktivní připomínky.:42L. ŠrůčekOna zmíněná miliarda se tedy vrací zpět do unijního fondu? Nahradí ministerstvo tuto „ztrátu“ ?09:43Ondřej HrušákOpravím malé nedorozumění: nejedná se o granty z EU. Jsou to prostředky z českého státního rozpočtu, určené na lékařský výzkum. Tím, že ministerstvo uvolnilo prostředky těsně před koncem roku, muselo souhlasit s tím, že prostředky se budou čerpat i následující rok. Nevím, jestli jste slovo „ztráta“ dal do uvozovek pro vyjádření nějakého postoje. Já osobně považuji za velkou ztrátu, když necháme vědecké týmy rok čekat, jen kvůli tomu, že to ministerstvo úřednicky nezvládne.:24Milena SterbovaDobry den. Jako laika by mne zajimalo v cem je podstatny rozdil mezi navrhem zakona MZ a tim vasim?09:56Ondřej HrušákDobrý den, Univerzitní nemocnice (UN) bude podle univerzitního návrhu veřejnoprávní institucí, s rolí univerzit a státu při kontrole; podle původního návrhu MZ ČR to měla být akciová společnost, role univerzit měla být spíše symbolická.
Řada prvků je nyní oproti původnímu návrhu podobná či stejná (třeba struktura ředitel - odborná rada - dozorčí rada), ale vy jste se ptala na hlavní rozdíl.:34Bohuslav SumaJak se k vašemu návrhu změn staví ostatní univerzity?09:57Ondřej HrušákNávrh zákona jsme s oběma dalšími univerzitami, které mají lékařské fakulty (Masarykovou v Brně a Palackého v Olomouci), konzultovali. Návrh zákona respektuje principy, na nichž se všechny univerzity shodly.:14Lešek UdatnýDobrý den, pane děkane, jak nahlížíte na grantovou politiku MZ? Zejména mně zajímá, jak vnímáte průběh grantových soutěží v letech 2007 a 2008 za ministrování pana Julínka. Děkuji.09:44Ondřej HrušákBěhem let se přes narůstající byrokratizování a další problémy stal z Interní grantové agentury MZ důležitý zdroj financí pro lékařský výzkum. Díky tomu se rychleji rozvíjela medicína v nemocnicích, na lékařských fakultách, v ordinacích, laboratořích.. Pan ministr Julínek tedy přichází v době, kdy IGA MZ funguje, ale rozhodně na ní je co zlepšovat. Letošní granty MZ nevyhlásilo včas, takže oznámilo, že poběží až od 1.7., což se nestalo, v září umístilo na web větu že výsledky oznámí „během příštího měsíce“ a nakonec výsledky vyvěsili toto pondělí. To je zcela bezprecedentní situace, i když se i na předchozí fungování IGA MZ dívám poměrně kriticky.:04Charlotte MahlsdorfováMám pocit, že ministerstvo klade přílišný důraz na své nepřesvědčivé vysvětlování regulačního poplatku (a jiné marginálie), a tím záměrně odvádí pozornost od svých zásadních chyb ve financování resortu. Co si o tom myslíte vy? Děkuji za odpověď…09:45Ondřej HrušákAno, přesně ten dojem na mne ta nemotorná obhajoba regulačních poplatků dělá. Já osobně např. důvody pro ty skloňované poplatky chápu, taková věc se ale musí jednoznačně vysvětlit veřejnosti, rozhodně ne jako pokuta za nadužívání zdravotnictví. Ministerstvo s tím strávilo příliš času a elánu, což asi umožnilo chyby jako je špatné spravování veřejných peněz na granty.:20lenkaco rikate na nazor prvniho namestka ministra ze by lekarske fakulty mely sami nekolik milionu pridat do univerzitnich nemocnic. copak uz nestaci ze vkladate know-how a zejmena prestizni privlastek? hezky den!09:59Ondřej HrušákAno, souhlasím s Vámi, navíc každá lékařská fakulta vkládá do fakultních nemocnic nemalé mzdové prostředky (u nás je to zásadní položka v rozpočtu). Nejdříve jsem myslel, že MZ těmto triviálním faktům rozumí a snaží se o organizační přeměnu do Univerzitních nemocnic, kde by nebylo nutné rozdělovat, jestli při operování např. vlastně neprovádím výuku, když na mě (nikoliv na mě osobně:-) ) kouká medik. Výrok pana náměstka v nás vzbudil dojem, že není míněn vážně a jedná se spíš o nějakou strategii při dohadování UN.:58Eva KašparováČím je (byl) odůvodněn odklad vyhlášení grantů? Proč k této situaci došlo? Vyplyne z toho minimálně „drahé ponaučení“ pro další období?09:46Ondřej HrušákNevím o žádném zdůvodnění ani omluvě za zpožděné vyhlášení výsledků.
Ministerstvo se (podobně jako MZ za předchozích vedení) snažilo o rekonstrukci IGA, to bych očekával, že by mohl pan ministr prezentovat jako důvod. Ani při rekonstrukci ale nelze pominout zásady dobrého spravování veřejných peněz.
Útěchou je, že na nervozitu lékařské vědecké veřejnosti reagovalo MZ alespoň vyhlášením výsledků (soutěže, vypsané téměř před rokem). Roční skluz to ale nezachrání.:40L. ŠrůčekDěkuji za vaši odpověď i opravu. Jak je to tedy se situací podpory výzkumu v rámci univerzitních nemocnic z EU? Na základě čeho se přidělují tyto prostředky a jaký je podíl peněz unijních a těch které jsou z našeho státního rozpočtu?10:16Ondřej HrušákV současné době máme fakultní nemocnice (FN) a lékařské fakulty (LF), které spolupracují na půdě společných pracovišť - většinou klinik.
Prostředky EU samy na FN ani na LF nepřicházejí, jen v rámci grantové soutěže. Granty EU představují v tuto chvíli menšinu peněz na vědu.:50Radka LázničkováPromiňte mi také laickou otázku, ale podle jakého klíče je pacient přidělen k léčbě buď v univerzitní nebo krajské nemocnici? Rozhoduje již diagnóza všeobecného lékaře? V jakém vztahu je pak pojišťovna (a platba provedených lékařských úkonů) a ony dva typy nemocnic?10:55Ondřej HrušákHlavní je rozhodnutí odesílajícího lékaře.
Sazebník výkonů pro pojišťovny je stejný pro FN jako pro jiné nemocnice.:40Tomáš HamrákPane doktore Hrušáku, za vaši práci Vám patří obrovský dík.
Zajímalo by mne ve spojitosti s tématem rozhovoru, jak se ony zmíněné potíže (problémy) dotknou konkrétně vaší fakulty?10:23Ondřej HrušákTyto obtíže znamenají omezení lékařského výzkumu, navíc obrovsky narostla administrativa (naše fakulta není výjimkou). Jeden z mnoha dopadů: výzkumné týmy, které nevěděly, zda dostanou peníze v letošní soutěži, si podávaly granty na podobná témata pro příští rok - někdy zbytečně.
Neschopnost vyplácet mzdové prostředky způsobila personální problémy.:13Václav MišákAlternativní návrh zákona jste zaslali ministrovi - bude se připomínkovat, měla by k němu náskledovat diskuse - co když k potřebné diskusi nedojde, jak zajistíte, aby se dostal i k projednávání parlamentem?10:31Ondřej HrušákV tuto chvíli jsme požádali ministra a vládu o připomínky. Vzhledem k tomu, že na to měli jen týden, je slušné počkat, než návrh předáme standardní cestou do Parlamentu. Návrh je ale veřejně dostupný již teď.:42Jana F.pane dekane, vypada to, ze za vsim spatnym stoji ministerstvo. jak byste resil situaci vy, kdybyste byl ministrem zdravotnictvi vy? a chtel byste jim (hypoteticky) byt a proc ano/ne? cemu byste se venoval jako prvnimu? dekuji za nazory.10:34Ondřej Hrušáknechtěl, nepovažuji se za experta na zdravotnictví.:24P. VokáčZmění se chystaným návrhem situace, kdy objevy českých lékařů byly „přepouštěny“ do zahraničí (kdy nebyly prostředky k dokončení projektu a následnému uvedení na trh)?10:35Ondřej HrušákVětšina výsledků lékařského výzkumu není určena pro trh.
Jakékoliv „váhání“ s financemi pro výzkum se projeví tím, že se prostě neprovádí vůbec. Zaplaťpánbůh, když se danou problematikou zabývá alespoň někdo v zahraničí. Výsledky se pak mohou dostat k nám aspoň oklikou.
Pokud lékařský výzkum probíhá, zlepšuje to kvalitu lékařské péče - i když si toho pacienti bezprostředně nemusejí všimnout. Kvalitnější diagnostika, léčba, jejíž výsledky se týmy seriózně zabývají a hledají cesty ji zlepšit..:37Jindřich VákaMám to chápat tak, že plánovaný přechod nemocnic na státní akciovou společnost měl znamenat většinový podíl státu a přechod na univerzitní akciovou společnost zase většinový podíl univerzit? Pokud by se nemocnice na Bulovce stala metropolitní nemocnicí, bude její provoz financován Prahou?10:42Ondřej HrušákUniverzitní návrh nepředpokládá převod do akciových společností vůbec.
Původní návrh MZ předpokládal zatím většinový podíl státu v a.s., ale návrh zákona umožňoval i převod akcií najiné subjekty za určitých podmínek.
Podle univerzitního návrhu se jedná o veřejnoprávní formu.
O nemocnici na Bulovce, pokud vím, není rozhodnuto - ani podíl Prahy není stanoven.:52Jana F.no to jste mne dost utrel :) musite mit alespon nejakou predstavu co a jak udelat jinak aby to fakultam a financovani lekarske vedy prospelo, cemu se venovat prednostne a tak. a kdyz uz mluvime o fakultach, jak se k veci stavi ministerstvo skolstvi?10:47Ondřej Hrušákomlouvam se..
Fakultám i fakultním nemocnicím by prospělo, kdybychom se dohodli na přechodu FN do UN. Ten univerzitní návrh zákona by mohl být přijatelný i pro MZ, takže bychom společně mohli postavení FN/UN zlepšit, což by pomohlo českému zdravotnictví. Mělo by se současně definovat postavení UN v rámci systému zdravotnictví, aby mohly dobře fungovat jako referenční centra pro těžké nebo ekonomicky nákladné pacienty, což se teď děje za ne zcela standardizovaných podmínek. To se týká práv i povinností budoucích UN.
Ministerstvo školství, jak já tomu rozumím, je na straně našeho návrhu zákona.:53Fr. SůvaČetl jsem, že ministerstvo chtělo zaručit nemožnost nemocnice v budoucnosti zprivatizovat… Vy osobně, jaká situace by v tomto procesu (vše kolem unuiverzitních nemocnic) nastala v případě změny vlády?10:59Ondřej HrušákTo by záleželo, jakým směrem by se vláda měnila :-)
Myslím, že i kroky hejtmanů na krajské úrovni ukazují, že je důležitá osobnost jednotlivce.
Záruka neprivatizace spočivala do značné míry na kontrolní roli univerzity. Nový návrh zákona by tuto otázku řešil úplně, protože formou by nebyla a.s.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].