Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Aféra generálských trenýrek

Včera stanuli před pražským městským soudem dva vysocí armádní důstojníci a jeden generál. Za to, že v průběhu pěti let si za černé armádní peníze kupovali dárky pro sebe a své přátele, včetně prominentů generálního štábu. Více než třináct milionů, které podle žaloby utratili za luxusní lovecké nože (jeden za třicet tisíc korun), malotraktor, fotoaparáty, či trenýrky s logem armády, získali vystavováním faktur na dodávku fiktivního zboží. Jak známo generálská aféra, známá jako trenýrková, zastavila třeba diplomatickou kariéru bývalého šéfa generálního štábu Pavla Štefky.

Třináct milionů se zdá jako kapka v možná šedesáti miliardách korun, možná dvojnásobku korun, zbytečně utracených, vyhozených nebo ukradených na ministerstvu obrany. Zkoušel jsem spočítat, jaká suma byla vynaložená na věci, které armáda koupila, aniž by s nimi počítala strategická vize, na kasárna, která opravila a za babku prodala na předražené služby, nákupy, opravy a bůhví na kolik dalších trenýrek. Když do toho započítáme i padesátku nepoužívaných L 159 (zhruba třicet miliard) a velkoryse armádě a ministerstvu odpustíme pronájem gripenů (letadel, která se pronajala za dvacet miliard korun mimo strategické plány, evidentně na nátlak lobbyistů a různých zprostředkovatelů a jejich peněz) dojdeme k sumě zhruba osmdesát miliard korun. Nepočítám peníze, které armáda utratila za výcviky, školení a další akce, které k ničemu nebyly.

Zpět k těm trenýrkám. Z určitého úhlu pohledu je pořizování dárků pro vojenské papaláše ze všech těch nákupů nejhorší zprávou. Protože co můžeme čekat od armády, jejíž šéfové se chovají tak hanebně? Jak můžeme spoléhat na generála, který přijme fotoaparát jako dárek a není mu to divné? Nejde ani tak o boj, to armádě – samozřejmě až na výjimku v Afghánistánu – nehrozí. Ale právě v rozhodování o zakázkách. Úplatný úředník, lobbyista, politik vlastně nemají v takovém důstojníkovi či generálovi žádného odpůrce špatných projektů. Generál jen sklapne podpatky a řekne ano pane ministře, kupte to. Protože potom může pokračovat ve své kariéře, aniž by se cítil ohrožen a může se těšit na další dárky.

Pravda, muži, kteří stáli za černými fondy byli dopadeni už před více než třemi lety. Současné velení armády může být jiné. Ale nejsem si jist. Nevím, proč náčelník generálního štábu, generál Picek ustoupil před třemi lety šéfům resortu a přes své výhrady nechal nakoupit transportní letouny CASA. Prostě sklapl podpatky a bylo to.

PS. Jak dopadl soud, jsem do úterý večera nezjistil…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].