Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Brusel ne, Kreml ano

Suverenita může být dobrá věc a tuzemští politici by si měli v tomto pojmu udělat trochu pořádek. Na jednu stranu totiž používají suverenitu jako štít proti evropskému či bruselskému diktátu, na druhou stranu zpracovávají koncepce, které nás ženou do náruče Kremlu. Předchozí větu berte, prosím, s trochou nadsázky, prosí pan Patizon, ale důvody ji vyslovit tady jsou.

O francouzsko-německém návrhu o společné ekonomické evropské vládě se naši politici vyjadřují s rozpaky. Že by Evropa získala určitou malou moc nad tuzemským rozpočtem označují – hlavně ministr financí Miroslav Kalousek – za útok na naši suverenitu. No, mohou to tak cítit, prostě je jim lépe v bezpečí doma, kam jim moc nelezou sousedi. Mohou se zavřít a dělat své věci. Nakonec tři generace byly v tomto duchu v komunistické totalitě tak vychovávány.

Nicméně na slovo suverenita zapomínají, když jde o energetiku. Minulý týden schválená Koncepce surovinové a energetické bezpečnosti České republiky to naznačuje. Nebudeme teď rozebírat, jestli je nebo není plán vlády na jadernou, uhelnou a plynovou budoucnost této země staromódní, nebo jestli vizionářsky předvídá selhání obnovitelných zdrojů jako základu energetiky. Jde o Rusko.

Uhlí je naše surovina, jen ho vykopat a třeba i za limity. Jestli to poškodí krajinu a Krušné hory se začnou sesouvat? Nestrašte, to je jen taková pohádka ekologů. Nicméně jaderná energetika a plyn znamená velkou závislost na Rusku. Ruský plyn tvoří osmdesát procent našeho dovozu této suroviny. Nemluvě o tom, že německá RWE, vlastnící hlavního tuzemského dovozce a distributora plynu Transgas, už není vázána privatizační doložkou a může Transgas prodat. Že už léta je hlavním zájemcem Gazprom, o tom existují podle našich informací v BIS i ÚZSI (rozvědka) hory materiálů. Škoda, že jsou tajné. Vláda je samozřejmě zná.

S jádrem je to stejné. Dukovany – ruská technologie a palivo. Temelín – napůl ruská technologie a ruské palivo. Škoda jaderné strojírenství, hlavní dodavatel technologie má ruské vlastníky. Není vyloučeno, naopak je to pravděpodobné, že případná dostavba Temelína, rekonstrukce Dukovan a stavba další jaderné elektrárny v Česku dá aspoň z půli práci zase ruským firmám. Minimálně půlku kontraktu.

Vláda nabízí vlastně další ztrátu naší suverenity v energetice. A suverenity se vzdává především ve prospěch Ruska. Pan Patizon říká, že se těší na časy, až se bude v Česku pravidelně vypínat elektřina, protože se bude Kreml kvůli něčemu zlobit. Podle pana Patizona se vrátí krásné večery, trávené s nejbližšími bez TV, computerů, iPadů a podobných věcí. Možná to ta vláda myslí dobře, přemítá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].