Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Jak se Rusko chystá na ovládnutí Ukrajiny

Příprava na boj proběhla také loni v českém senátu: politici dostali poučení od hlavního ruského stratéga

A takhle jsme v KGB drželi nepřátele • Autor: Profimedia.cz
A takhle jsme v KGB drželi nepřátele • Autor: Profimedia.cz

Leonid Rešetnikov, to jméno není v Česku příliš známé. Ředitel Ruského institutu strategických studií a jeden z hlavních poradců prezidenta Vladimíra Putina pronesl loni v květnu na půdě českého senátu slova, která dnes tváří v tvář souboji o kus ukrajinského území vypadají hodně zlověstně. Ukazují, kam se ubírá Rusko a co od něj může svět dříve nebo později čekat.

„Jestliže nedokážeme předložit našemu lidu zřetelné a jemu vlastní vidění světa, jako to udělali - byť z důvodů zcela vlastních zájmů - bolševici, v takovém případě není existence tak velkého státu opodstatněná,“ sdělil Rešetnikov tuzemským politikům. Když zmínil zájmy bolševiků, věděl, o čem mluví. Rešetnikov posílil v roce 1976 řady sovětské rozvědky a v ní sloužil vlasti až do roku 2009, kdy se stal šéfem zmíněného strategického institutu.

Vzápětí Rešetikov prozradil, že zájmem ruského státu je „duchovní propojení na bázi pravoslaví, které spojuje všechny rusky mluvící lidi, bez ohledu na to kde žijí“. Rešetnikov není náboženský blouznivec, ale zkušený kágébák, který radí Putinovi – mimochodem také kágébákovi, který se nyní hlásí k pravoslaví. A ještě jednu citaci Rešetnikova přidejme: „Tragédie Ukrajiny je, že neexistuje její identita. Existuje ukrajinské nerostné bohatství, ale ve skutečnosti je Ukrajina historicky a duchovně propojena s Ruskem. Ukrajinská národnost, o níž oni mluví, prostě není - to je ta tragédie.“

Jestli Rusko nakonec provede vojenskou anexi podstatné části ukrajinského území, neumí dnes nikdo odhadnout. Ale brouzdání médii, blogy i sociálními sítěmi ukazuje, že se na ni připravuje pomocí dezinformací a idejí velmi podobných těm Rešetnikovým. Ducha ruského národa, kterého spojuje jazyk, víra v sílu Kremlu a pravoslaví, najdeme ve stovkách různojazyčných příspěvků, jež kolují po internetu i v tištěných médiích. Toho ducha musí ochránit Kreml. Podobná dezinformační (a někdy dokonce informačně pravdivá) palba byla v historii vždy předehrou k vojenskému ataku.

Trochu s nadsázkou tedy můžeme říct, že se Rusko připravovalo na boj už v českém Senátu. Ten seminář pořádalo družstvo Fontes rerum, které tehdy vedl současný ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Na půdě senátu zaštiťoval sezení senátor Zdeněk Škromach (ČSSD). Pokusili jsme se od obou zjistit, proč si jako hlavní hvězdu semináře O postavení Ruska v globálním světě vybrali právě Rešetnikova. Bohužel se nám nepodařilo jim dovolat. Nicméně by oba měli vysvětit současnému premiérovi, proč dali prostor idejím, které mohou v dohledné době vést a v očích Rusů ospravedlnit obsazení svobodného státu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].