Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Dobro za všechny peníze

České neziskovky si zvykly na peníze a začaly hledat novou sebedůvěru

Hnutí Duha • Autor: ČTK
Hnutí Duha • Autor: ČTK

To, čemu se říká občanská společnost, právě teď v Česku prožívá zlatý věk. Alespoň pokud jde o peníze. Miliardy z fondů Evropské unie umožňují fungování desítek aktivit od ochrany přírody, podpory lidských práv nebo péče o umírající. Tenhle déšť eur ale působí trochu jako droga – posiluje závislost na snadném přísunu peněz, který navíc za pár let skončí. České neziskovky se právě teď učí, jak projít ozdravnou kúrou a shánět si zdroje vlastními silami.

V pohybu brání stohy nevybalených krabic, internet tu běží jenom díky volné wi-fi z nedaleké restaurace a lidé každou chvíli hlásí, že něco nefunguje či není k nalezení. Navzdory všudypřítomnému chaosu ale zároveň musí fungovat každodenní agenda. Takže se připravuje parlamentní seminář o alternativních zdrojích tepla, informační kampaň proti neprůhlednému záměru státu poskytnout část lesů soukromé firmě nebo třeba školení pro zaměstnance o tom, jak zacházet s Facebookem. V brněnském ústředí nejvlivnější české ekologické organizace Hnutí Duha to každopádně žije. Po letech úřadování ve starém domě umístěném v divočejší brněnské čtvrti Bronx, se Duha přestěhovala na lepší adresu vedle kanceláří advokátů a realitních firem. Nové kanceláře s recepčním pultem, naleštěnými stoly, sprchovými kouty a jednacími místnostmi se nedají rozeznat od sídla běžné středně velké firmy.

Duha teď má velké plány. Třeba nadchnout politiky, byznysmeny a celou českou veřejnost pro zákon, který nasměruje tuzemskou energetiku a hospodářství na padesát let dopředu od drancování uhlí a velkých energetických monopolů k čistým technologiím a malým firmám provozujícím zelený byznys. Na skeptické námitky, že něco takového zatím existuje jenom ve vizích futurologů, že v Česku se to stejně nikdy nepodaří prosadit, odpovídají ženy a muži z největší ekologické neziskovky v zemi bez zaváhání, že oni tenhle plán do pár let prosadí, jeho první verze už ostatně leží v parlamentu, a navíc se prý dají najít desítky příkladů ze zahraničí, kde už se podobné vize realizují v praxi. Těžko říct, odkud přesně lidé z Duhy čerpají optimismus, ale odvaha jim každopádně nechybí.

Celý článek najdete v Respektu 9/2010, který vychází v pondělí 1. března.

On-line rozhovor k tématu, s Martou Pellar, ředitelkou občanského sdružení Máme Otevřeno?, se bude konat 4.3. od 11:00 do 12:00 na respekt.cz/rozhovory.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].