Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Někdo to rád zelené

Zpráva o vývoji ostře sledovaného experimentu s tolerováním prodeje měkkých drog

Podnikání na tekutém písku. / Foto Profimedia.cz • Autor: Profimedia.cz
Podnikání na tekutém písku. / Foto Profimedia.cz • Autor: Profimedia.cz

Když koncem osmdesátých let pojali dva mladíci v nizozemském městě Hengelo plán zřídit coffeeshop a na magistrátu zažádali o povolení a pronájem městských prostor, nevypadalo to, že je jim město nakloněno. Proto vzali osud do vlastních rukou a objekt obsadili. Během tří dnů je policie vystěhovala. Začali se tedy prezentovat jako sdružení pro stolní hry a klubu, který se nalézal přímo pod věží radnice, dali příznačné jméno „Rokade“ – rošáda. Dnes nápis nade dveřmi otevřeně hlásá, že se jedná o coffeeshop, a ve městě jsou ještě dva další. Donedávna jich ovšem v Hengelo bylo pět. Vývoj situace v tomto osmdesátitisícovém městě odráží vývoj nizozemského přístupu k měkkým drogám: od tolerování nelegálního prodeje marihuany a hašiše po stanovení přesných pravidel a limitů pro prodej až k dnešní situaci, kdy se tolerance snižuje a počet coffeshopů klesá. Země, která Evropě přinesla zatím nejotevřenější přístup k měkkým drogám, se ocitá na křižovatce. Zatím ale není jasné, jakým směrem se bude nizozemská drogová politika ubírat po letošních červnových volbách.

Tady se může všechno
Jednou z příčin klesající tolerance bylo složení dosavadní vlády: největší stranou byli křesťanští demokraté (CDA) a v koalici byla vedle PvdA (Strana práce) zastoupena ještě Křesťanská unie. Několik měst v té době vydalo zákaz kouření marihuany na veřejnosti a v Amsterdamu byly instalovány zákazové značky s přeškrtnutým jointem.

„Lidé jako bývalý premiér Jan Peter Balkenende se považují za rytíře morálky, jejichž úkolem je chránit společnost před mravním úpadkem,“ říká Willem, jeden z majitelů Rokade. Na opačné straně stojí strana GroenLinks (Zelená levice), v jejímž programu stojí, že z „pěstování marihuany a coffeeshopů by se mělo stát normální podnikatelské odvětví, s povoleními a daněním cannabisu.“ To je ovšem malá strana, která ve volbách získala jen sedm procent hlasů. Nejúspěšnější byla pravicová VVD (Lidová strana pro svobodu a demokracii se ziskem 20 procent), která coffeeshopům nijak nakloněná není. K vytvoření vlády bude pravděpodobně třeba koalice minimálně čtyř stran a zatím není jasné, jaká bude její drogová politika.
„Tady v Hengelo máme celkem štěstí: nejsilnější strana je tu teď mírně levicová Strana práce (PvdA). Naše kontakty s městem jsou velmi dobré,“ říká Willem.

Celý článek najdete v Respektu 31/2010

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].