Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Nečas v jiném světle

Padl ministr Pospíšil skutečně kvůli žalobkyni Bradáčové?

Lenka Bradáčová • Autor: HN, Vojtěch Marek
Lenka Bradáčová • Autor: HN, Vojtěch Marek

Nedávno začala policie na základě nových informací vyšetřovat, zda se někdo předloni v létě záměrně a za úplatky nesnažil zabrzdit výměnu v čele zdejší justice - a tím pádem zakonzervovat stav, kdy se tu roky nevyšetřovaly případy spojené s politickou mocí. S ohledem na aktuální vývoj jsme se pokusili zpětně zrekonstruovat, co bylo skutečně v pozadí výměny na klíčovém vrchním státním zastupitelství v Praze, které roky ovládali „zametači kauz“ Vlastimil Rampula a Libor Grygárek a kam měla přijít žalobkyně Lenka Bradáčová s cílem tento stav změnit. 

Až dosud převládal názor, že tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) bezprostředně padl právě proto, že chtěl Bradáčovou jmenovat proti vůli Petra Nečase (ODS). A že ho premiér narychlo a zcela nečekaně odvolal, protože mohl zjistit, že Pospíšilovi již na ministerstvu leží jmenovací dekret na Bradáčovou připravený k podpisu. Ten mu tajně doručil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a Pospíšilův náměstek Filip Melzer ho pak uložil do trezoru, aby se o něm nikdo nedozvěděl a nemohl tak prosazení Bradáčové na poslední chvíli torpédovat. 

Faktem je, že jak na Pospíšila, tak na jeho ministerské okolí byl vyvíjen ze strany řady členů ODS a lobbistů velký tlak, aby Rampula zůstal v čele vrchního zastupitelství. Respekt má v této souvislosti k dispozici konkrétní svědectví, že vysoký představitel ODS uvnitř strany distribuoval seznam případů spojených s partají, jejichž vyšetřování by se mohlo s příchodem Bradáčové rozjet - což by následně mohlo ODS zničit.

Ukazuje se nicméně, že skutečný vývoj kolem Bradáčové byl složitější. Premiér měl sice k Bradáčové výhrady; věřil, že může být součástí spiknutí proti němu, což dlouhodobě politicky oslabovalo Pospíšila. Je však velmi pravděpodobné, že ve chvíli, kdy odvolával Pospíšila, o jmenovacím dekretu pro Bradáčovou vůbec nevěděl.

Jak nyní vyšlo najevo, Nečas několik hodin poté, co Pospíšilovi oznámil jeho konec, vytočil ministrovo číslo a rozrušeně mu řekl, že „doufá, že nebude jmenovací dekret Bradáčové zpětně antedatovat a v posledních hodinách úřadování ho nepodepíše“. Ačkoliv toto premiér mohl říct Pospíšilovi mezi čtyřma očima ráno, když ho odvolával, zavolal mu až odpoledne.

21. - 27. dubna, č. 17/2014 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
21. - 27. dubna, č. 17/2014 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

A to až poté, co veřejně v televizi vystoupil Pavel Zeman s tím, jmenovací dekret leží na ministerstvu a že chce jeho bezodkladné vyřízení. Není proto vyloučeno, že rozhodnutí Nečase o Pospíšilovi mohlo být výslednicí řady dalších faktorů.

Jakých faktorů a kdo všechno si jmenování Bradáčové nepřál, si přečtěte v textu Operace Bradáčová v novém vydání Respektu 17/2014, které vychází v úterý 22. dubna (digitálně je k dispozici už od neděle na iPad/iPhone, čtečkách Amazon Kindle a také v audio verzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].