Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Vláda chce rovnost v penzích mužů a jejich žen

Praly, vařily, rodily děti. Teď mají o pětinu nižší důchody

Sny o penzi • Autor: Karel Cudlín
Sny o penzi • Autor: Karel Cudlín

Na Jarmilu Andrštovou (75) čekala v důchodu bolestivá rozhodnutí. Dvě třetiny z její učitelské penze ve výši 11 019 korun spolkne nájem bytu a poplatky. Takže paní Andrštová samozřejmě se už léta nejezdí na dovolenou, pečlivě si rozmyslí, než vyrazí na koncert či do divadla. Navíc žije sama – s manželem se po osmnáctiletém manželství už před lety rozvedli. Jak velký důchod stát vyplácí bývalému manželovi, sice penzionovaná učitelka neví, ale předpokládá, že bude vyšší než ten její: jako stavební inženýr vydělával více než ona a navíc nevypadl na bezmála čtyři roky z pracovního trhu kvůli dvěma dětem jako paní Jarmila.

V totožné situaci se tady po odchodu do penze ocitá řada žen. Zdejší penzistky pobírají v průměru o pětinu nižší důchody než jejich mužské protějšky a při zvyšující se rozvodovosti se tu snaží s jedním nízkým příjmem vyjít, lépe řečeno vybalancovat život na hranici chudoby stále větší procento seniorek. Rozdíly jsou způsobeny tím, že tu ženy průměrně vydělávají méně než muži – a to i za stejnou práci. A to je zase do značné míry ovlivněno faktem, že jsou to v drtivé většině stále ženy, kdo v rodině zodpovídá za péči o děti či starší členy rodiny a za chod domácnosti. Stát se dosud budovatelkám a strážkyním domácího krbu „odměňoval“ způsobem, o němž lze pochybovat, jestli jde vůbec o odměnu: dřívějším odchodem do penze.

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Teď ovšem „odměna“ pomalu mizí a v blízké budoucnosti budou odcházet do důchodu obě pohlaví stejně. Cesty, jak snížit genderovou nerovnost ve výši penzí, hledají vlády všude na světě a nově ji začal promýšlet i kabinet Bohuslava Sobotky. Koalice se zatím předběžně shodla na principu, který funguje třeba v Kanadě či Německu, kde jej koncem sedmdesátých let spustili jako první na světě.

Opatření, na němž se shodují všechny vládní strany, by umožnilo oba vyměřovací základy spojit a rozdělit je mezi partnery na dva rovné díly. Pokud by tedy jeden partner vydělával během manželství průměrně třeba 60 tisíc a druhý třikrát méně, podle nových zásad by se na ně úřady po dobu jejich manželství dívaly, jako by každý z nich vydělával 40 tisíc. Tuto zásadní změnu důchodového systému ovšem čeká dlouhá a nejistá cesta.

V čem se skrývají největší problémy návrhu? Jakou má návrh podporu? Byl by systém povinný, nebo dobrovolný? Přinesl by dodatečné náklady? Čtěte v novém Respektu 30/2014, který vychází v pondělí 21. července (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].