Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sousedé

Zničí se Německo samo?

Ačkoliv by velká část Němců by na tuto otázku odpověděla souhlasným ano, politické elity rozzlobeně bijí na poplach a toho, kdo tuto otázku položil, věší na pranýř. Tuto debatu u našich sousedů minulý týden rozpoutal člen představenstva německé centrální banky Thilo Sarrazin, když vydal knihu s názvem „Německo se zničí samo“ (v originále: Deutschland schafft sich ab). V ní píše mimo jiné negativně o přistěhovalcích, když říká, že muslimové jsou lidé druhé kategorie s nižší inteligencí, kteří se hodí jen na prodej ovoce a zeleniny. Podle něj právě kvůli nim Německo hloupne.

Kniha je po týdnu beze zbytku vyprodána, lidé podle bleskových průzkumů veřejného mínění s autorovými výroky souhlasí, nicméně politici z jeho domácí sociální demokracie (SPD) se od něj distancují a banka ohlašuje Sarrazinovo odvolání. O to požádalo prezidenta republiky jednohlasně představenstvo banky, když jeho členům došla trpělivost s „rasistickým a xenofobním kolegou“, který se podobným stylem o cizincích nevyjadřuje poprvé. Mimochodem k takovému kroku se vedení banky rozhodlo vůbec poprvé v padesátileté historii peněžního ústavu. Všichni teď čekají, jestli prezident Sarrazina z bundesbanky nakonec opravdu odvolá, zatím si oba pánové jen vyměňují vzkazy přes média a Sarrazin prezidenta obviňuje, že by se mohl nechat strhnout politickým honem na čarodějnice. Není to však úplně jednoduché, pokud by totiž šlo odvolat členy představenstva banky na objednání politiků, mohla by být omezena její nezávislost.

Celý humbuk kolem Sarrazinovy knihy nicméně ukazuje na jedno velké německé bolavé místo – integraci cizinců ve společnosti. I kancléřka Angela Merkelová v rámci aktuální debaty uznala, že v integrační politice má Německo mezery. Podle ní se však násilí nedá srovnávat s náboženským vyznáním, ale spíše se vzděláním nebo se sociální situací, ve které se konkrétní mladý člověk nachází. Ať už se však politická elita nakonec shodne nebo ne, podle průzkumu agentury Emnid, kterou si zadal bulvární týdeník Bild am Sonntag, by téměř dvacet procent Němců volilo právě takovou politickou stranu, které by známý xenofob Thilo Sarrazin předsedal.

Všechno zlé je ale pro něco dobré. Po týdnu hysterické diskuse o Thilu Sarrazinovi se politici postupně začínají ptát, jestli by se současný systém integrace opravdu nedal nějak zlepšit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].