Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

O krizi, našich expertech a „business friendly“ Topolánkovi

[image id="120824790"]Zatímco v Dánsku zjevně reagují na ekonomickou krizi potřebou většího přimknutí se k Unii, v České republice dokonce ve čtvrtek někteří senátoři za ODS oživili skvělou myšlenku nepřijmout ani Lisabonskou smlouvu.

Dánský předseda vlády Anders Fogh Rasmussen oznámil, že v jeho zemi se bude konat referendum o přijetí eura někdy v letošním roce. Přestože většina Dánů je v současnosti pro přijetí eura, předseda vlády chce ještě před konáním referenda zajistit a vyjednat podporu všech hlavních politických stran.

Zatímco v Dánsku zjevně reagují na ekonomickou krizi potřebou většího přimknutí se k Unii, v České republice dokonce ve čtvrtek někteří senátoři za ODS oživili skvělou myšlenku nepřijmout ani Lisabonskou smlouvu (mimochodem to jistě zvedne prestiž českého předsednictví).

Česká koruna zahájila prudký pád, ale i z toho se naši experti radují. Jistě si toho všichni obchodníci a investoři hned všimnou, oživí to náš export a navíc nás slabá koruna ochrání před strašidlem deflace.

Inu, každý sám svého štěstí strůjcem.

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpověděl Německu v příštím roce pád ekonomiky o 2,5 procenta, v roce 2010 stagnaci – tedy nulu. Stimulační balíček pro německou ekonomiku, který většina našich expertů považuje za nehorázné utrácení, považuje MMF za nedostatečný. Německý vládní stimul, tedy to co jde nad rámec tzv. automatických stabilizátorů (tedy mandatorní výdaje zvýšené ze zákona, především na základě vyšší nezaměstnanosti) činí 1,2 procenta HDP, podle MMF by to mělo být 2 procenta HDP.

Uvidíme, co řeknou „levičáci z MMF“ (jak by asi řekli čeští experti) České republice, zvláště když vláda o chystaných opatřeních ještě nerozhodla a s ohledem na nadsazené rozpočtové příjmy.

Ministr financí Miroslav Kalousek tento týden v Bruselu přiměl evropské kolegy k usnesení, že až krize pomine, dají rychle veřejné finance do pořádku. Když se ale člověk podívá na neblahá čísla o vývoji české ekonomiky, říká si, aby to náhodou brzy nedopadlo obráceně než si teď naši experti myslí. Aby Česká republika nebyla brzy tím, koho budou muset ostatní nabádat, aby si dal sám do pořádku veřejné finance. A to i bez stimulačního balíčku, pouze právě na základě prudkého zvýšení mandatorních výdajů (automatické stabilizátory).

Italský premiér Silvio Berlusconi má občas i dobré nápady. Svolává například na příští týden „automobilový summit“ a tvrdí, že jeho hlavní myšlenkou je zajistit, aby „státy nepomáhaly automobilkám na úkor výrobců v jiných státech“.

Uvidíme, jak se k tomu postaví „automobilová velmoc“ Česká republika. Je ale možná škoda, že jsme nápad na podobný summit nedostali jako předsednická země sami.

Berlusconi má i jiné nápady. Řekl Italům, že nejlepší obrana proti krizi je „neměnit životní styl“. Tím chtěl asi říci, že si lidé mají kupovat i nadále hezké oblečení a dobře jíst. Co na to čeští lídři?

Zhroucení stavebního a nemovitostního trhu v USA je opravdu drastické. Podle serveru calculated risk (zde)

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

jsou stavby nových domů na nejnižší úrovni od roku 1959, kdy začaly být poprvé sledovány. Na grafu lze zaznamenat dlouhodobý trend. Stejně jako byl v minulých letech ostře přestřelen, nyní bude prudce (iracionálně) podstřelen.

Yves Smith ze serveru www.nakedcapitalism.com se směje novému americkému ministru financí Timu Geithnerovi. Ten v Senátu (v jasné výpovědi) prohlásil, že bude hájit „politiku silného dolaru“. Zároveň napadl Čínu, že manipuluje (směrem dolů) svoji měnu. To moc nejde dohromady. Proč by měl navíc někdo propagovat politiku silného dolaru, když Amerika trpí velkým obchodním schodkem?

Na setkání s exportéry v českém Senátu řekl v úterý Mirek Topolánek, že jeho vláda bude i nadále „business friendly“. Ono tohle „business friendly“ ale nemusí znamenat nic hezkého. Jde o to, že vláda se kamarádí s byznysmany, zařizuje jim výhody a přihrává zakázky. Každý druhý velkopodnikatel má něco rozehraného se státem a největší hráči většinou nejsou velcí přátelé svobodného trhu. Pokud chtěl Topolánek říci „něco hezkého“, měl pravit, že jeho vláda bude „market friendly“, „rule of law friendly“ a „transparency friendly“.

Business friendly“ byl zcela jistě i odvolaný ministr Aleš Řebíček. Obzvláště přátelskou tvář nastavoval některým stavebním firmám a jak vyšlo tento týden najevo – hlavně některým právnickým firmám.

Čtvrteční audit: O zestátnění, znárodnění, veřejné rekapitalizaci apod.

Středeční audit: USA a Británie: banky na lopatkách

Úterní audit: Obamova experimentální medicína

Pondělní audit: Kalousek píše šéfredaktorům a vydavatelům

Páteční audit: Další vlna bankovního znárodňování

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].